Reklama

Reklama

Tatarské touhy

všechny plakáty
Dokumentární
Česko / Polsko, 2013, 52 min

Režie:

Krystyna Krauze

Obsahy(1)

Příběh o návratu krymských Tatarů na území Krymu, z něhož byli za stalinského režimu hromadně vysídleni až do Uzbekistánu a do Střední Asie. Autorky dokumentu Krystyna Krauze a Petra Ležáková se celkem náhodou ve městě Starý Krym seznámily na Krymu s ředitelkou Muzea krymskotatrské kultury paní Rajmjí, jejímž prostřednictvím rozkrývají osud národa krymských Tatarů na Krymu.
Tataři na Krymu sídlili od dob úpadku Zlaté hordy. V patnáctém století tam vznikl krymský chanát, jehož hlavním městem byl Bachhčisaraj. V roce 1783 ho anektovalo Rusko. Kvůli pronásledování v devatenáctém století z Krymu odjelo přes milion Tatarů, kteří se usadili hlavně v Turecku a Bulharsku, kde dodnes žijí jejich potomci. Po první světové válce tvořili Tataři už jen 13 procent obyvatel Krymu. Další ránu jim zasadilo období sovětské vlády, během níž zahynulo přes 160 tisíc lidí, tedy skoro polovina národa. Nebylo divu, že když Krym okupovali Němci, někteří Tataři je vítali jako osvoboditele. Brzy ale prohlédli a mnozí odešli do partyzánských oddílů. Přesto byli poté, když Krym v květnu 1944 obsadila Rudá armáda, všichni Tataři deportováni na Stalinův rozkaz do Uzbekistánu nebo na Ural. Akce trvala tři dny. Odhaduje se, že obtíže cesty a prvních měsíců pobytu ve stepi nepřežilo asi 40 procent deportovaných.
V roce 1954 byl Krym připojen k Ukrajinské sovětské republice, a proto po rozpadu SSSR zůstal její součástí. Tataři se směli vrátit domů až po roce 1989. Nyní na Krymu žije kolem tří set tisíc Tatarů.
Leitmotivem filmu je pravá tatarská svatba, která se skládá z několika obřadů. Mezi nimi se seznamujeme s obyvateli Starého Krymu i s historií jejich života na poloostrově. (Česká televize)

(více)

Recenze (3)

Autogram 

všechny recenze uživatele

Čakal som, že to bude dokument o histórii Tatárov a ich mnohonásobnom sťahovaní, ale nakoniec je to niečo celkom iné. Trochu rozprávania o minulosti a hlavne príhody zo súčasného života, taký pomerne nezaujímavý reality-dokument. O histórii sa najviac dozvieme z písaného obsahu filmu. ()

Radko 

všechny recenze uživatele

Prostredníctvom osobnej skúsenosti tvorcov dokumentu s prípravou tatárskej svadby sú prehľadne a zrozumiteľne ukázané zvyky komunity a zároveň ich pohnutá história. Zahŕňa v sebe vlastný štát, mocenské hry vrcholiace v hromadnom vysťahovaní tatárskeho národa z Krymu na príkaz Stalina aj snahy prežijúcich a potomkov navrátiť sa v posledných desaťročiach domov. Návrat na rodnú hrudu je spojený s množstvom administratívno - politických prekážok. Dobrá práca, geograficky ukotvená na nádhernom polostrove Krym, dýchajúcom históriu, divokou prírodou a Čiernym morom. Sociálne inšpiratívnou bola zmienka o zákone, ktorý platí na Ukrajine a zaručuje každému, kto si chce postaviť vlastný obytný dom právo na bezplatné poskytnutie pozemku zo strany štátu. ()

Reklama

Galerie (14)

Reklama

Reklama