La Casa del fin de los tiempos

The House of the End Times

Thriller / Horor

Venezuela, 2013, 97 min

Alejandro Hidalgo

Je to celkom dobrá mysteriózna dráma z venezuelskej produkcie. Má dosť dobrý príbeh o žene, ktorá je po prežití zvláštnych udalostí odsúdená na tridsať rokov za vraždu manžela a syna, ktorý sa ale nenašiel a tak skončí vo väzení. Po dlhých rokoch sa opäť vracia domov, ale čoskoro sa podivné javy opäť vrátia. A tak spolu s mladým farárom, ktorý si uvedomuje, že s domom skutočne nie je všetko v poriadku chcú odhaliť celú pravdu. Spracovanie je na tom dobre, po zaujímavom atmosfériskom úvode sa dej rozdelí na dve línie, súčasnú s hľadaním pravdy a minulú s udalosťami, ktoré tragickej udalosti predchádzali, kde síce tie pokojné rodinné scény vzhľadom na úvod možno trochu rušia, no aspoň sa dá vytvoriť vzťah k postavám. Ale následne sa to už začne rozbiehať, pribudne viacero zaujímavých prvkov, takže dej je dostatočne zaujímavý a aj napriek tomu, že sa odohráva hlavne v jednom dome si drží až prekvapivo dobré tempo. Ale najlepšia je aj tak posledná tretina, kedy sa už naplno odhalí celá pravda. Síce ma možno trochu mrzí, že jej časť sa dá predvídať už podstatne skoršie, ale keďže je celková pointa dosť prepracovaná, veď vlastne jej kompletné vysvetlenie sa deje počas celej tejto tretiny, tak to nakoniec vôbec neprekáža, prišlo mi to dosť zaujímavé a tvorcovia si na tom dali viditeľne záležať. Spokojný som aj po hororovej, mysterióznej stránke, je tu slušná atmosféra, niekedy funguje aj napätie, tých pár výrazných prvkov, ako tajomný starý muž tiež nesklamú, takže všetky zásadné scény mi prišli zvládnuté dostatočne kvalitne. Herecké obsadenie je na tom dobre, je tu prakticky len päť plnohodnotných postáv, ale všetky na čele s hlavnou hrdinkou mi prišli úplne ideálne. A čo sa týka réžie a technickej stránky, vizuál možno pôsobí občas trochu lacnejšie, než by bolo vhodné, ale ani takto to nie je zlé a hlavne, že všetko ostatné funguje viac než dobre. Takže som spokojný, tento typ mysterióznych filmov mám rád a House of the end times im určite hanbu nerobí, dobrý film, kde o hodnotení nemusím pochybovať. 73%(9.2.2014)

La Casa del fin de los tiempos sa sprvoti tvári ako tuctový duchársky haunted house horor, príbeh sa však časom vyprofiluje do osobitého a miestami mrazivého mysteriózneho thrilleru s pozoruhodným rozuzlením, vzdialene pripomínajúceho španielsky Los cronocrímenes. Môj prvý letmý kontakt s venezuelskou kinematografiou skončil hneď päťhviezdičkovým zárezom.(23.9.2017)

Výborná venezuelská strela do žánru. Síce ničím originálna, no destinačné potešenie na mojej strane.Matka ( výborná Ruddy R. ) ako nič netušiaca vrahyňa sa po 30 rokoch vo väzení vracia do prekliateho domu zbaviť sa toho, čo ju obralo o všetko. Snímok sa takto stáva jej hutnou výpoveďou za účasti farára. Je to poctivo zabalené a ako návnada pre U.S. remakesteak ako stvorené- veď ako inak - na tom sa už údajne pracuje. Na finančný debet Q.W. Alejandro!(23.12.2013)

• ricci.s

Nádherná subjektívna 2ka, presne ten typ zmäteného hororu, ktorý som rád, že mám za sebou. Spočiatku to vyzeralo vcelku inteligentne (hlavná hrdinka sa vracia po dlhých rokoch basy do domu odhaľovať minulosť), no v druhej polovici začalo prelínanie jednotlivých časových úsekov, a mne to začalo liezť pekne na nervy. Ženská vystupovala raz ako mladá, raz ako starena, mladší synáčik raz žil, potom bol mŕtvy, potom opäť ožil, lebo sme sa zase vrátili v čase, ďalší synáčik vystupoval rovno v dvojúlohách, ale nikto o nikom nevedel, maximálne všetci pobehovali po jednom dome. Naozaj jedno dokonalé WTF. Horor ani omylom, len mysteriózna rodinná dráma s nejakými dvoma ľakačkami. Záverečné minúty som už musel dať zrýchlene, lebo som to psychicky nezvládal. Absolútne mi to nesadlo.(26.12.2013)

• Mariin

První a jediný venezuelský film, který jsem dosud viděl. Díval jsem se spíše se zájmem kulturně-historickým. Herci - mestici s výrazně indiánskými rysy, katolický kolorit. Příběh je dle mého názoru dost zamotaný, ke konci už mne přestával bavit. Zajímavé je, že strašlivý dům je zde podán jako dům zednáře, který si jej postavil v roce 1800.(18.4.2016)