Do hloubky webu

Alex Winter

Alex Winter

Keanu Reeves

Glen Zipper

Nebudem až taký liberálny, aby som tvrdil, že sa na to treba pozrieť aj z tej druhej strany, teda zo strany konzumentov a predajcov drog. Ale pozrieť sa na súdny proces zo strany tých, čo požadujú slobodu, nielen slobodu prejavu, ale aj slobodu komunikácie a súkromie na každej jej úrovni a za každých okolností, to už za zamyslenie stálo. A trochu podprahovo o tom dokument aj je natočený, len sa to muselo zaobaliť do kabátu, že drogy sú zlé a ešte horšie je niečo tajiť pred vládou a úradmi.(12.10.2016)

Predne je dobre podotknout, ze tenhle dokument se mel jmenovat proste SILK ROAD, protoze ostatnimi aspekty deep webu a darknetu se zabyva vylozene okrajove. Jinak se ale jedna o velice poutavy, i kdyz ocekavane ponekdu jednostranny pohled nejen na legendarni market, ale celkove za hranici indexovaneho webu.(12.10.2016)

Dokument hodný zamyslenia: povoliť páchanie jedného trestného činu, aby sa tak zamedzilo páchaniu tomu druhému, alebo nie? Môžeme to nazvať menšie zlo, lenže fakt je ten, že napriek tomu, že by spoločnosť tolerovala predaj drog cez internet, aby tak zabránila prestrelkám či vraždám, nič nezmení na tom, že osoby, ktoré by sa takýmto spôsobom ľahšie dostávali k svojim dávkam, pod vplyvom týchto drog, budú opätovne páchať trestnú činnosť, len aby sa k tým drogám opäť dostali. A na všetko bude opäť doplácať obyčajný človek. Keď narkomana "prepadne" takzvaný "absťák", je ochotný urobiť čokoľvek, aby našiel prostriedky na ďalšiu dávku. Čiže opäť sme pri činoch, zločinoch, ako: krádeže, lúpeže, prepadnutia, vraždy a pod ... Takže otázka znie. Je to, alebo nie je spôsob, ako uzavrieť začarovaný kruh???(2.9.2016)

„You can take down a man, but you can’t take down an idea.“ Předně je třeba říct, že Deep Web se nezabývá temnou částí internetu obecně, jak by se mohlo z názvu zdát, ale odsoudit ho za to mi nepřipadá úplně fér. Propírá hlavně kauzu okolo Hedvábné stezky a skrz ni se dostává k vážnějším důsledkům a hlubším tématům, než by člověk zprvu čekal. Pokládá mnoho otázek, ale nesnaží se na ně najít jednoduché odpovědi, protože ty ani neexistují. Na Ulbrichta, DPR a Hedvábnou stezku se dá pohlížet z mnoha úhlů a samotný Ross Ulbricht se tu profiluje jako nečekaně ambivalentní a zajímavá osobnost. Deep web tak rozhodně není banální podívanou na jedno skouknutí, na které by člověk za chvíli zapomněl. Ze scénáře je cítit, že autorům šlo hlavně o to, aby donutili diváka nesežvýkat jednostranné soudy médií a tiskových mluvčí, ale o celé problematice začít přemýšlet a hledat vlastní pohled na věc. A to se jim – aspoň u mě – podařilo beze zbytku.(25.9.2015)

Film je hlavně o tržišti Silk Road a jeho adminovi Dread Pirate Roberts. Pokud o internetu za Torem moc nevíte, je film lehkým úvodem do problematiky. Spíše jde ale o agitku za Rosse Ulbrichta, který byl chycen a odsouzen exemplárním způsobem. Na filmu si spíše cením otevření a připomenutí těžších témat jako je: americké soudnictví, právo na obhajobu, právo na spravedlivý proces, soukromé vězeňství apod. Může stát používat stejné techniky, která sám postihuje? Například hacking. Je normální udělit doživotní trest po dvoudenním soudu se spisy s tisíci stránek? Neměli bychom být nakonec rádi za pomalý evropský soudní systém? Kdo hlídá hlídače?(9.3.2016)