ThuleTuvalu (festivalový název)

Matthias von Gunten

Pierre Mennel

Marcel Vaid

Simon Hesse

Precizně natočený dokument. Jedna z prvních vlaštovek kdy vidíme, jak se první národy už dávají do pohybu před záplavovou mořskou vlnou. Zvlášť o životě grónské bachraté rodinky nebylo moc co točit, kromě jejich tučných večeří kdy se dozvídáme jak je zde rodina důležitá k přežití. Co se týká globálního oteplování, učili jsme se na sociální ekologii, že je mezinárodně politicky odsouhlasena strategie adaptace na oteplování místo boje s klimatickými změnami, a to z ekonomických důvodů. I když náklady na škody po hurikánech a záplavách, migraci apod. budou větší než by byly ekonomické náklady na okamžité zamezování oteplování. Budoucí generace prostě nesedí v parlamentech aby se bránili. Myšlení po nás potopa. Ideologický plán deset miliard lidí na Zemi, který přinese ekonomický růst je třeba budovatelsky splnit.(13.2.2018)

Dokument se vyjadřuje k jedné z největších výzev současnosti. Ukazuje nečekané propojení dvou míst, která kromě stejného ohrožení závisejí i na schopnosti udržet si tradiční způsob života tváří tvář globalizaci. Přesto si myslím, že ukázat problém má smysl u nových věcí, jež teprve čekají až si jich někdo všimne nebo o nich promluví, ale toto je všem známá věc, opakovaná tak často, že začala být zesměšňována a popírána, a tak se stává, že další podobný dokument je jen dalším polínkem do ohně odporu či frustrace, protože nenabízí řešení, jen na dlouhých 96 minutách ukazuje dopady naší činnosti. Může se však lidstvo změnit, vzdát se touhy po dalších věcech a svého pohodlí? A co bychom měli dělat jinak? Na to takřka neexistují odpovědi.(5.4.2018)

• Ixbalanke

Příliš dlouhé, stále se opakující scény, emočně vyděračské, čímž nehodnotím závažnost tématu, ale jen provedení.(24.11.2015)