Do hloubky webu

Alex Winter

Alex Winter

Keanu Reeves

Glen Zipper

Predne je dobre podotknout, ze tenhle dokument se mel jmenovat proste SILK ROAD, protoze ostatnimi aspekty deep webu a darknetu se zabyva vylozene okrajove. Jinak se ale jedna o velice poutavy, i kdyz ocekavane ponekdu jednostranny pohled nejen na legendarni market, ale celkove za hranici indexovaneho webu.(12.10.2016)

Název trochu uvádí lidi v omyl, jak už tu někteří zmínili v komentářích. Každopádně dokument o webu Silk Road taky není úplně k zahození. Některé citáty jsou opravdu zamyšleníhodné, jako třeba tyhle: "You can take down a man but you cannot take down an idea." nebo "Does it worth it to keep fighting till your last breath? Off course." a další. To s tou myšlenkou jsem ale slyšel už dávno, to nepochází z tohoto filmu.(19.11.2015)

Přitažlivý průzor do idejí mladého muže, který sní o svobodě pro lidi, jakou si v dnešním zregulovaném světě málokdo vůbec dovede představit. A do hlubin webu, které skýtají netušené možnosti, jak takovou svobodu zařídit i uvnitř tvrdého systému, kterým americká společnost ve skutečnosti je, ať se navenek tváří jak svatouškovsky chce.*** Pohled na systém, jak ho nikdo moc nechce vidět, boření mýtů o tom, jaká všechna pravidla jsou tu pro dobro a pro ochranu lidí - ač ve skutečnosti slouží jen tomu, aby se vydělávaly peníze. Drogové války například všem - včetně vlád - vydělávají především víc peněz, proto je dobré drogy plošně zakázat, zvýšit jejich hodnotu na černém trhu. Všechna krev se pak doslova vyplatí. Vydělávání peněz, které nikomu nedovolí dosáhnout na své vlastní možnosti rozvoje, vyprazdňuje a gumuje osobitost, mění lidi na utahané loutky. *** Může to být jinak. Snad. Mladík ale sedí na doživotí v americkém vězení po nespravedlivém, jednostranně vedeném procesu, protože Amerika vůbec nepotřebuje, aby mladí lidé hlásali cestu větší svobody, než v jaké si je chce sama udržet. *** Není potřeba hned posuzovat myšlenky, které film předestírá. Je potřeba natočit těmi možná nezvyklými úhly pohledu hlavu, zatuhlé svaly, a zažít to, nechat to v sobě klíčit, zrát a působit. *~~(8.3.2016)

Typický přechytralý dokument, který se ohání tolika nepodloženými fakty, že úplně zatlačí ty pravdivé. Film neoplývá zrovna kvalitním dabingem a zrovna u dokumentu je to velmi rušivé. Vždy je vám předložen nějaký fakt, který je poté vyvrácen, aby mohl být znovu potvrzen. V této změti se člověk začne téměř určitě ztrácet. Díky tomuto dokumentu se můžete dozvědět spoustu zajímavých informací, které však balancují na hraně mezi pravdou a konspirační teorií.(3.11.2016)

„You can take down a man, but you can’t take down an idea.“ Předně je třeba říct, že Deep Web se nezabývá temnou částí internetu obecně, jak by se mohlo z názvu zdát, ale odsoudit ho za to mi nepřipadá úplně fér. Propírá hlavně kauzu okolo Hedvábné stezky a skrz ni se dostává k vážnějším důsledkům a hlubším tématům, než by člověk zprvu čekal. Pokládá mnoho otázek, ale nesnaží se na ně najít jednoduché odpovědi, protože ty ani neexistují. Na Ulbrichta, DPR a Hedvábnou stezku se dá pohlížet z mnoha úhlů a samotný Ross Ulbricht se tu profiluje jako nečekaně ambivalentní a zajímavá osobnost. Deep web tak rozhodně není banální podívanou na jedno skouknutí, na které by člověk za chvíli zapomněl. Ze scénáře je cítit, že autorům šlo hlavně o to, aby donutili diváka nesežvýkat jednostranné soudy médií a tiskových mluvčí, ale o celé problematice začít přemýšlet a hledat vlastní pohled na věc. A to se jim – aspoň u mě – podařilo beze zbytku.(25.9.2015)