Film zachycuje tři generace dvou sousedících rodin, žíjících v malé baskické vesnici a ukazuje nám tak obrovskou rivalitu mezi rodinami Iriguíbel a Mendiluze. V první části se ocitáme na zákopech v období třetí karlistické války v roce 1875. Mladý muž Manuel Iriguíbel, zastrašen hrůzami bojů a nechutí bezdůvodně střílet lidi, je zraněn a v domnění, že je již mrtev, je ostatními vojáky naložen na vůz s mrtvými. Při strastiplné cestě, se probere z bezvědomí, jeho jediným svědkem „obživnutí“ a následného opuštění vozu, se stává kráva. Příběh se přesouvá do roku 1905, kdy stejný muž tráví čas malováním krávy, pozorujíc své tři vnučky. Synové obou rodin (Juan a Ignacio) jsou vyprovokováni k souboji v přetínání kmenů, a proto se rivalita prohlubuje ještě více. Na oba soupeře se uzavírají sázky a lítý boj může začít. V příběhu se objevují i záchvěvy lásky, které Juanova sestra Catalina nezvládá uchovávat v tajnosti a tiše Ignacia pozoruje v lese při tréningu na souboj. Tím také začíná milostá aféra mezi nimi, která nakonec vyvrcholí početím Perua. Na scénu nastupuje rok 1915 a s ním nastává i stěhování Perua do USA. Poslední zachycení života baskické rodiny je z roku 1936, kdy se Peru vrací do místa rodiště jako válečný fotograf. Režisér snímku byl v roce 1993 oceněn Goyovou cenou. (_Berunka_)

JoudaCZ

Děj této emocionálně silné ságy dvou rodin se celý odehrává na ploše pár hektarů (dvě stavení, les mezi nimi). Nabízí mj. zajímavý vhled do života profesionálních sportovců své doby a místa. Ovšem dominantní jsou pochopitelně vztahy, lásky, vášně, v magické atmosféře, na pozadí mezirodových rozepří i skutečných válek. Medem ve svém debutu naznačil, kam se bude ubírat jeho tvorba. ()

abeauty

Na první Medemův počin to bylo více než slušné. Stopáž byla přiměřená a příběh naturalisticky křehký. Děsila jsem se toho, že to bude rozkouskované (zachycení 3 generací) a nic neříkající, ale vše bylo dokonale a účelně propojené, hudba dotvářející atmosféru, muži charizmatičtí a ženy nádherné. Celovečerní debut je to pro mne velmi příjemný, v dalších dílech jako Zrzavá vevevrka a Chaotická Ana je přecejen znát určitý pokrok, ale absolutním vrcholem pro mne zůstává můj první Medem, Milenci ze severního pólu. ()