Operation Avalanche

Masky:

Kristin Wayne

Kostýmy:

Megan Oppenheimer

Mistrovské dílo nezávislé nízkorozpočtové filmařiny, které diváka pomocí chytrého scénáře a efektního found footage stylu (těžícího i z použití dobového formátu 16mm) přesvědčí o tom, že právě sleduje autentické záběry, které dokumentují zrod jednoho z největších vládních spiknutí americké historie. Žánrově se jedná o thriller, jenž zvláště v závěru nabírá na intenzitě a poukazuje na nekompromisní způsob práce CIA, která likvidovala všechny, kteří by mohli podvod o přistání na Měsíci odhalit veřejnosti, vlastní agenty nevyjímaje. Jakožto zdejší hororový expert bych v souvislosti s tímto rád podotkl, že Stanley Kubrick, který byl v reálu do podvrhu zapojen mnohem více, než je zde ve snímku divákovi předkládáno, právě z důvodu obavy o svoji bezpečnost USA raději nadobro opustil a svůj geniální horor Shining, stejně jako další filmy, již natočil v Británii. Přesto Operation Avalanche nabízí i některé úsměvné pasáže. Například záznam pracovní diskuze, během níž bylo vytvořeno ono hlubokomyslné moudro o velkém skoku pro lidstvo, kterým následně Neil Armstrong dohnal podvodnetušící americké posluchače k slzám. Snímku uděluji plných pět hvězd a doporučuji ho všem divákům otevřené mysli, kteří upřednostní nepříjemnou pravdu před příjemnou lží.(4.1.2017)

SPOILERY: Tady jsem musel trošku zapřemýšlet a nechat si projít film hlavou. Atraktivní námět v krásným zpracování konce šedesátých let, skvělou muzikou (ten poslední track hlavně) a přirozeným humorem. Herec mě bavil každej. Je znát, že Matt Johnson má dobré nápady a talent mu nechybí. Škoda, že konec vyustí do ztracena. Co však musim pochválit, tak celkem nečekaný směr, kterým se filmek ubere, takže mě mile překvapil - více k známým klišé u spy filmech s agentama, které se většinou objevují v Asijských akcích, kdy se proti cápkovi obrátí ta sama organizace, která ho vychovala. Dokonce se objeví i nějaká ta akcička v podobě honičky a střílením. Celé to působí taktéž podmanivě, atmosféricky, zábavně a celkem realisticky. Ohledně této konspirační teorie, nejsem jejím zastáncem, ALE je zajímavé, že od té doby Amerika neuskutečnila výlet na Měsíc :-)(2.1.2018)

Nápaditá, vyumělkovaná a výtvarně kreativní záležitost. Vynikající mix found footage a mockumentary (styl českému publiku známý například ze Svěrákových Ropáků (5*****)), který má určitě co říct - a to nejen tlupám nihilistický příznivců konspiračních teorii. Film má od začátku spád, je místy vtipný, a skvěle buduje atmosféru na kombinaci známých záběrů s fikcí. I přes malý rozpočet neztrácí ani ke konci úroveň. I když mne osobně zamrzel závěr, který se snaží z diváků vydolovat poněkud více emocí, než je vzhledem k předchozí stopáži vkusné, a přehoupnutí z potměšilého docucomedy do thrilleru mi přišlo zbytečné a vynucené. Přesto snímek, který rozhodně potěší, nejen, fanoušky žánru. 4****(25.3.2017)

• brasek

Snímok o jednej z mnohých konšpiračných teórií. Autorom nechcem uprieť snahu, divákovi stále podsúvajú nové informácie, príbeh sa posúva ale realizácia je nudná a nefunkčná. Na thriller to nemá správnu atmosféru a vlastne ani to skoro nemá žiadnu... Snímok nebudem charakterizovať ako zbytočný, ale má k tomuto prirovnaniu silne blízko.(2.5.2017)

Mohlo to takto nejako byť? Mohlo. Amerika vždy klamala verejnosť, a vždy bude klamať verejnosť. Bohužiaľ, som názoru, že jedna z najväčších konšpiračných teórii by si zaslúžila lepší spôsob spracovania. Ono ani tak nejde o to, že by človek úplne neveril čo sa tvorcovia snažia prezentovať, no keď vás dejový priebeh udalostí nedokáže vtiahnuť ako by mal, samotný záver v kombinácii s rozuzlením vyšumí takmer do "stratena". HISTÓRIA: Zrejme len hŕstka ľudí naozaj vie, ako to celé bolo, no tak či onak, prvý vo vesmíre (údajne) nebol ani Gagarin, ani Vladimír Iľjušin. Bolo by naivné myslieť si, že neexistovali neúspešné pokusy s ľudskou posádkou. Česť ich pamiatke.(14.1.2017)