Sleep

Experimentální

USA, 1963, 321 min

Andy Warhol

John Giorno

Komentář napíšu asi ke všem Warholovým filmům jen jeden. Všechny filmy mají totiž dost faktorů společných na to, abych je ohodnotil všechny stejně. Můj postoj k nim je až překvapivě neutrální, takže jsem tomu naflákal 3***. Jak to taky chcete hodnotit, že?... Nejsem znalec avantgardy, takže ani nemám s čím srovnávat, Sleep jsem vydržel sledovat asi 5 minut (cca dvě převalení), Empire asi 10 (žádná změna) a i z těch Screen testů jsem málokterej zhlédl celý (s výjimkou Lou Reeda a kokainu). Haircut mi ze všeho nejvíc připomněl pokusy bratří Lumierů někdy z roku 1895:) a Kiss, Blow Job nebo Eat ve mě bohužel také nedokázaly probudit žádné větší emoce. Jednou z nejzajímavějších věci na tom tedy je rychlost promítání 16 obrázků za vteřinu. Chápu přibližně Warholovy záměry (snad?) ale hodnotit se to dost dobře nedá - ani dobře, ani špatně.(22.2.2009)

• ondrula

Takhle nějak si představuju potravu pro zamidrákovanýho kavárenskýho intelektuála, který pak s jím podobnými ubožáky zadumaně diskutuje o artových jinotajích a zjemnělých nuancích šestihodinovýho záběru na spícího buzeranta. Je tedy pravda, že jsem tomu dal jen pár minut, ale fakt rád bych poznal fajnšmerka, kterej to skutečně dokoukal celý. Nemám rád většinu moderních a postmoderních uměleckých experimentů, který vznikly po 2. světový válce, protože se docela dost často stírá hranice mezi umělcem, který má skutečný nadání a bláznem, kterej vyfotí svoje hovno a banda dalších pošuků ho za to prohlásí za génia.(29.8.2013)

Koho jiného by napadlo natočit pětihodinový záznam spícího muže, než Andyho Warloha? Na počátku 60. let začal konstruovat svou osobnost, která ovlivnila vnímání tehdejšího umění. Stejně tak, jako měl Andy své odpůrce a své obdivovatele, tak měla jeho tvorba kladný a záporný ohlas. Patřím mezi ty, které snímek Sleep zaujal... už jen pro ten zcela originální počin. Jistě to není film ve smyslu zábavního průmyslu, ale je to jeho osobité umění jako reakce na onen zábavní průmysl. Experiment by Andy Warhol.(12.4.2008)

• vendysek

Svým rádoby uměním výrazným způsobem dopomohl Warhol k ubohosti dnešních rádoby intelektuálů, kteří vlastním lidovým hlasem dělají z jeho "díla" ještě větší tyjátr. Spánek je dlouhé, nezajímavé video s praštěnou invencí překonávat konvence bez významu a hloubky. Zesměšňování banalit a stereotypů ve filmu je obtížnější než v kterémkoli jiném umění. To video je nic.(8.1.2011)

Přiznávám, že jsem Spánek neviděl celý, ale člověk nemusí celou noc prospat, aby věděl, co je to spaní za zázrak. Tento Warholův film jsem ale toužil vidět už hodně let a před nějakými deseti jsme s přáteli plánovali, že někde seženeme kopii a uskutečníme projekci, v níž promítání filmu doprovodí vystoupení spřátelených kapel a básníků. Nedošlo k tomu, jen v mezičase jeden z kamarádů skonal, a právě ten, který nápad na takový warholovský podnik dostal nezávisle na mně. Tolik ze života, jde se spát.(2.6.2018)

• - Andy Warhol prohlásil: „V letech 1965-1967 jsem spal jenom tak 2-3 hodiny denně, ale potkával jsem se s lidmi, co nespali celé noci a v kuse vykládali věci jako: ‚Načítám devátej den a je to skvostný!“. Když jsem sledoval, jak jsou všichni pořád vzhůru, napadlo mě, že spánek se stává překonanou záležitostí, a rozhodl jsem se, že bych měl raději co nejdřív někoho natočit, jak spí.“ [Zdroj: Andy Warhol, Pat Hackett: Popismus - Šedesátá léta očima Andyho Warhola] (theSaint)