Krizová linka: Pomoc válečným veteránům

Dokumentární

USA, 2013, 40 min

Gladys Murphy
  • flakik

Uff, americké klišé - hoši a děvčata bojují za nás a když se vrací s PTSS/PTSD, je potřeba jim pomoct. Druhou část nepopírám, ale nešli do toho už vlastně s tímto rizikem, nikdo jim nesdělil všechny možné následky? Navíc se zde setkáváme s případy, kdy se veteráni chystají spáchat sebevraždu nebo ji dokonce zrovna páchají a jen čekají, než zaberou prášky nebo pomalu vykrvácí. Co mezitím dělat? Zavolám přeci na krizovou linku, spíš se mi to zdá jako určitý druh exhibicionismu, který je zde zakryt "heroickými" výkony. Takže celých 47 minut sledujeme pracovníky call centra, jak se postupně vypořádávají s dalším a dalším člověkem, který neví co vlastně chce, leda na sebe upozornit. Velký obdiv, že mají tak pevné nervy.(22.2.2015)

• Tryskomyš

Film získal Oscara 2015 za nejlepší krátkometrážní dokument.(24.2.2015)

• Houdini

Oscar 1 : Krátký dokument(16.1.2015)

Jak vidím, flakik tu nablil a neuklidil po sobě. Chudáček. No nic, třeba se to jednou naučí. Dokument je to kvalitní, všechnu tu psychicky velenáročnou práci ukazuje citlivě, ale přitom bez přílišného patosu. A mimochodem, ač má celé toto téma blízko k zahraniční nebo vojenské politice, nepadne tu o tom ani slovo. Což je podle mě dobře, protože by to jen odvedlo pozornost jiným směrem.(26.7.2015)

Krátké ale naprosto výstižné. Některé statistiky spojené se sebevraždami veteránů jsou přinejmenším šokující! A klobouk dolů před operátory centra, jejich práci bych dělat opravdu nechtěl.(7.11.2016)