Tatarské touhy

Dokumentární

Česko / Polsko, 2013, 52 min

Krystyna Krauze

Prostredníctvom osobnej skúsenosti tvorcov dokumentu s prípravou tatárskej svadby sú prehľadne a zrozumiteľne ukázané zvyky komunity a zároveň ich pohnutá história. Zahŕňa v sebe vlastný štát, mocenské hry vrcholiace v hromadnom vysťahovaní tatárskeho národa z Krymu na príkaz Stalina aj snahy prežijúcich a potomkov navrátiť sa v posledných desaťročiach domov. Návrat na rodnú hrudu je spojený s množstvom administratívno - politických prekážok. Dobrá práca, geograficky ukotvená na nádhernom polostrove Krym, dýchajúcom históriu, divokou prírodou a Čiernym morom. Sociálne inšpiratívnou bola zmienka o zákone, ktorý platí na Ukrajine a zaručuje každému, kto si chce postaviť vlastný obytný dom právo na bezplatné poskytnutie pozemku zo strany štátu.(26.5.2014)

Naučná exkurze po islámské tatarské kultuře.(31.3.2019)

• Autogram

Čakal som, že to bude dokument o histórii Tatárov a ich mnohonásobnom sťahovaní, ale nakoniec je to niečo celkom iné. Trochu rozprávania o minulosti a hlavne príhody zo súčasného života, taký pomerne nezaujímavý reality-dokument. O histórii sa najviac dozvieme z písaného obsahu filmu.(23.5.2014)