Timbuktu (festivalový název)

Amin Bouhafa

Sylvie Pialat

Scénografie:

Sebastian Birchler

Překvapivě vyzrálý film na prostředí kinematografií málo dotčené. Nebojí se reflektovat velmi aktuální a nadmíru palčivé téma svaté války v pojetí pomýlených muslimů. Přináší natolik neobvyklou perspektivu, že problematiku terorismu staví do nového a realitě mnohem bližšího světla. Ukazuje veškerou krutost, jež se snoubí s islamistickou nadvládou, naštěstí pro citlivé lidské duše tak činí s nadhledem a humorem. Přináší nám osobní odvahu lidí, kteří nečelí strachu obyvatel velkých měst z nenadálého sebevražedného atentátu, ale jsou místo toho vystaveni každodenní šikaně, kterou přináší fanaticky vystavěná pravidla společnosti. Samotní džihádisté jsou líčeni jako pokrytečtí či nejistí jedinci a teror postavený na šíření strachu tak získává lidskou tvář. Políčkem do této tváře je právě to, jak se ztělesněné zlo a děs snižuje na obyčejnou lidskost a jejich jednání adresované pokrytecky Bohu mění v prach.(21.8.2017)

• Googooplexer

V Timbuktu by malo žiť cez 50 000 ľudí. Toto tu sa odohráva v nejakej dzedzine, niečo ako Hrochoť s 8 obyvateľmi. Celý film všetci ležia, strašne pomaly chodia alebo nič nerobia a keď niečo robia, tak znova pri tom ležia. A ak si myslíte že sa nedá ležať pomaly, tak sa mýlite. Až nakoniec začnú všetci behať po púšti ako splašené kurence. Potom je zrazu koniec, lebo už nieto čo viac ukázať. Videli sme ako sa v púšti leží, behá a že toyota sa nezasere pieskom. Celý film stál za vyliž. Malo to byť nominované na púštnu malinu a nie na oscara.(26.7.2015)

Život uvnitř Islámského státu. Mám rád artové filmy, ale tohle mne obloukem minulo, kupříkladu taková scéna ukamenování cizoložníků - krátký záběr na zakopanou dvojici v písku - střih - několikaminutový výrazový tanec muže na dvorku místní obecní Viktorky - střih - krátký záběr na hlavy ukamenovaných ... no, nevím... Klady - krásná hudba, poetická kamera, exotické prostředí Mauretánie a opravdu ožehavé téma bohužel ubíjí podivná forma vyprávění...(9.8.2016)

• chelseaman22

Celý film se točí okolo beduínů, kteří jsou sice kvůli svému současnému trvalému bydlišti nešťastní, avšak kvůli své jediné kravce zůstávají. A to do dne, kdy kravku zabije místní rybář, jenž je krajně háklivý na své nastražené sítě, do kterých povětšinou zachytí šátek muslimského fundamentalisty nebo stránky koránu vytrhané odpůrci muslimských fundamentalistů. Těžký podprůměr. 41 %(26.9.2019)

Timbuktu vypravi v duchu a v rytmu tradicnich touareckych vypraveni a pisni. Zaroven je ale vtipne, archetypalni a presne. To, ze i islamske radikaly popisuje jako lidi je jeho hlavni prednost, protoze tim jakoby mimodek charakterizuje i to, z ceho ten radikalismus vyrusta. Z neprijeti sebe sama a sve hrisnosti. K tomu ostatne odkazuje ve svych par vetach i predstaveny mesity, ktery vyhlasil dzihad sam sobe, respektive zlu v sobe. Ti radikalove na to jdou naopak, vsem zakazuji kourit a pak musi chodit kourit na tajno za kopecek. Timbuktu se neboji humoru, ale uhrane predevsim svym vizualem pouste, architektury i pisku, ktery se presypa tak, jako samotny pribeh...(11.7.2014)

• - Mesto Timbuktu, kde prebiehal aj dej filmu, sa v skutočnosti nenachádza v Mauretánii, odkiaľ film pochádza, ale v susednom Mali. (MikaelSVK)

• - Jedná se o vůbec první film původem z Mauritánie, který byl zaslán Akademii filmového umění a věd jako možný kandidát na Oscara za nejlepší cizojazyčný film. (Phill67)