Timbuktu (festivalový název)

Amin Bouhafa

Sylvie Pialat

Scénografie:

Sebastian Birchler

75-80% ... Ďalší film tématicky sa hodiaci k súčasnej situácii. Dedina v Mauritánii ovládaná džihádistami a ich hlúpymi pravidlami obmedzujúcimi každodenný život - ženy môžu ísť na trh iba ak majú ponožky a rukavice, zákaz hrania futbalu, zákaz počúvania a hrania hudby, zákaz nečinného státia na ulici a množstvo iných stupídnych pravidiel. Celá komunita verí v Allaha, no každý si tú vieru interpretuje inak. Džihád neznamená schytiť zbraň vnucovať ľuďom to čo chceš alebo ich rovno zabíjať. Džihád sa dá viesť pomocou hlavy, a šírenia toho čo považuješ za morálne správne a v súlade s tvojím náboženstvom. Timbuktu je film aj o tomto, aj keď poväčšine krutý, pretože pravidlá džihádistov majú navrch. No pekne vidno tú rozdielnosť v zmýšľaní jednotlivcov.(17.5.2015)

• Googooplexer

V Timbuktu by malo žiť cez 50 000 ľudí. Toto tu sa odohráva v nejakej dzedzine, niečo ako Hrochoť s 8 obyvateľmi. Celý film všetci ležia, strašne pomaly chodia alebo nič nerobia a keď niečo robia, tak znova pri tom ležia. A ak si myslíte že sa nedá ležať pomaly, tak sa mýlite. Až nakoniec začnú všetci behať po púšti ako splašené kurence. Potom je zrazu koniec, lebo už nieto čo viac ukázať. Videli sme ako sa v púšti leží, behá a že toyota sa nezasere pieskom. Celý film stál za vyliž. Malo to byť nominované na púštnu malinu a nie na oscara.(26.7.2015)

Překvapivě vyzrálý film na prostředí kinematografií málo dotčené. Nebojí se reflektovat velmi aktuální a nadmíru palčivé téma svaté války v pojetí pomýlených muslimů. Přináší natolik neobvyklou perspektivu, že problematiku terorismu staví do nového a realitě mnohem bližšího světla. Ukazuje veškerou krutost, jež se snoubí s islamistickou nadvládou, naštěstí pro citlivé lidské duše tak činí s nadhledem a humorem. Přináší nám osobní odvahu lidí, kteří nečelí strachu obyvatel velkých měst z nenadálého sebevražedného atentátu, ale jsou místo toho vystaveni každodenní šikaně, kterou přináší fanaticky vystavěná pravidla společnosti. Samotní džihádisté jsou líčeni jako pokrytečtí či nejistí jedinci a teror postavený na šíření strachu tak získává lidskou tvář. Políčkem do této tváře je právě to, jak se ztělesněné zlo a děs snižuje na obyčejnou lidskost a jejich jednání adresované pokrytecky Bohu mění v prach.(21.8.2017)

Život uvnitř Islámského státu. Mám rád artové filmy, ale tohle mne obloukem minulo, kupříkladu taková scéna ukamenování cizoložníků - krátký záběr na zakopanou dvojici v písku - střih - několikaminutový výrazový tanec muže na dvorku místní obecní Viktorky - střih - krátký záběr na hlavy ukamenovaných ... no, nevím... Klady - krásná hudba, poetická kamera, exotické prostředí Mauretánie a opravdu ožehavé téma bohužel ubíjí podivná forma vyprávění...(9.8.2016)

Pomalé tempo a dokonalá kamera... o to silnejšie príbeh vyznel. O mestečku, ktoré ovláda skupina islamských radikálov a zavádza nové pravidlá. Prísnejšie. O mestečku, kde sa hovorí troma jazykmi a každý si chce iba v kľude robiť svoju prácu. Ukazuje rozdiely medzi radikálmi i obyčajnými veriacimi. Tragické momenty aj humor. Takýto film o tomto náboženstve som ešte nevidela, ale som zaň rada. [MFF Cinematik 2015, Piešťany](12.9.2015)

• - Mesto Timbuktu, kde prebiehal aj dej filmu, sa v skutočnosti nenachádza v Mauretánii, odkiaľ film pochádza, ale v susednom Mali. (MikaelSVK)

• - Jedná se o vůbec první film původem z Mauritánie, který byl zaslán Akademii filmového umění a věd jako možný kandidát na Oscara za nejlepší cizojazyčný film. (Phill67)