Timbuktu (festivalový název)

Sylvie Pialat

Scénografie:

Sebastian Birchler
  • Googooplexer

V Timbuktu by malo žiť cez 50 000 ľudí. Toto tu sa odohráva v nejakej dzedzine, niečo ako Hrochoť s 8 obyvateľmi. Celý film všetci ležia, strašne pomaly chodia alebo nič nerobia a keď niečo robia, tak znova pri tom ležia. A ak si myslíte že sa nedá ležať pomaly, tak sa mýlite. Až nakoniec začnú všetci behať po púšti ako splašené kurence. Potom je zrazu koniec, lebo už nieto čo viac ukázať. Videli sme ako sa v púšti leží, behá a že toyota sa nezasere pieskom. Celý film stál za vyliž. Malo to byť nominované na púštnu malinu a nie na oscara.(26.7.2015)

• Fr

„ZDE V TIMBUKTU, KTERÉ JE ZASVĚCENO MODLITBÁM, POUŽÍVÁME ROZUM A NE SVOJE ZBRANĚ.“ /// Nakouknutí do jiný kultůry - asi ne náhodou jde o v současnosti tak populární islám. Na příkladu několika lidí a situací se seznámíme s právem Šarí'a a staneme zoči voči zvrácený ideologii. Hmm, je to dost nudný. Táááhne se to a nezachraňujou to ani boží tresty, jako bičování a ukamenování. Furt čekám, že to chytne aspoň vo trochu vyšší obrátku, nebo aspoň zvýší informační hodnotu a vono nic. Nic. Islámští fundamentalisti nezklamou. Zato tvůrci tohohle filmu… (žijete ještě?) /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Chystám se zakázat cizoložství. A fotbal. 2.) Nevím, jak starou vodnaučit zpívat. 3.) Thx za titule „tompson“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ ne(14.2.2016)

S tímhle filmem mám problém. Nikoliv s tím, že bych se nedokázal ztotožnit s prostředím, ale nevím jakou polohu chtěl celou dobu zaujmout. Obyvatelé jsou smíření s tím, že kdykoliv může o jejich životním osudu rozhodnout "vyšší moc" v podobě islámských radikálů, tím pádem postrádají jakýkoliv náznak strachu. Dokonce jsou schopni se smrti vysmát do očí a to je z mého pohledu nepochopitelné. Ostatně to pak i sráží celkový pocit z filmu, kdy tristní scény střídají úsměvné momenty. Díky tomu jsem nedokázal vnímat lidské osudy tak, aby se mě to dotklo. Dost mě udivovalo jakým způsobem byl film zahrán, snad ve většině případů mě herci ke svým rolím neseděli. Nevypadali na to co představovali a já se musel přemáhat, aby jejich projev byl pro mne zapamatovatelný. Jediné na co budu vzpomínat nejvíce, je působivá "fotbalová" scéna.(9.7.2014)

Timbuktu vypravi v duchu a v rytmu tradicnich touareckych vypraveni a pisni. Zaroven je ale vtipne, archetypalni a presne. To, ze i islamske radikaly popisuje jako lidi je jeho hlavni prednost, protoze tim jakoby mimodek charakterizuje i to, z ceho ten radikalismus vyrusta. Z neprijeti sebe sama a sve hrisnosti. K tomu ostatne odkazuje ve svych par vetach i predstaveny mesity, ktery vyhlasil dzihad sam sobe, respektive zlu v sobe. Ti radikalove na to jdou naopak, vsem zakazuji kourit a pak musi chodit kourit na tajno za kopecek. Timbuktu se neboji humoru, ale uhrane predevsim svym vizualem pouste, architektury i pisku, ktery se presypa tak, jako samotny pribeh...(11.7.2014)

Zajímavý obraz života v muslimském světě, kde se místní obyvatelé musejí vypořádat s ústupem umírněného islamismu a nástupem víry radikální. Film slušně vypovídá a ukazuje jak snadno lze manipulovat výklad svatých textů a zvykového práva. Pro mě byl asi nejzajímavější postřeh, že snímek může působit dvojznačně, tedy vést jak k odsouzení radikálních odnoží islamismu, tak i k jeho propagaci. Mimochodem je moc pěkné zde sledovat téměr dokonalou shodu diváků tohoto snímku, kdy jasně dominují tři hvězdy, které bych též dal, kdyby mě navíc neoslovila nádherná vypovídací hodnota snímku.(9.7.2014)

• - Mesto Timbuktu, kde prebiehal aj dej filmu, sa v skutočnosti nenachádza v Mauretánii, odkiaľ film pochádza, ale v susednom Mali. (MikaelSVK)

• - Jedná se o vůbec první film původem z Mauritánie, který byl zaslán Akademii filmového umění a věd jako možný kandidát na Oscara za nejlepší cizojazyčný film. (Phill67)