Reklama

Reklama

Timbuktu

(festivalový název)
  • Francie Timbuktu
Trailer 1

VOD (1)

Obsahy(1)

Timbuktu zcela ztichlo, ulice jsou prázdné, dveře domů zavřené, sousedé se neschází na besedu, dokonce je zakázáno kouřit. Nedaleko města ovládaného skupinou islámských fundamentalistů žije poklidně na dunách Kidane s ženou Satimou, dcerou Toyou a 12letým Issanem, který se stará o stádo krav. Zdánlivý klid jejich života je narušen ve chvíli, kdy Kidane omylem zabije rybáře Amadoua a musí čelit nově zavedeným pravidlům. Ve vizuálně uhrančivém a sugestivním filmu zvolil Sissako svébytný styl vyprávění, ve kterém mísí absurdní humor s tragickými momenty. Spojil zkušené herce (často v záporných rolích) s neherci a podal nekompromisní svědectví o náboženském fanatismu, zlobě a touze po moci. Film je volně inspirován skutečnou událostí, kdy v roce 2012 došlo v městečku Aguelhok k ukamenování muže a ženy proto, že spolu žili a měli děti, aniž byli řádně sezdáni, a byl právem s velkým ohlasem uveden na MFF v Cannes v hlavní soutěži. (MFF Karlovy Vary)

(více)

Videa (3)

Trailer 1

Recenze (17)

Aljak 

všechny recenze uživatele

Atmosféra síce silno realistická, vďaka čomu bolo všetko skvelo vystihnuté, ale po dejovej stránke na môj vkus dosť chabé. Nieže by sa tam nič nedialo, ale akosi som od toho čakal jednoducho viac, keďže samotný film bol dokonca medzi 5 nomináciami na Oscara za cudzojazyčný film. Tak už len z tohto dôvodu boli očakávania oveľa vyššie. Potenciál tohto príbehu, zasadeného do drsnej atmosféry dedinky ovládanej džihádistami, bol jednoducho omnoho vyšší! ()

sskrblik 

všechny recenze uživatele

S tímhle filmem mám problém. Nikoliv s tím, že bych se nedokázal ztotožnit s prostředím, ale nevím jakou polohu chtěl celou dobu zaujmout. Obyvatelé jsou smíření s tím, že kdykoliv může o jejich životním osudu rozhodnout "vyšší moc" v podobě islámských radikálů, tím pádem postrádají jakýkoliv náznak strachu. Dokonce jsou schopni se smrti vysmát do očí a to je z mého pohledu nepochopitelné. Ostatně to pak i sráží celkový pocit z filmu, kdy tristní scény střídají úsměvné momenty. Díky tomu jsem nedokázal vnímat lidské osudy tak, aby se mě to dotklo. Dost mě udivovalo jakým způsobem byl film zahrán, snad ve většině případů mě herci ke svým rolím neseděli. Nevypadali na to co představovali a já se musel přemáhat, aby jejich projev byl pro mne zapamatovatelný. Jediné na co budu vzpomínat nejvíce, je působivá "fotbalová" scéna. ()

Reklama

Fr 

všechny recenze uživatele

„ZDE V TIMBUKTU, KTERÉ JE ZASVĚCENO MODLITBÁM, POUŽÍVÁME ROZUM A NE SVOJE ZBRANĚ.“ /// Nakouknutí do jiný kultůry - asi ne náhodou jde o v současnosti tak populární islám. Na příkladu několika lidí a situací se seznámíme s právem Šarí'a a staneme zoči voči zvrácený ideologii. Hmm, je to dost nudný. Táááhne se to a nezachraňujou to ani boží tresty, jako bičování a ukamenování. Furt čekám, že to chytne aspoň vo trochu vyšší obrátku, nebo aspoň zvýší informační hodnotu a vono nic. Nic. Islámští fundamentalisti nezklamou. Zato tvůrci tohohle filmu… (žijete ještě?) /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Chystám se zakázat cizoložství. A fotbal. 2.) Nevím, jak starou vodnaučit zpívat. 3.) Thx za titule „tompson“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ ne ()

Pevek2 

všechny recenze uživatele

Timbuktu vypravi v duchu a v rytmu tradicnich touareckych vypraveni a pisni. Zaroven je ale vtipne, archetypalni a presne. To, ze i islamske radikaly popisuje jako lidi je jeho hlavni prednost, protoze tim jakoby mimodek charakterizuje i to, z ceho ten radikalismus vyrusta. Z neprijeti sebe sama a sve hrisnosti. K tomu ostatne odkazuje ve svych par vetach i predstaveny mesity, ktery vyhlasil dzihad sam sobe, respektive zlu v sobe. Ti radikalove na to jdou naopak, vsem zakazuji kourit a pak musi chodit kourit na tajno za kopecek. Timbuktu se neboji humoru, ale uhrane predevsim svym vizualem pouste, architektury i pisku, ktery se presypa tak, jako samotny pribeh... ()

Narciska 

všechny recenze uživatele

Překvapivě vyzrálý film na prostředí kinematografií málo dotčené. Nebojí se reflektovat velmi aktuální a nadmíru palčivé téma svaté války v pojetí pomýlených muslimů. Přináší natolik neobvyklou perspektivu, že problematiku terorismu staví do nového a realitě mnohem bližšího světla. Ukazuje veškerou krutost, jež se snoubí s islamistickou nadvládou, naštěstí pro citlivé lidské duše tak činí s nadhledem a humorem. Přináší nám osobní odvahu lidí, kteří nečelí strachu obyvatel velkých měst z nenadálého sebevražedného atentátu, ale jsou místo toho vystaveni každodenní šikaně, kterou přináší fanaticky vystavěná pravidla společnosti. Samotní džihádisté jsou líčeni jako pokrytečtí či nejistí jedinci a teror postavený na šíření strachu tak získává lidskou tvář. Políčkem do této tváře je právě to, jak se ztělesněné zlo a děs snižuje na obyčejnou lidskost a jejich jednání adresované pokrytecky Bohu mění v prach. ()

Galerie (20)

Zajímavosti (2)

  • Jedná se o vůbec první film původem z Mauritánie, který byl zaslán Akademii filmového umění a věd jako možný kandidát na Oscara za nejlepší cizojazyčný film. (Phill67)
  • Mesto Timbuktu, kde prebiehal aj dej filmu, sa v skutočnosti nenachádza v Mauretánii, odkiaľ film pochádza, ale v susednom Mali. (MikaelSVK)

Související novinky

Oscary 2015 - výsledky

Oscary 2015 - výsledky

23.02.2015

Oscarová plichta. Víceméně. Americká akademie umění a věd vybrala nejlepší film minulého roku a je jím Birdman mexického režiséra Alejandra Gonzáleze Iñárritu. Birdman získal celkem čtyři sošky,… (více)

Oscarové nominace 2015

Oscarové nominace 2015

15.01.2015

Oscarové nominace jsou na světě. Letošní 87. ročník bude především duelem Grandhotelu Budapešť a Birdmana, jež čeká zápolení o devět sošek. Osm si jich může odnést Kód Enigmy, šest Chlapectví nebo… (více)

Reklama

Reklama