Vis Magor - Poema o básníkovi (TV film)

Dokumentární

Česko, 1999, 57 min

Andrej Krob

Ivan Martin "Magor" Jirous..... vůdčí duch předlistopadového undergroundu a persona patřící do soudobých čítanek......ok, ale co dál?!?! Tohle všechno jsou již dávno známá a několikrát presentovaná fakta. Své si k tomu řekne někdo z Plastiků, nějaký ten souputník jako Čuňas nebo Karásek, samozřejmě nesmí chybět "sametový Vašek"...........všechno fajn, ale k osobnosti Magorova naturelu by se hodil živelnější dokument, více zaplivaný a čpějící pivem a levnou kořalkou.(19.9.2014)

V poradí cca desiaty videný dokument o českom undergrounde. Všetky sa vyznačujú úplne rovnakými postavami (Magor, Hlavsa, Zajíček, Havel, Topol, Brabenec...). A hoci ma téma zaujíma, tým, že všade sú dokola tí istí ľudia, tie isté osudy, zaváňa to okrem zadymenej krčmy a pivnej kyslosti aj opakovaním, ktoré už nie je matkou múdrosti, ale patrónom nudy. To naozaj bol underground v ČSSR len týchto cca 15-20 ľudí v Česku. Nik iný? Nuž, keby neexistovala skvelá Pelcova kniha ...a bude hůř, keby nebolo osobných spomienok na dobu, kedy sa nemainstreamovej kultúre venovalo pomerne široké spektrum ľudí, tak by to na základe filmových dokumentov vyzeralo tak, že to bola len grupa okolo kapely Plastic People of the Universe, Václava Havla a Svatopluka Karáska. Proti obsahu ani proti Magorovi nič, to bol ozaj skvostný človek, mimoriadne vzdelaný, pokecať sa s ním dalo o čomkoľvek a čistá duša (čo na srdci to na jazyku), a ako názov dokumentu napovedá, bola to pocta predovšetkým jemu ako osobnosti. Nuž ale čo už, jemnú kritiku vytvárania piedestálu skupine vyvolených andrgranďákov si odskákal práve tento dokument, lebo po x-tý raz sa v ňom objavovali tí istí ľudia, tie isté spomienky.(17.10.2016)