Reklama

Reklama

Xenia

  • Řecko Xenia (více)
Trailer

Šestnáctiletý snílek Dany a o dva roky starší Odysseas, synové albánské matky, se rozhodnou vyhledat řeckého otce, kterého nikdy nepoznali. Společně za ním vyrážejí do Thessaloniki, aby ho donutili přiznat otcovství. Po matčině smrti opouští šestnáctiletý snílek Dany Krétu a odjíždí do řecké metropole za starším bratrem Odysseasem. Synové albánské matky a řeckého otce, kterého nikdy nepoznali, se cítí být cizinci ve vlastní zemi. Vydávají se proto na cestu do Soluně, kde snad žije muž, jenž jim dal život. Tam se však zrovna odehrává konkurz do pěvecké soutěže Greek Star, kde by Dany moc rád viděl svého nadaného bratra zpívat a stát se vycházející hvězdou v zemi, která je odmítá přijmout. (Cinemax)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (14)

Radko 

všechny recenze uživatele

Život je ružová gulička a hebká kožušinka prítulného bieleho králika. Takto to má skoro každé dieťa. Teda až do chvíle, kým zistí, že všetko je trochu inak. Oveľa drsnejšie, prízemnejšie, krutejšie. Únik do sveta fantázie nepostačuje. No ak má takéto dieťa v sebe aspoň kúsok hravej imaginácie, bez ohľadu na partnerské preferencie, a minimálnu podporu v rodine, tak tú kožušinku si v sebe udrží. Magické fantazijné príbehy totiž môžu pokračovať aj po prebudení sa zo sna. Stačí mať oči otvorené a príležitosť TO zažiť nastane. Takýto je zhruba odkaz popovej drámy o ceste dvoch bratov, hľadajúcich otca. Na tejto ceste sa dospieva a aj dosť spieva. ()

Pluhy 

všechny recenze uživatele

Freaky výprava mladičkého ztřeštěného gaye a jeho staršího rozumnějšího brášky za jejich roky neviděným taťkou, při které stihli dobít nejen mé srdce ale taky řeckou superstar. Xenia je přesně tím lidským, hřejivým a motivujícím příběhem, kterých bývá na MFFKV jako šafránu. Zaujme vypiplanými charaktery hlavních hrdinů. dokonale barevným a roztomilým vizuálem a snovými scénami, v kterých mladičký Dany přemítá o světě plyšových králíčku a huňatých mužných hrudích. ()

Reklama

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Konečně jsem viděl první relativně normální řecké drama z místního prostředí. Říkám relativně normální, protože tahle cesta dvou řecko-albánských bratrů mi místy přišla dobře ujetá. Opravdu dlouho se mně totiž nestalo, abych u tak silného dramatu měl tak brutální výkyvy nálad, jako právě u tohodle filmu. Možná za to může zbytečně dlouhá časomíra, ale spíš za to může fakt, že po těch dvou hodinách Vám režisér stejně ve výsledku nic neřekne...a to mě hrozně štve. Přitom nápad naprosto parádní. Zobrazuje neokoukané Řecko z lidské stránky a to se mi moc líbilo. ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Řecký magický realismus. 1) Spoiler. Od kořenů odříznutému homosexuálnímu Albánci, narozenému a žijícímu v Řecku, avšak bez řeckého občanství, zemřela matka (na otce si nevzpomíná) a zůstal mu pouze starší bratr Ody (22letý Nikos Gelia). Bílý králíček, kterého nosí stále s sebou, symbolizuje dětskou nevinnost. 2) Nezkušený 19letý heterosexuální přitažlivý Kostas Nikouli (gay Dany) dostal od režiséra pokyn, aby nehrál gaye, ale našel v sobě dítě...a to se mu podařilo. 3) Název filmu Xenia odkazuje na starořecká pravidla pohostinnosti, jež měla předejít hněvu Bohů přestrojených za cizince. Hostitel poskytne návštěvníkovi jídlo a koupel, zatímco host se chová zdvořile a neobtěžuje. Dneska už na putující Bohy nevěříme a tak šla theoxenie k čertu. 4) Vzdělanému autoru obsahu připomínám, že Thessaloniki má pěkný český název Soluň. Odysseas jakožto řecké jméno zakončené na -as se skloňuje podle vzoru pán (stejně tak s koncovkou -us, -os- es), tedy: za bratrem Odysseem. 5) Výstižný koment: LaRhette ()

Madsbender 

všechny recenze uživatele

[IFF 2014] Zábavná šialenosť s výraznými antickými rysmi (Xenia, Odysseas, Antigona a časové limity) a bizarnými postavičkami, s funkčným konceptom road movie pretínanej slušným súhrnom súčasných spoločenských motívov (homosexualita, vyrastanie bez otca, pátranie po minulosti, talentové súťaže, hudba) a žánrov, na ktorej však nedokážem prekusnúť stereotypné postavy a situácie, s ktorými sú konfrontované; predovšetkým potom hlavného hrdinu - gaya. Nech sa snažím ako chcem, táto skutočnosť ma neuveriteľne iritovala a nebyť toho, že sa dokážem vzoprieť sám sebe, bez rozmyslu vrazím dve hviezdy. To by však bolo vrcholne nespravodlivé pre film, ktorý ma dokázal rozosmievať od prvej do poslednej minúty aj vrtkavým prevracaním krehkej nádoby s nápisom "magický realizmus", miestami pre heterosexuálneho diváka až neznesiteľnou fyzickosťou tiel hercov, genderovou nedbalosťou a cameom Patty Pravo. 70% ()

Galerie (21)

Reklama

Reklama