La Casa del fin de los tiempos

The House of the End Times

Thriller / Horor

Venezuela, 2013, 97 min

Alejandro Hidalgo

Cezary Jaworski

Žena odsúdená za zabitie manžela a tiež syna, ktorý sa ale nikdy nenašiel, sa po 30 rokoch vracia z väzenia do domácej väzby. Stará nočná mora tu na ňu však ďalej čaká a popri rozpovedaní jej príbehu miestnemu farárovi, sa v dome začínajú diať podivné veci... Vcelku vydarený a atmosférický horor, ktorý zo začiatku síce trochu vyzeral ako telenovela, no keď ma po chvíli prefackal niekoľkými kvalitnými ľakačkami, donútilo ma to pozerať so značným záujmom. Pointu zaujímavého príbehu, ktorý sa postupne odkrýva, je síce možné vďaka viacerým indíciám prekuknúť už v prvej tretine, no príliš to nevadí, pretože film každú chvíľu niečo ponúka, burcuje divákovu zvedavosť a rozohráva slušnú hru s postavami, ktoré (prekvapivo) ani nie sú otravné. Takže na 1 pohodový hororový večer je to ako stvorené.(31.1.2014)

Příběh ženy, která za podivných okolností přichází o celou svou rodinu a navíc je obviněna z jejich vraždy, se zpočátku odvíjí jako klasická duchařina. Postupem času se však přehoupne v něco zcela odlišného, naštěstí však ne méně zajímavého. Duchařské hrátky v první půli byly opravdu vydařené. Stačí jen zběsilé lomcování klikou dveří a o napětí a děsivou atmosféru je postaráno. Pokud se to tedy umí a vzhledem k tomu, že mi šel mráz po zádech a po očku jsem sledoval dveře do naší ložnice, musím říct, že Alejandro Hidalgo bude patřit k těm, jenž umějí využít jednoduché postupy k maximálnímu účinku. V druhé půli nabere film zcela jiné obrátky a je to řádný fičák, ale nebojte se, i tohle venezuelský režisér ukočíroval slušně. Nečekejte tedy žádné úkroky do luhů a hájů filmové pitomosti, spíš si připravte mozkové závity a bavte se. Povedená čtyřka, přece jen by se nějaké drobné chybičky, zejména stran jednání jednotlivých postav, našly. Viděno během Challenge tour 2015: 30 dnů se světovou kinematografií(18.4.2015)

Není to zrovna film, kde bych sral lahváče ve střepech, spíše scifi thriller, ale přeci jen tu a tam jsem se přistihl, že sedím až nepřirozeně vyšponovaně a cítím jisté pnutí, nijak nesouvisející s...no to je jedno, prostě to s tím nesouviselo. Tvůrci filmu si ze mě udělali dobrý den, povodili mě na vařené nudli, dali mi sežrat návnadu až po kořen a pak zasekli, celé to překlopili na hlavu, udělali z toho úplně jiný film s ocáskem zcela nepodobným hlavičce a co je na tom nejlepší? Fungovalo jim to. Nevím, jak to v té Venezuele spytlíkovali, ale jestli je to politickým prostředím, chtělo by to nějakého Chaveze reborn, aby se natočilo pokračování. Čtyři a půl socialistické hvězdy.(14.10.2014)

Kdy už se ti lidé poučí, že jakmile se nastěhují do obzvláště starých zchátralých domů se spoustou místností a skrytých chodeb, téměř určitě si koledují o nějakého toho bubáka. To bylo asi jediné větší klišé na které jsem zde narazila, navíc Dulciinu rodinu omlouvala jejich neutěšená existenční situace, která je donutila k tomuto druhu bydlení. Jinak je to (alespoň v první polovině) sice duchařina jak vyšitá, ale ortodoxním hororovým fandům bych ji zas tak moc nedoporučila, lekavé to sice je, ale jen středně, takže nejspíš nic velkého pro jejich otrlé divácké oči. Každopádně doporučuji nečíst předem komentáře, protože by jste se připravili o rozuzlení, které je podle mě skutečně překvapivé (já čekala všechno, jen tohle ne) a i celkově je to vzhledem k žánru docela netuctová záležitost, takže jsem překousla i ten krapet sentimentální závěr. Beru to tak, že je to z Venezuely, takže to mohlo dopadnout ještě hůře.(10.6.2015)

La Casa del fin de los tiempos sa sprvoti tvári ako tuctový duchársky haunted house horor, príbeh sa však časom vyprofiluje do osobitého a miestami mrazivého mysteriózneho thrilleru s pozoruhodným rozuzlením, vzdialene pripomínajúceho španielsky Los cronocrímenes. Môj prvý kontakt s venezuelskou kinematografiou skončil hneď päťhviezdičkovým zárezom.(23.9.2017)