Lidé aljašské divočiny

(pořad)
  • Česko Lidé z aljašských lesů (více)
Reality-TV
USA, 2014, 50 min

Vyrazíte do aljašské divočiny za rodinou Brownových, kteří mají sedm dětí a žijí odříznuti v divočině, kde se spoléhají jeden na druhého, aby přežili. Hluboko v aljašské divočině žije nedávno objevená rodina, jejíž členové se narodili a byli vychováni ve volné přírodě. Billy Brown, jeho žena Ami a sedm odrostlých dětí – pět chlapců a dvě dívky – jsou natolik odtržení od civilizace, že často šest až devět měsíců nepřijdou do kontaktu s ostatními lidmi. Používají vlastní přízvuk a dialekt, odkazují na sebe jako na vlčí smečku a v noci spí všichni pospolu ve srubu o jediné místnosti. Dá se tedy říct, že se od ostatních amerických rodin hodně liší. Srub Brownových, v němž léta přežívali, byl však nedávno zabaven a spálen, neboť stál na špatném místě veřejného pozemku. Přestože je to hodně zdrtilo, musí nyní společně postavit nový srub, který je bude chránit před drsným aljašským prostředím. Zápolí s časem, neboť zima se nezadržitelně blíží. (Discovery Channel)

Marze

Je to slabota. Chudák tatínek v americkém zdravotním systému radši zemře než aby šel k lékaři. Možná by mu mohli pomoci na Kubě. ()

maxxxim odpad!

Vychádzajúc z oficiálneho textu autora tohto projektu, a síce Tv stanice Discovery channel, mi neostáva iné ako skonštatovať nasledovné. 50 Cent by povedal len jednoduché: "I'll whip ya head boy, you know I will. I'll whip ya head boy, with the back of the steel“, ale ja budem trošku výrečnejší, ak dovolíte. „Nedávno objevená rodina“. Kde pre Boha? V aljašské divočine? V prdeli a nie v aljašské divočine. Títo frajeri počnúc tatkom všetkých zúčastnených, cez pani mámu až po tých zvyšných sedem frajerov sú riadni borci. Podľa toho, čo tam všetci protagonisti predvádzajú, by sa dalo povedať, že boli objavení niekde maximálne na širokých pláňach USA mimo civilizácie kdesi za stromami, ak nie v TESCU a následne inštalovaní do prostredia, s ktorým majú čo to dočinenia práve tých 50 minút, ktoré trvá tento ašpirant na gumeného Oscara za najlepšiu tv reality show. Sú tak odrezaní od reality a nielen tej televíznej, že 6 až 9 mesiacov (v reálnom svete niečo okolo približne cca 50 minút najviac) neprídu do kontaktu so zdravým úsudkom, logikou a hlavne racionálnosťou pohybu, chôdze, vravy a myslenia vôbec, čo má katastrofálny dopad práve na ich pohyb, chôdzu, vravu a myslenie v celosti. Sú tak odrezaní od civilizácie, že toľko vulkanizovanej pryže neuvidíte pohromade ani v Sepangu počas veľkej ceny ako aj po nej v bežný deň. Používajú vlastný dialekt a prízvuk, ktorému rozumejú iba oni deviati, no hej, lebo sa ho učili pri ohni na niekoľko razy, lebo si dlho nerozumeli a spočiatku nevedeli z čoho majú vychádzať a hlavne načo. Ono to aj dlho, predlho vyzeralo, že sa ich ani nenaučia. Napokon sa však podarilo ako jedna z mála vecí v rámci tejto srandy, keď si vedia všetci deviati pospolu alebo jednotlivo či vo dvojici tu a tam pekne zahmkať, zanôtiť či len tak nedbalo na seba hučať. Ale bacha, nie je to pre každého, môže sa veľmi ľahko stať, že to neuchopíte za ten správny koniec a nepochopíte ich vravu a ani celkovo. „Odkazujú na seba ako na vlčiu smečku“, nerozumiem. Tri krát päť, nechápem. Raz, dva, tri, ešte raz. „Odkazujú na seba ako na vlčiu smečku“. Tak to pŕŕŕŕ. Fakt neviem, v čom má spočívať tento inštitút. Ak vychádzame z premisy, že vlk je jedno z najinteligentnejších zvierat, ktoré pobehuje po Zemi a zároveň z premisy, že títo deviati jazdci apokalypsy racionality a logiky po večeroch štiepia maximálne orechy alebo strukoviny na obed, musíme tak zákonite dôjsť k výslednici, že im asi jebe. Mmm, asi hej. Ďalším bodom podľa oficiálneho textu je pasáž venujúca sa spôsobu nocovania, keď sa praví: „V noci spí všichni pospolu ve srubu o jediné místnosti“. Tejto stati sa radšej vyhnem, aby sme sa nedostali zbytočne do konfliktu s NAKOU či miestnym odštepným závodom Úradu kriminálnej polície Prezídia Policajného zboru SR. Na záver už len toľko, že budeme držať palce tejto rodinke pri stavbe nového 1,5-izbového zrubu, keďže ten ich pôvodný bol zabavený a následne zničený z dôvodu nelegálnosti a hlavne iracionálnosti stavby. Za zamyslenie možno stojí fakt, že hoci je rodinka pomerne početná ich pôvodný zrub mal jednu obytnú miestnosť. Ak ju videlíme číslom 9, dostaneme rovných 24 cm2 na hlavu. Pri cenách nehnuteľností na Aljaške celkom logický krok, postaviť si zrub pre deväť ľudí s jednou obytnou miestnosťou, ale keďže sa jedná o rodinku objavenú len nedávno, nemuseli nikomu hovoriť a postaviť si zrub aj s dvomi miestnosťami a držať to v tajnosti a hlavne sa moc neukazovať po okolí, ak chceli, aby im zrub neskonfiškovali. (Pozn. autora: Uvedené výpočty boli uskutočnené za splnenia podmienok, že zrub stavali rodičia za slobodna svojpomocne a spolu a za predpokladu, že všetky deti sa narodili naraz. Čo nie je až tak nepravdepodobné, keďže sa jedná o rodinu žijúcu ďaleko od civilizácie a hlavne nedávno objavenú.) Viac takýchto rodiniek po lesoch aljašských hôr a ďalšia migračná vlna je na svete, tentokrát však zvieracia, lebo Boh ochraňuj všetko živé pred kontaktom s týmito "prírodnými ľuďmi". Takže za mňa ĎA - KU - JE - ME. () (méně) (více)

