Jsem tvůj (festivalový název)

• Je suis à toi

David Lambert

David Lambert

Johan Legraie

Hélène Girard

Film pracuje s velice zajímavým námětem, kdy se kanadský mladík nabízející erotické služby a eskort homosexuálům nastěhuje k obéznímu dobrosrdečnému gayovi-pekařovi na trvalé bydlení u něj doma (aniž by předem tušil, jak jeho chlebodárce vypadá). Série zápletek, které se po jeho příjezdu do belgického městečka odehrají, sice nepostrádají zdravou dávku občasného humoru, ale chybí jim tah na branku a dynamičtější tempo. Čím blíže konci, tím více ubývá komiky a drama nabývá na vážnosti. Snímek ale celou dobu klopýtá ze strany na stranu a končí způsobem, který v divákovi zanechá řadu nejasností a nevyřčených otázek. Představitelé obou hlavních rolí jsou vynikající, samotné postavy a jejich společné eskapády ale za srdce nechytnou.(5.7.2014)

Filmové plátno si pro mě dnes připravilo notnou dávku penisů, huňatých hrudí a velmi detailní pohled na mužskou felaci. Úsměvný a zároveň mrazivý pohled do světa homosexuality, otevřených sexuálních scén a pekařství. Podle Davida Lamberta ovšem film není jen o análním sexu a teplé lásce ale divák by v tom měl najít především milostný trojúhelník, hledání životní cesty a prozkoumávat mezilidské vztahy. Snímek zaujme dobře napsanými postavami a zobrazením prostituce z naprosto jiné perspektivy, než jste v jiných filmech zvyklí. Čím se ovšem snímek blíží konci, tím se mění z úsměvné komedie na vážné drama, které nakonec vyzní do prázdna.(6.7.2014)

Velice nenapadita a banalni vec, ktera, kdyby nebyla o homosexualech, tak nicim nezaujme. Jestli chcete jit na nudne romanticke drama (= coz je nalepka, ktera sama o sobe musi odradit), kde je k videni par penisu, tak jdete na toto. A jeste k tem sexualnim scenam: i kdyz vlastnim vetsinovou sexualni orientaci, tak jsem se neceho sokujiciho nebo pro me tezce stravitelneho nedockal. Spis divactvo kolem me reagovalo, jak se dalo cekat - smich tam, kde se smejeme mensine (pod rouskou tolerance pobaveni [v tom lepsim pripade] z jinakosti).(6.7.2014)

Napriek tomu, že režisér využil tak vďačné témy, akými sú vo filmoch s homosexuálnou tematikou AIDS a sex za peniaze (vďaka, že tam zasa niekto nešňupal), je film celkom dobre spracovaný. Od začiatku až do konca dokáže rozhýbať emócie (najmä radosť a odpor), a dej nie je zas také klišé. Zaujímavé je, že dve hlavné postavy (Lucas a Henry) si spravia prvý dojem zlý a odpudzujúci (aspoň pre mňa), avšak postupne, až ku koncu, som si tieto dve postavy obľúbil, napriek tomu, že sa mi niekedy zdvíhal žalúdok. V tomto prípade dobrý humor vyhráva nad smutným životom hlavných postáv.(25.10.2015)

Nevim, zase film kde je spousta věcí navíc a někde chybí dotažení do konce. Upřímně, jsem velice tolerantní člověk co se sexuality týká, ale gay koitus na velkoplošné projekci je pro mne neskousnutelný. A neříkejme tomu artové svobodomyslné a neklišoidní vyjádření, to by si jinak snímek nehrál s myšlenkou, že co gay to AIDS. Po filmařské stránce celkem pekně vymazlený, oceňuji propracovaný ex a in teriéry.(6.7.2014)

• - Film byl promítán na MFF v Karlových Varech, ale distributora nenašel. (Zdroj: Cinema 1/2015). (M.B)