Švédská teorie lásky (festivalový název)

• Švédsko

The Swedish Theory of Love

Dokumentární

Švédsko, 2015, 90 min

Erik Gandini

Erik Gandini

Přijde mi fér, pokud dokument, který rezignuje na objektivitu (a tedy nedá prostřednictvím názorových výpovědí zaznít všem důležitým stranám problému), otevřeně svůj úmysl deklaruje. Gandini dle mého přesně takový film vytvořil a nijak se netají tím, že názor už má dávno zformulovaný. Rozumím, proč by to někomu mohlo vadit, mě to ale přijde ok, vytváří-li tvůrce dostatečně přesvědčivou výpověď. Dost možná kritizovaná situace mnoha Švédům naopak vyhovuje, ale z vnějšího pohledu jde skutečně o alarmující zprávu o rozpadu lidského společenství na celostátní úrovni. Co mi vadilo překvapivě nejvíc, je jaksi přilepený komentář Zykmunda Baumana. Jakkoli tohohle filozofa respektuju a v podstatě souhlasím s tím, co říká, přijde mi to trochu jako podpásovka - je totiž jedinou mluvící hlavou / odborníkem, který má jen stvrdit vše, co bylo již sesumírováno daleko pregnatněji (ponorem do skutečného života místních lidí). Přesto jsem spokojený a chtěl bych takové odvážné dokumenty i tady v Česku - rozhodně by to bylo daleko přínosnější (odvážným a "velkým" tématům se tuzemští dokumentaristé spíše vyhýbají) a zajímavější než např. Klusákovy exhibice sebe sama.(5.8.2017)

• Lischai

Rezignuje to na objektivitu a snahu nějaký problém pochopit, na úkor vtípků a přehnaných kontrastů (šťastný lékař v Africe kontra deprimovaní chirurgové ze Stockholmu). Při sledování jsem se bavil a smál, ale jakmile o tom začnu přemýšlet, míň a míň to pro mě funguje jako dokument a víc jako agitka. Chápu, každý dokument je subjektivní, tak co čekám, že...? Já nevím, třeba aby v dokumentu o osamělých Švédech mluvil nějaký osamělý Švéd. Fuck me, right?(1.2.2018)

Z tohohle tématu jsem byla opravdu nadšená, bohužel mě nadšení velice rychle přešlo. Velice rychle jsem totiž nabyla dojmu, že je tady zobrazován nějaký problém, který není tak obrovský, jak se zdá – nikoliv obsahem, ale rozsahem. V samotném dokumentu zazní otázka, zda se jedná o pár případů nebo tak nakonec dopadnou všichni Švédové, a odpověď nikde – a snad i proto, že na to odpovědět nejde. Na první pohled to vypadalo jakoby celá švédská společnost ztratila emoce a chuť socializovat se, jakoby se nikdo ve Švédsku s nikým nebavil a nestýkal, všichni jsou tam sami a mají z toho depku (jen pár jedinců dostalo rozum a jezdí se objímat - a zjevně se také omamovat nějakými látkami- do lesa...). Trochu mi chyběly nějaké faktické informace, v čem ta desocializace konkrétně spočívá, jak se zptřetrhávají rodinné vazby, co se tam konkrétně děje? Protože tím by se snad dalo dojít k nějaké katarzi v podobě nalezení řešení, jak z toho průseru ven. A kontrast Švédska a Etiopie jsem asi nepochopila... O Švédsku sice bylo řečeno, že je to země snů, ale obraz ukazoval zdevastovanou zemi plnou zombíků, zato Afrika je super, lidi se tu mají rádi a jsou pořád spolu a nikoho zas tak netrápí, že je musíme operovat za naprosto šílených podmínek. Chápu sice, co chtěl básník tímhle snímkem říct, ale podle mě to říkal skrz nesmyslné extrémy. Zbytečně a za mě je to škoda.(13.9.2016)

Když je Bůh na prvním místě, jsou všechny ostatní věci na správném místě, říká sv. Augustin. Tahle země se na cestu vlastní zkázy vydala už velmi, velmi dávno! Katolictví -> protestanství -> bezvěrectví. A vzniklé vakuum jako prostor pro experimenty sociálních inženýrů. Z tohohle filmu běhá mráz po zádech!(27.1.2017)

Tak nás ti Švédové zase v něčem předběhli. Ukázkové zobrazení budoucnosti západní civilizace, které se lze při troše snahy vyhnout. Ale nejde tu jen o ponuré znázornění faktů, nechybí tu humorný pohled druhé strany - např. bezstarostní hipíci v lese (Copak asi dělají v zimě?) a švédský doktor "MacGyver", jehož představivost nezná mezí. Jeden z těch dokumentů, který má potenciál změnit myšlení jednotlivce a tím i celou společnost.(5.4.2016)