Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Drama
  • Horor

Recenze (1 067)

Carlitova cesta (1993)

"HERE COMES THE PAIN!!!!!" Jeden z nejlepších filmů, kterej jsem kdy viděl. Carlito´s Way je oslavou filmařiny na té nejvyšší možné úrovni. De Palma vystužil skvělej scénář špičkovou režií, nepamatuju si gangsterku, kde bych si vychutnával každej záběr. Odehrává se to tak nevinně a přirozeně, Carlito je jeden z nejvíce inspirujících charakterů, se kterými jsem se kdy na plátně setkal. Ta atmosféra plných nočních klubů, rušného města... dokonalá romantická dějová linka. Fenomenální herecké výkony, fyzická akce. Vtipné a dokonalé blbnutí s eskalátorem. Poctivej tah na branku a motivace Carlita. Jeho krásná přítelkyně. Fantastickej epilog. Tenhle film jsem vstřebával několik dní a po shlédnutí tam nacházím tolik detailů... je to bohaté pro všechny smysly diváka. To jak se vypořádal se svým právníkem a těmi náboji... to jsem si se Sebigem zařval "OOOOUUUU" přes celej barák. Jedná se o neúnosný filmový zážitek, takovej ten typ filmu, se kterým se chcete vytáhnout až se vás návštěva zeptá, co sledujete. Takovej ten typ filmu, díky kterýmu může být divák hrdý na svůj vkus. Žádné slova nedokážou popsat tu skutečnost, jak velký srdce Carlito´s Way má.

Hadí oči (1998)

Úvodních 15 minut bez střihu (zřejmě) mě a Sebiga perfektně zaháklo a do konce filmu bylo složitý pustit oči z té fenomenální režie. Fantastická kamera, využití limitujících interiérů, práce se střihem a i když film působí lehce chladně a předvídatelně - díky té režii je to fakt zážitek. Samozřejmě nesmím zapomenout na vynikající výkony, Cage prostě působí stylově a jako vždy, charismaticky. Co vytknu, tak případ mi nepřišel moc zajímavý a lehce se to táhlo - nicméně se furt jedná o kvalitní detektivku s nadstandartní režií.

Palmer (2021)

Palmer mi je dost osobní charakter, takže jsem skutečně neměl problém se naladit na jeho dialekt a mimiku, navíc Justin Timberlake, nejenže v těch vousech vypadá stylově a charismaticky, ale hraje přirozeně a ačkoliv toho moc nenamluví, hodně o jeho charakteru vypovídají veškeré emoce. Timberlake válí v každý scéně a ačkoliv má film téměř dvě hodiny, byl jsem rád za každou obyčejnou scénu s Palmerem. Je úplně jedno jestli zrovna opravuje klimatizaci, chlastá colu nebo jen chodí po bytě. Je to takovej ten typ charakteru, kterého bych chtěl mít za kamaráda, příbuzného či souseda. Umí se postavit za lidi co má rád, nikoho nesoudí, má velký srdce a rozhodně to není sobec a každých špatných rozhodnutí, lituje. Kdo by Palmera neměl rád? Zbytek herců taky fajn, hlavně malej klučina je sympatickej a babička Palmera. Je tam jedna scéna, kterou nechci spoilerovat, cca po dvaceti mintuách filmu - mě emocionálně roztrhala. Celé to dění ve filmu tak trošku prožívám i v osobní rovině. Né tak vyhroceně a né kolem stejných problémů, ale spoustu paralel se prolíná s tím co mám já, takže jsem se prostě vezl na emocionálním kolotoči poctivého drama. Hraje příjemná hudba, film má skvělou režii (žádné otravné střihy či umělé nasvícení, vše působí přirozeně) a když dojde na vyhrocenou situaci, právě ta režie díky ruční kameře, vše nakopne. Jak jsem řekl, miluju tyhle poctivé dramata. Palmer, Kean, The Confirmation, Joe, Adopt A Highway... tyhle dramata na tenhle způsob - civilní, syrová, se stávají mojí oblíbenou žánrovkou. Timberlake by měl hrát víc rolí!!!

plakát

Ulice strachu – 2. část: 1978 (2021) odpad!

Co to je za průjmovou rupturu? Vykrádání slasherů, sebevykrádání, otřesné postavy, křik, křik, ááá, křik, sekera v hlavě, ááá křik, jump scare, jump scare, ááá křik sekera, krev, zrzka, klišé, stereotyp, křik, blair witch na steroidech, toxické postavy, sex, áá křik sekera, jump scare, jump scare, křik, křik, blair witch, sekera, křik áááá, rockové písničky, krev, sekera, jump scare, křik...

plakát

Válka zítřka (2021) odpad!

Stereotypní emzáckej průjem, klišé, recyklovaná promítačka toporných dialogů, nesmyslů, bez sebemenší logiky, nudné výbuchy, happy end, předvídatelnost, umělost, trvá to sedm hodin, vypadá to jako každej blockbuster, žádná inovace, originalita, či nápad co by tenhle film odlišoval od zbytku žánru. Nedalo se na to koukat, není zde jediná zajímavá scéna. Jo a prosím pěkně, přebíjejte. Přebíjení v tomto filmu neexistuje a automatické pušky mají neomezené munice.

plakát

Million Dollar Baby (2004)

