Angry Indian Goddesses

Scénografie:

Aradhana Seth

Kostýmy:

Ashima Belapurkar

Film, který má i co říct a který krásně ukazuje, že film se celkem snadno obejde bez silných mužských postav, když má silné ženské postavy. Ty film táhnou kupředu velmi dobře a velmi schopně, což se mi líbilo. Jsou zde klidné momenty, jsou zde vypjaté momenty a celkově je to docela zajímavý kousek.(1.3.2017)

Veľmi silný, zaujímavý a dobrý. Veselé, smutné, komické, vo filme nájdete okamihy všetkých druhov, tak nenásilne prepojené, že film plynie pohodovo až k nejako očakávanemu tragickému koncu.(18.2.2018)

Příběh o ženách a pro ženy, ve kterém se řeší ženská emancipace, problémy, názory, chování, celkový náhled a způsob myšlení lidí v Indii směrem k něžnému pohlaví. Nebojím se však říci, že v mnohých ohledech to poukazuje k jevům, vyskytujících se celosvětově. Aby bylo vše ukázáno patřičně jasně, tak byly vybrány postavy dívek z různých míst s rozdílným osudem a zaměstnáním. Ty všechny se sešly kvůli oslavě před svatbou jedné z nich. Takřka celý film byl pro mě, jakožto pro muže, dost špatně stravitelný. Ženy neustále tlachaly a chovaly se úplně stejně, jako každá skupinka žen po celém světě. Mohu tak shrnout většinu děje jako velkou nudu a snahu ukázat z různých pohledů na příklady toho, co je ve společnosti špatně, ale úplně se to nepovedlo. Rád vyzdvihnu třeba situace, kde jsou ženy vystavovány sexismu a klasickým škatulkám, do kterých je ona společnost tlačí. Ano, to je určitě problém, ale jak se tyto dívky chovaly, když viděly polonahého chlapa, jak umývá auto? Chlípně civěly a ozvalo se i lascivní zapískání. Jaký je pak v tom rozdíl? Že by to tvůrci nedošlo? Muži jsou prostě přímější a agresivnější, kdyby to bylo dáno i ženám, ani bych se nedivil, kdyby ho na místě znásilnily. Další věc je výchova... Kdo vychoval ty zlé muže? Ženy! Že má dominantní slovo muž? Kdo vychovával ty dominantní muže, když byli ještě dětmi? Opět ženy! Ano, bude to trvat dlouho, ale chtějí-li ženy, aby k nim muži měli úctu, a není-li to v té kultuře zcela jasné a přirozené, tak kdo jiný to má malé chlapce učit? Socha Durgy? Ty dívky byly také jako přes kopírák podobné těm západním, které se chtějí jen bavit a celkově jsem u nich nenašel nějakou hloubku a s názorem babičky se ztotožňuji. Myšleno na vnitřní smysl, nikoliv módu. Ani takové to můžu si dělat co chci, nosit co chci a říkat si co chci, prostě neberu. Ano, i když se o tom stále mluví a bla bla, že je rovnost a demokracie, tak realita je jiná a je naprosto nutné ji brát v potaz. Pozdější slzy na tím, že to není fér jsou už k ničemu. Musíme vše přizpůsobit místu, času a možnostem a nikoliv se zaštitovat nějakou větou v zákonu. Právě o tom vypráví závěr, který celou tu nudu rozbil a změnil se v tragédii. Díky tomu ale vše doposud viděné získalo daleko větší váhu, neboť jinak by to bylo opravdu zcela o ničem. Jedině tak jako agitka pro emancipaci žen a proměnu indické společnosti směrem k západnímu liberalismu. Postavy jsou však samy životní tragédky, tak nevím, co můžou nabídnout poučného. Celkově rozporuplné, a i když chápu poselství celého vyprávění, tak zůstávám s nadšením pozadu. Hodnotím průměrnou trojhvězdou, kterou zachránil až samotný závěr, protože jsem dlouhou dobu uvažoval o dvouhvězdě.(9.8.2018)