Al houroub

všechny plakáty
Egypt, 1988, 122 min

Willy Kufalt

Útěk * Pokračuji další večer v maratonu filmů s Ahmedem Zakim, nesmírně si užívám hereckého mistra z Egypta a zde jsem se dočkal podobně efektního i napínavého zážitku jako v případě Nevinného (točeného o 2 roky dřív stejným režisérem) či Země strachu. Hlavní postavou je zpočátku obyčejný muž jménem Montaser, jehož pohnutý příběh začíná v momentu, kdy si jeho kumpán u něj v bytě potají schová ilegální drogy a přivede ho tak do těžkého maléru. O pár let po návratu z vězení Montaser, přátelící se i s jedním z policistů, rozjíždí velkou nekompromisní pomstu, v níž nebude nouze o akci a honičky, ale i několik mrtvých během této cesty... Nebudu vše vyzrazovat, jen dodám, že na akční žánr se hlavní postava rozporuplného muže činu dočkala nebývale slušně pojaté psychologické stránky, dost se dovídáme též o jeho rodině, nahlédneme na výrazném prostoru i do nebezpečné práce policistů stejně jako do místní lidové komunity... a Ahmedovi Zakimu prostě veškeré objevující se pohnutky a emoce, které ztvárňuje, plně věříte. Škoda trošku slabšího rozjezdu v první třetině, pár momentů (např. minutový prostřih na karnevalové vystoupení po prvním napínavém střetu) mi připadalo jako menší režijní přešlap, ale jinak si mě film získal i celkovou atmosférou a rozhodně stál za to. A ten rozsekávající závěr... takhle mě Atef E-Taieb jako režisér dostal už podruhé a pomalu si už u mě vysluhuje přezdívku egyptský José Giovanni. :o) **** Víckrát jsem slyšel o tom, jak v době socialismu a normalizace spousta lidí ani netušila, že vůbec existují americké filmy. Tak si říkám, kolik lidí u nás v době svobody a internetu tuší, že existují i egyptské filmy, dokonce napříč žánry, a kvalitou či stylem leckdy použitelných i pro evropského diváka? [85%] ()

rivah

Po propuětění z vězení rozjíždí Mansor velkolepou pomstu a je stíhán policií.....Napínavý, pohlcující film. ()