Sleep

Experimentální

USA, 1963, 321 min

Andy Warhol

John Giorno

Přiznávám, že jsem Spánek neviděl celý, ale člověk nemusí celou noc prospat, aby věděl, co je to spaní za zázrak. Tento Warholův film jsem ale toužil vidět už hodně let a před nějakými deseti jsme s přáteli plánovali, že někde seženeme kopii a uskutečníme projekci, v níž promítání filmu doprovodí vystoupení spřátelených kapel a básníků. Nedošlo k tomu, jen v mezičase jeden z kamarádů skonal, a právě ten, který nápad na takový warholovský podnik dostal nezávisle na mně. Tolik ze života, jde se spát.(2.6.2018)

• ondrula

Takhle nějak si představuju potravu pro zamidrákovanýho kavárenskýho intelektuála, který pak s jím podobnými ubožáky zadumaně diskutuje o artových jinotajích a zjemnělých nuancích šestihodinovýho záběru na spícího buzeranta. Je tedy pravda, že jsem tomu dal jen pár minut, ale fakt rád bych poznal fajnšmerka, kterej to skutečně dokoukal celý. Nemám rád většinu moderních a postmoderních uměleckých experimentů, který vznikly po 2. světový válce, protože se docela dost často stírá hranice mezi umělcem, který má skutečný nadání a bláznem, kterej vyfotí svoje hovno a banda dalších pošuků ho za to prohlásí za génia.(29.8.2013)

• esopesokeso

For you 48% ..Ale musím zas oceniť soundtrack, mal kvalitné hrobové ticho.Rozmýšľal som, že by som sa aj ja pustil do filmovania.Mám vynikajúce kretívne nápady.Napríklad nakamerovať 40 hodinové video, kde by bola mŕtva rozkladajúca sa krava, a potom by som možno spravil aj pokračovanie "mrtva krava 2", a ak by som na tom dobre zarobil, tak by som natočil aj prequel "mrtva krava začína hniť" a nakoniec remake mojej kraviej trilógie.(18.5.2013)

• vendysek

Svým rádoby uměním výrazným způsobem dopomohl Warhol k ubohosti dnešních rádoby intelektuálů, kteří vlastním lidovým hlasem dělají z jeho "díla" ještě větší tyjátr. Spánek je dlouhé, nezajímavé video s praštěnou invencí překonávat konvence bez významu a hloubky. Zesměšňování banalit a stereotypů ve filmu je obtížnější než v kterémkoli jiném umění. To video je nic.(8.1.2011)

• Z0oMb3E

Ideálny film do sobotného Primetimu xDD. Kukať vyše 5a pol hodiny na spacieho chlapa by nedokázal ani človek, ktorý je do neho beznádejne zamilovaný. Preto tam Warhol hodil tu smyčku. Nedokázal to ani on :o) zhliadnutých 6 minút. http://vimeo.com/4880378 ak by nemal nikto co robit par hodin.(4.7.2010)

• - Andy Warhol prohlásil: „V letech 1965-1967 jsem spal jenom tak 2-3 hodiny denně, ale potkával jsem se s lidmi, co nespali celé noci a v kuse vykládali věci jako: ‚Načítám devátej den a je to skvostný!“. Když jsem sledoval, jak jsou všichni pořád vzhůru, napadlo mě, že spánek se stává překonanou záležitostí, a rozhodl jsem se, že bych měl raději co nejdřív někoho natočit, jak spí.“ [Zdroj: Andy Warhol, Pat Hackett: Popismus - Šedesátá léta očima Andyho Warhola] (theSaint)