SPOILERY: Ehm... hele, měl jsem dva konflikty s tím filmem - jeden s tím, že je to stereotypní a nijak se to nevyvijí. U každého Rocky filmu jsem měl pocit, že hlavní charakter musí čelit vrstevnatým zápasům nejen v ringu, ale zejména mimo ring a že se učí nové věci. V tomhle filmu sledujeme celou hodinu jak mladá dívka naprosto demoluje své soupeře v ringu, není tam prostě žádná výzva mimo to, protože se vše jeví jak pohádka. Ta skončí v momentě, kdy nastane boj o titul, kde její protistrana dělá takový svinstva, že jsem měl chuť křičet na monitor, jak lacinný to je. Jak céčkový způsob, jak hlavní postavě dokurvit celej zbytek života. Opět, každej soupeř Rockyho přinesl něco svého a měl vlastní charakter. Zde víme, že ta buchta proti hlavní hrdince, má titul (jak může mít titul někdo, kdo nezná nejzákladnější pravidla sportu? FAIR PLAY?) a prohrává, tak prostě po tom co zazvoní zvonec, nabombí hlavní postavě takovou ránu co jí navždy poznamená. To je prostě trapný a lacinný. A to neplatí jen u tohohle, ale ten konflikt v té tělocvičně mě též rozbíjel zážitek z filmu. Hudba je nevýrazná, režie naprostej standart., Obdivuju Clinta, je to absolutní frajer, ale ani zde nemá jedinej monolog, kterej bych si zapamatoval. Million Dollar Baby je jeden z nejvíce přeceňovaných filmů, který se utápí v kolotoči stereotypu a nikam ani nesměřuje a když už to chce nabrat nějakej směr, je pro to pozdě.

Rocky: Nová výzva (2018)

Většina zde píše něco o tom, že pár minut z filmu by se mělo vystřihnout, že některé momenty jsou pomalejší. Upřímně, nesouhlasím. Jsou to právě vystřihnuté scény, které dodávají opravdu velkou nadstavbu pro příběh Creeda II. Vlastně se přiznám, že to opět na můj vkus bylo trošku osekané a zejména dějovou linku s Ruskou protistranou, bych si přál vidět detailnější. Jede to sice ve značném stereotypu, ale naštěstí to i zahazuje hafo žánrových klišé, takže je zde příjemný kompromis mezi zajetými kolejemi a svěžím dojmem. Je i znát, že Rockyho příběh se kompletně uzavřel a už to není kam posunout. (i když by mě zajímalo co se stalo s Marií z Rocky Balboa filmu) - musím i pochválit tvrdé, fyzické souboje co nešetří potem a dynamikou a opět kvalitní režii. Upřímně... Rocky je jedna z mých nejoblíbenějších postav. BUDE chybět ve třetím pokračování Creeda. VŠICHNI jsou už pryč, teď už aj Rocky. Asi přeci jen zůstanu u druhého pokračování, ale už nyní cítím, že se uzavřela jedna velká kapitola a byla to fakt zatraceně strhující jízda. Rockyho jsem sledoval a fandil mu celým svým srdcem a bude mi chybět se všemi jeho blízkými.

Creed (2015)

SPOILERY! Naprosto rozumím, proč se Rocky chtěl vzdát proti té rakovině, zjevně si odnesl nepříjemné zážitky z dob, kdy jeho žena Adrian, měla rakovinu. Creed je absolutní, fyzická jízda, vymáchaná v potu a klišovitém, stereotypním kolotoči. Naštěstí vše funguje tak jak má, je to dospělé a celé to táhne fantastická režie a tvrdé souboje. Hlavní dvojka (Stallone/White) podávají skvělé výkony a mají mezi sebou vynikající chemii, hezky se doplňují. Asi bych spíš vytkl, že se zde vůbec nevyskytuje Rockyho syn a hlavně to je prostě moderní předělávka původního Rockyho. Sebevykrádání v moderní podobě. Ale né v tom špatným slova smyslu, i když zde ten emocionální impakt přiživuje Rocky a vzpomínky na veškeré lokace, postavy a události z celé série. Nicméně se furt jedná o kvalitní, sportovní a dramatickou žánrovku, která však bohužel příliš lpí na odkazu Rockyho. A však zápasy jsou co se týče režie a choreografie to nejlepší z celé série. Malej edit: po nějakém přemýšlení a čtení nějakých názorů na redditu, jsem si uvědomil, že přeci jen Creed i když staví na všech těch klišé - má vlastní charakter, takže to s tím sebevykrádáním jsem přehnal.

Rocky Balboa (2006)

Ta nostalgická kovadlina je nekompromisní a dovolím si říct, že Rocky čelí největšímu zápasu svého života. Stárnutí. Je to nenávratný bod, moment a zlom, který čeká na každého z nás. Nejbližší umřou, forma za zenitem, prostě uvadáme pod vrakem historie, takže musíme žít naplno dokud vůbec existujeme v nějaké podobě. Rocky Balboa je opravdu fyzický film s emocionální nadstavbou a nejzdravější filozofií. Jednoznačně nejlepší díl série, nejdospělejší a přesto působí svěže.

Rocky V (1990)

Rocky se vrátil ke syrovějším kořenům a myslím si, že to skutečně prospělo. Líbí se mi že Rockyho postava neustále čelí výzvám a jeho charakter se má pořád co učit a vyvíjet. Prostředí je chladnější a jak jsem řekl, syrovější, má to daleko větší impakt na charaktery, je tam velkej kontrast nálad apod. a myslím si že i ty dějové linky působí docela přirozeným dojmem (ať už pád Rockyho, to jak penězům podlehl Tommy), všechno to na můj vkus působilo docela přirozeně. Je tam hodně prvků a detailů kolem všech charakterů, jež ovlivňují jejich chování, nálady a tak. Stallone hraje poctivě, vyvolalo to ve mě opět spoustu emocí (zejména scény se synem a Adrian) a závěrečnej fight je nekompromisní, pouliční řezničina. Vzpomínka na Micka dojala. Jediné co vytknu, že to hodně těží z fungující normy (hudba na konci, záchvaty nostalgie apod) a je to místy už dost klišovité. Nicméně.. už se těším na poslední rodeo...