Ainy

Ve zcela nedávné době, kdy jsem byla uvězněna na 20 dní mezi čtyři stěny s nálepkou pozitivně nalazené, (což jsem ostatně vždy, když se nemusím rozčilovat) tak jsem přejela snad všechny seriály společnosti Discovery včetně aljašských křováků. Ti jsou jinak vysíláni v dobu pouze pro ranní nevstávače do práce. Zprvu jsem se takové cypovinky obávala, ale nakonec jsem na to se zájmem a se zvědavostí koukala dál. Jako pokud to nevadí úřadům, že děcka od malička žila ve vlčí smečce, zuby mají jak ementál, předpokládám, že do školy nikdo z nich taky nechodil, tak ať si žijí, jak chtějí. Většina z nich je už dospělých a věřím, že jsou na sebe navzájem tak zvyklí a každý o každém ví, co zvládne a dokáže, že si sami vystačí. Přesto jsem se nikdy nevyhnula myšlenkám, jak to budou dělat, až to budou chtít dělat. Jediný, kdo to v této smečce může legálně dělat, jsou jejich rodiče. Pochybuji, že se najde stejně praštěná holka, co by to s některým z nich vydržela a zvlášť v chatrči splácané z hlíny, utěsněné igelitem, a hned za tím tenkým igelitem místo okna medvěd Grizzly. Takový svět sám pro sebe, občas (často) se chovají jako zvířátka, ale je to jejich věc. ()

Magika82

Nejedná se o mediální výmysl. Ono stačí mít pár kontaktů na známé z USA, kteří se pohybují v oblasti publicistiky a dokumentární filmařiny. Na rodinu Brownových upozornili malou televizní stanici KTVA. Od ní - po dlouhém hledání shody týkajících se natáčení - a právního omezení ze strany rodiny Bownových ve smyslu korekce, co ještě může být zveřeněno a co již ne, souhlasili se spoluprací televizní stanice Discovery, která následně odkoupila práva od stanice KTVA. Osobně tento televizní pořad z reálného života rodiny, jenž se rozhodla vrátit se k přírodě a "utéct" od blázince zvaného "civilizace", považuji za velmi poučný, a také příjemně odpočinkový. 85% a tedy lepší 4 hvězdy, patří rodině Brownových, nikoli Discovery, ač tomuto televiznímu "molochu", za světové prezntování tohoto pořadu velmi děkuji. Avšak bez Brownových, by nebyl pořad Lidé z aljašské divočiny.... ()

Cvachetka

Rodinka žije v lese...tedy podle popisu tohoto pořadu. Ve skutečnosti tlupa pitomců. A jestli tihle žijí dlouho v lese? O tom docela pochybuji. Spíš mediální výmysl, aby byla nová reality show. Tihle jsou v lese snad pár dnů, jinak nechápu, jak můžou být tak neschopní. Ale asi je to americký styl "žití v přírodě" 30%. ()

• Natáča sa na Aljaške, v blízkosti Čičagovovho ostrova a ostrova Hoonah. (Scraffy)