Temné charisma Adolfa Hitlera (TV seriál)

• Česko

Hitlerovy temné stránky

The Dark Charisma of Adolf Hitler

Dokumentární / Historický

Velká Británie, 2012, 3x50 min

Simon Holland

Čo zanechal Adolf Hitler za sebou po 2. svetovej vojne nemá v histórii obdobu. Ale podporovali ho milióny ľudí. V tomto seriály je zobrazovaný, ako necitlivý človek s obrovskou nenávisťou voči svojmu okoliu ale pravda je trochu iná. Hitler miloval svoju matku a plakal nad jej hrobom, samovražda jeho netere mu zlomila srdce a vyznal sa, že to bola jediná láska jeho života. Bol milovníkom zvierat, takže nerobme z nebo bezcitnú stvoru.(27.3.2015)

Další z dokumentů zabývající se Adolfem Hitlerem. Po prvním díle zatím 4 hvězdy. Ukazuje, jak se dostal k moci a je to příčinou tolika faktorů, že to není možné zopakovat. Druhý díl už je o počátku války a o tom jak Hitler přesvědčil národ o "nutnosti" válčit. Třetí jen ve zkratce hodnotí válečnou situaci (jelikož se jedná o psychologický dokument, tak to není chyba) a ukazuje jak byl Hitler čím dál více mimo realitu. Je zde ale podstatná chyba: Joseph Goebbels neotrávil své děti, to učinila jeho manželka Magda. Být dokument staršího data, tak to chápu, ale je dva roky starý.(9.2.2015)

Posledný diel som ešte síce nemal možnosť vidieť, no zatiaľ je to vcelku fajn - ostatne ako väčšina podobne ladených dokumentov na danú tematiku, ktoré sa v našich končinách dostali do vysielania. Opäť množstvo dobových záberov (u ktorých je možnosť, že ich človek videl už v tucte iných podobných dokumentov, no stále dokážu výborne dotvárať atmosféru dokumentu) a celkovo vydarené spracovanie, pri ktorom by som vytkol jedine ak pre mňa zvláštne (a taktiež zbytočné) dopĺňanie hlúpostí (dá sa to nazvať efektami?!) - tým mám na mysli napríklad vsunutie popred autentické zábery vlkov a také podobné "vecičky", avšak to je skutočne len maličký detail, inak fajn. 4/5(18.2.2015)

Velice zajímavě natočený dokument o Hitlerově psychologii. A přesto v mnohých věcech dokument nepodrobný. Historická fakta jsou řečena strašně obecně a jednotlivé kontexty nejsou zmíněny (např. podle dokumentu Mnichovskou dohodu podepsal jen Hitler a Chamberlain), ale vynechány. Přesto však o osobnosti Hitlera je zde řečeno skutečně dost podstatného, aby si člověk mohl udělat názor na to, proč se stal tak oblíbeným a proč za ním šly masy obdivovatelů. A za to BBC tleskám. 75%(28.9.2016)

Charisma osobnosti, využité k demagogii společnosti - stejný způsob, jakým jsou dnes využívány celebrity. Vytváření polobohů a dokonalých bytostí je dnes kolem nás stejné, jako tehdy v Německu. Srovnání nesrovnatelného? Tehdy šlo o ovládnutí světa, ústící do katastrofálních důsledků. Dnes jde o ovládnutí trhu - zatím jsme u tragedie. Velmi raritní záběry, či rozhlasová vysílání již nekřičícího, zkrachovalého čalouníka a malíře k decimovaným Němcům, ale i stará známá fakta.(23.2.2015)