First They Killed My Father

• USA First They Killed My Father: A Daughter of Cambodia Remembers

Khagan1389

V rámci komunistických diktatur byly rudí Khmerové jednou z těch nejhorších a nejkrvavějších uskupeních resp. režimů. Během jejich vlády bylo povražděno odhadem od dvou do třech milionů obyvatel Kambodže během nejdrsnější genocidy na světě (po druhé světové válce), která lze srovnávat snad jen s tou ve Rwandě (kde ale bylo obětí méně, avšak za kratší čas). Poměrně z rozvinuté země nakloněné západním trendům (doporučuji si například vyhledat Rockovou scénu Kambodže té doby) se země vrátila téměř do středověku (možná pravěku). Nejhorší na tom je, že pořekadlo na každou svini se voda vaří v případě rudých Khmerů neplatí, protože ten hovád (rozuměj vůdce) Pol-Pot se dožil 72let a unikl spravedlnosti. Film poměrně dobře zachycuje osud jedné rodiny z Phnompenhu během těchto zlých časů, kdy se k moci dostali právě Rudí Khmerové,  a to zejména očima mladé holčičky, co neví a nechápe co se to kolem ní děje za hrůzu, až po její přerod v tvrdou (dětskou) guerilla bojovnici. Film si drží značnou kvalitu přes počáteční evakuaci (vysidlování) Phnompenhu až po boje mezi vietnamským a kambodžským vojskem.  Téměř závěrečný útěk přes minové pole a bití zajatého khmerského vojáka jasně ukazuje, čím si naše hlavní postava prošla a jaké šrámy to na její psychice zanechalo. Angelina se poměrně režisérsky polepšila, film je mnohem lepší než její předchozí filmy (Nezlomný a hodně pitomý V zemi krve a medu), ale kvalitou snímků The Killing Fields a (hodně zapomenutého československého filmu) Devět kruhů pekla nedosahuje. ()

TOPmoovie

pochnurny psychodej. dobre natocene. zadumciva hudba. prave okamihy filmu maju spad, ale ten spad vedie do rozvlacnych citlivych scen. ()

Scoobys

Snímek vyzobrazuje rudou revoluci v Kambodže z pohledu 7 leté dívky. Ačkoli byl film v některých částech zdlouhavý dalo se to zvládnout, protože se film téhle kategorii snažil odlišit. K tomu napomáhala i kvalitní kamera. 4/5 ()