Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Taliansky životopisný film patróna mládeže a humoru, svätého Filipa Neriho. Príbeh jednoduchého svätca a jeho chovancov bol nakrútený už v roku 1983, no stále prekvapí jeho aktuálnosť a divácka obľúbenosť. Tento legendárny dvojdielny televízny film konečne vychádza i v slovenskom znení v úplnej, nezostrihanej verzii! Hlavnú úlohu v slovenskom znení stvárnil herec Marián Labuda. „Buďte dobrí, ak môžete“, týmito slovami napomínal Filip Neri svojich mladých chovancov. Tí boli ovocím opusteného a skorumpovaného Ríma v období 16. storočia. Filip Neri sa postavil proti spoločnosti, ktorá bola zahľadená do seba. Stal sa z neho vychovávateľ detí a mládeže. Prostredníctvom veselosti, hier a dobrej nálady odovzdával mládeži základne hodnoty života. V roku 1610 ho pápež Pavol V. vyhlásil za blahoslaveného a roku 1622 pápež Gregor XV. za svätého. Je patrónom mládeže a humoru. Jeho neporušené telo odpočíva v rímskej bazilike Chiesa Nuova. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (41)

Aidan 

všechny recenze uživatele

Laskavý a moudrý portrét laskavého a moudrého světce Filipa Neriho. Film se nesnaží o hagiografické kolorování ani o historickou doslovnost, spíše uvádí do fantaskního světa, v němž se to jen hemží velikány 16. století a také spoustou dětí (které by mohly být snímku též vděčným publikem). Několikrát jsem se musel nahlas chechtat, abych byl vzápětí, jen co výbuch smíchu opadl, překvapen hloubkou té které scény. Třeba když se za zvuků nebeské hudby Filipovi zjeví Panna Maria... a on jí vzápětí plivne do tváře. Rouhání? Vůbec ne. Ale pointu neprozradím. Světcova dobrosrdečnost bez afektovanosti a bez odsudků je kvasem celého snímku. Jen trochu lituji sv. Ignáce a sv. Jana od Kříže - oba byli přetvoření v chodící anekdoty (byť sympatické); první v kulhavého asketu, druhý v blouznivce s pohledem upřeným do ztracena. ()

Pythonator 

všechny recenze uživatele

Vynikající příběh, z kterého mohl být skvělý film. Bohužel Italové nejsou nejlepší filmaři, s výjimkou několika westernů. Některé scény jsou nezapomenutelné a docela pobaví (například ta s hovnem v pytli nebo Neriho pohlavkování Ďábla), ale celek působí poněkud nudně, poněkud Italsky dalo by se říct. Chtělo by to nechat někoho povolanějšího natočit novou verzi, která by nenudila, ale dokázala by pobavit a pohladit na srdci jako tahle stará klasika se spoustou chyb. ()

Reklama

Vesecký 

všechny recenze uživatele

Dlouho jsem nevěděl, co si o tomto filmu mám myslet. Jedná se o propagaci umírněného katolicismu oproštěného od nejhrubších jezuitských dogmat? Ale nakonec i Ignác z Loyoly je zde vykreslen v nějakém lepším světle, takže film skutečně asi není určen nám, vědeckým ateistům. Herecký výkon P. Leroye však nezpochybňuji a krásná byla i radostná ústřední písnička, mohly u ní být aspoň české titulky... ()

Alchemilla 

všechny recenze uživatele

Když se řekne film o životě světce, většinou si člověk představí rozvleklé drama. Ovšem to není případ filmu Nezlobte, když nemusíte. Snímek je neuvěřitelně vtipný, svižný, svěží. Písně mají trochu hippísáckou náladu, kterou podtrhuje afro na hlavě autora hudby - Angela Branduardiho. Ten si ve filmu střihl i malou roli. ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Filmy o svatých nijak záměrně nevyhledávám. Zanícený křesťan by mi asi vyčinil, protože jsem si ten film koupil jen ze zvědavosti jak se tvůrcům podařilo ztvárnit tu italskou renesanci, kterou miluji. A také k tomu nahrál fakt, že DVD měli ve stánku na Hlavním nádraží za 10 Kč a řekl jsem si, že v nejhorším s tím vždy podložím kývající se stůl... Postava svatého Filipa Neriho mi byla doposud neznámá. Mně osobně ono svatořečení přijde velmi podivné. Jak může nějaký člověk nebo nějaká rada někoho prohlásit za svatého? I kdyby konal sebelepší dobro nebo dokonce zázraky? ---- Co jsem od filmu očekával se mi dostalo. Renesance je tam znázorněna krásně. Leroy byl sympaťák a když mne ve filmu dost rušily ty různé komické vstupy a to někdy opakované (voják a hov.. atd..), byl jinak film plný moudrostí, které si i nevěřící člověk uvědomoval. Někdo zde níže komentujících napsal, že film je plný chytlavých italských písniček... Tak s tím bych nesouhlasil ani za mák. Ačkoliv ten Drupi třímající loutnu občas zadrnkal zajímavou renesanční skladbu, s dětmi to bylo něco mezi diskem a nevím čím. Nejotřesnější tam byl ten synťák a flétny.. Ech..prostě osmdesátá léta. Neri byl ke konci tak moc pokorný a vše odmítající až mne s tím štval a přestával jsem mu věřit. Jsem vlastníkem nesestříhané verze a těch 149 minut (i když dobra) bylo moc. I tak ale dám 4 hrnce bez poklic i když je to jen tak tak. * * * * ()

Galerie (3)

Reklama

Reklama