Deník Dity P.

(pořad)
  • Slovensko Denník Dity P.
Publicistický
Česko, 2013, 26 min

Kulinářská expertka, kuchařka, šéfredaktorka a autorka populární kuchařky "Deník Dity P." se představuje ve své nové kuchařské show. Spolu s režisérem Davidem Ondříčkem převedli na televizní obrazovku recepty z Ditiny oblíbené kuchařky, která se již dočkala dalšího dotisku. V každém dílu Dita P. uvaří tři recepty a zasadí je do svého skutečného příběhu. Každý díl má příběh, celá série tvoří také příběh. Nezvyklý formát překračuje klasickou cooking show, když používá jazyk dokumentárního filmu... Dita jako průvodce pořadem Deník Dity P. prozrazuje své oblíbené recepty, kulinářské finty i filigránské fígle, zděděné po babičce. Dita totiž zbožňuje vaření a je zamilovaná do jídla. Tak jako si někdo píše deník, Dita si zapisuje recepty. A do jídla, kromě soli a koření, přidává lásku. Věříme, že stejně jako ji našli čtenáři její kuchařky, objeví ji i televizní diváci. Protože jídlo je láska. A jak říká Dita: „Mám se ráda – tak se najím. Mám vás ráda – tak vám uvařím!" Ditino motto „vařím s láskou" není formalita. Dobře ví, jak i obyčejné jídlo dokáže mluvit za ni, jak přivede rodinu, přátele, lásky k jednomu stolu a může se u toho klidně i mlčet. Její lásku ochutnají totiž přímo z talíře... Názvy jednotlivých dílů – Po babičce, Zavařování, Moje dorty, Vyprošťováky, Piknik, Sourozenecká party – prozrazují, že Dita vaří pro svoji rodinu, pro své nejbližší. Natáčelo se ve skutečných kuchyních Dity P., minimalistické městské a útulně venkovské, na chalupě. Nekašírované, vkusné a reálné prostředí dodává receptům neopakovatelnou atmosféru.
Deník Dity P. se „vařečkovým pořadům" vymyká především náladou, estetikou a filmovostí. Nespokojuje se s kultivovaně natočenými recepty a makrodetaily krájené cibule, diváka oslovuje vizualitou a útočí na všechny jeho smysly. A přitom zbývá místo i pro nezlomyslnou nadsázku a vtip. Deník Dity P. umožní zažít televizním divákům stejné štěstí a radost z vaření a stolování, jaké zažívá Dita. Vkus a jednoduchost umocňuje Ditin neopakovatelný způsob moderace... Pro dosažení kultivovaného filmového obrazu je Deník Dity P. natočen ve formátu HD na kameru osazenou filmovými skly, za použití steadicamu, kamerového jeřábu a filmových světel. Tvůrčí štáb režiséra Davida Ondříčka, s kameramanem Janem Šusterem, scenáristkou Marcelou Pecháčkovou a průvodkyní pořadem Ditou Pecháčkovou dokazuje, že moderní pořad o vaření může spojovat vizuální atraktivitu s originalitou a láskou. Vařilo se, peklo a natáčelo při východu i západu slunce, v jarním dešti, pod hvězdnou oblohou. Výsledný formát, vymykající se v České republice dosud uváděným pořadům o vaření, zachycuje intimní a osobní atmosféru přípravy jídel. (Česká televize)

pokoutnice

Zvyšuju z odpadu na dvě hvězdičky, protože některé recepty jsou dobré a funkční. Ale ten pořad je hrozný a projev jeho hlavní představitelky rovněž. Kromě emotivního dortu zazněly památné věty také u receptu na králíka. Jako třeba že čím míň králíků budou lidi jíst, tím míň jich bude muset zemřít. Opravdu myšlenka hodná tesání do kamene. Nebo "moje babička dávala grilovací koření skoro do všeho". Ještě že ne vegetu. Myslela jsem, že moderní gastronomie se ubírá krapet jiným směrem. ()

ClimbVibe

Originální? Vykrádačka Nigelly a Bridget Jones. Bohužel, šmrnc obou zmíněných tam sakra chybí. Paní P. mluví jak jí zobák narostl a je to hrůza poslouchat, přetluče to i ten food porno vizuál. Myslel jsem si, že aktérka je prostě taková prostá ženuška, ale rozhovor s ní mě přesvědčil, že je nechutně sebevědomá a stejně jako tento pořad vykalkulovaná. ()

Felisr

Tak jsem se přemohla a díky sympatiím s časopisem Apetit jsem tu jednu hvězdu tedy dala. Jinak nechápu, jak se tato vizuálně i hlasově nesympatická paní / slečna dostala do TV. Formát ve stylu Jamie vaří doma se tentokrát vážně nepovedl. Scénka o výběru ohozu k vaření - k prskajícímu masu na pánvi a barvící řepě si přece nemůžete vzít nic jiného než bílý svetřík a koktejlky - děs. A k tomu ještě příliš častá znělka (byť hudebně příjemná) a třeskuté odhazování pramínku vlasů - téměř jako ironie koketnosti....děkuji, už nikdy více :-( ()

VojtaMarek00

Me to prijde hodne zabavny. videl jsem sice jen vanocni dil,ale i tak... na nic si to nehraje,sice Dita obcas mluvi priserne nesnesitelnym zpusobem,ale to se da prejit. Skoda ze je tenhle porad na csfd. malokdo si v nem prijde na chut a i pres to hodnoti. anyway,na konci mi chybi neco jako rekapitulace s recepty a tal,proto jen 4*. navic se na to moc hezky kouka a jeste vic to zprijemnuje povedena kamera a jeji vystrih. update: tak,videl jsem uz snad vetsinu dilu. nejlepsi cooking-show posledni doby. to jak strasne mluvi (krasnoucky atd.) pridava poradu takovou prirozenost,fakt hezky se na to kouka, a jeste lip vari. dita je nejlepsi, pet *! ()

Fenris 13

Ach jo, Ditu jsem si oblíbil v době jejího šéfredaktorování Apetitu, ale obávám se, že jsem si ji příliš zidealizoval :-) Což o to, recepty jsou dobré, ale samotný koncept a provedení pořadu jsou strašlivé. Neustálé opakování znělky, nespisovná čeština, přehrávání protagonistů.... České televize se svými pořadí stále snaží napodobit západní vzory, ale k pořadům typu Jamie vaří doma jim ještě chybí dloooooouhá cesta. To je nejen jiné hřiště, to je úplně jiná hra. ()