Reklama

Reklama

Timbuktu

(festivalový název)
  • Francie Timbuktu
Trailer 1

Obsahy(1)

Timbuktu zcela ztichlo, ulice jsou prázdné, dveře domů zavřené, sousedé se neschází na besedu, dokonce je zakázáno kouřit. Nedaleko města ovládaného skupinou islámských fundamentalistů žije poklidně na dunách Kidane s ženou Satimou, dcerou Toyou a 12letým Issanem, který se stará o stádo krav. Zdánlivý klid jejich života je narušen ve chvíli, kdy Kidane omylem zabije rybáře Amadoua a musí čelit nově zavedeným pravidlům. Ve vizuálně uhrančivém a sugestivním filmu zvolil Sissako svébytný styl vyprávění, ve kterém mísí absurdní humor s tragickými momenty. Spojil zkušené herce (často v záporných rolích) s neherci a podal nekompromisní svědectví o náboženském fanatismu, zlobě a touze po moci. Film je volně inspirován skutečnou událostí, kdy v roce 2012 došlo v městečku Aguelhok k ukamenování muže a ženy proto, že spolu žili a měli děti, aniž byli řádně sezdáni, a byl právem s velkým ohlasem uveden na MFF v Cannes v hlavní soutěži. (MFF Karlovy Vary)

(více)

Videa (3)

Trailer 1

Recenze (17)

Radek99 

všechny recenze uživatele

Život uvnitř Islámského státu. Mám rád artové filmy, ale tohle mne obloukem minulo, kupříkladu taková scéna ukamenování cizoložníků - krátký záběr na zakopanou dvojici v písku - střih - několikaminutový výrazový tanec muže na dvorku místní obecní Viktorky - střih - krátký záběr na hlavy ukamenovaných ... no, nevím... Klady - krásná hudba, poetická kamera, exotické prostředí Mauretánie a opravdu ožehavé téma bohužel ubíjí podivná forma vyprávění... ()

Mishqo 

všechny recenze uživatele

75-80% ... Ďalší film tématicky sa hodiaci k súčasnej situácii. Dedina v Mauritánii ovládaná džihádistami a ich hlúpymi pravidlami obmedzujúcimi každodenný život - ženy môžu ísť na trh iba ak majú ponožky a rukavice, zákaz hrania futbalu, zákaz počúvania a hrania hudby, zákaz nečinného státia na ulici a množstvo iných stupídnych pravidiel. Celá komunita verí v Allaha, no každý si tú vieru interpretuje inak. Džihád neznamená schytiť zbraň vnucovať ľuďom to čo chceš alebo ich rovno zabíjať. Džihád sa dá viesť pomocou hlavy, a šírenia toho čo považuješ za morálne správne a v súlade s tvojím náboženstvom. Timbuktu je film aj o tomto, aj keď poväčšine krutý, pretože pravidlá džihádistov majú navrch. No pekne vidno tú rozdielnosť v zmýšľaní jednotlivcov. ()

Reklama

Fr 

všechny recenze uživatele

„ZDE V TIMBUKTU, KTERÉ JE ZASVĚCENO MODLITBÁM, POUŽÍVÁME ROZUM A NE SVOJE ZBRANĚ.“ /// Nakouknutí do jiný kultůry - asi ne náhodou jde o v současnosti tak populární islám. Na příkladu několika lidí a situací se seznámíme s právem Šarí'a a staneme zoči voči zvrácený ideologii. Hmm, je to dost nudný. Táááhne se to a nezachraňujou to ani boží tresty, jako bičování a ukamenování. Furt čekám, že to chytne aspoň vo trochu vyšší obrátku, nebo aspoň zvýší informační hodnotu a vono nic. Nic. Islámští fundamentalisti nezklamou. Zato tvůrci tohohle filmu… (žijete ještě?) /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Chystám se zakázat cizoložství. A fotbal. 2.) Nevím, jak starou vodnaučit zpívat. 3.) Thx za titule „tompson“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ ne ()

chelseaman22 

všechny recenze uživatele

Celý film se točí okolo beduínů, kteří jsou sice kvůli svému současnému trvalému bydlišti nešťastní, avšak kvůli své jediné kravce zůstávají. A to do dne, kdy kravku zabije místní rybář, jenž je krajně háklivý na své nastražené sítě, do kterých povětšinou zachytí šátek muslimského fundamentalisty nebo stránky koránu vytrhané odpůrci muslimských fundamentalistů. Těžký podprůměr. 41 % ()

Aljak 

všechny recenze uživatele

Atmosféra síce silno realistická, vďaka čomu bolo všetko skvelo vystihnuté, ale po dejovej stránke na môj vkus dosť chabé. Nieže by sa tam nič nedialo, ale akosi som od toho čakal jednoducho viac, keďže samotný film bol dokonca medzi 5 nomináciami na Oscara za cudzojazyčný film. Tak už len z tohto dôvodu boli očakávania oveľa vyššie. Potenciál tohto príbehu, zasadeného do drsnej atmosféry dedinky ovládanej džihádistami, bol jednoducho omnoho vyšší! ()

Galerie (20)

Zajímavosti (2)

  • Jedná se o vůbec první film původem z Mauritánie, který byl zaslán Akademii filmového umění a věd jako možný kandidát na Oscara za nejlepší cizojazyčný film. (Phill67)
  • Mesto Timbuktu, kde prebiehal aj dej filmu, sa v skutočnosti nenachádza v Mauretánii, odkiaľ film pochádza, ale v susednom Mali. (MikaelSVK)

Související novinky

Oscary 2015 - výsledky

Oscary 2015 - výsledky

23.02.2015

Oscarová plichta. Víceméně. Americká akademie umění a věd vybrala nejlepší film minulého roku a je jím Birdman mexického režiséra Alejandra Gonzáleze Iñárritu. Birdman získal celkem čtyři sošky,…

Oscarové nominace 2015

Oscarové nominace 2015

15.01.2015

Oscarové nominace jsou na světě. Letošní 87. ročník bude především duelem Grandhotelu Budapešť a Birdmana, jež čeká zápolení o devět sošek. Osm si jich může odnést Kód Enigmy, šest Chlapectví nebo…

Reklama

Reklama