Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Akční
  • Animovaný
  • Sci-Fi

Rytíři spravedlnosti (2020)

V jednu chvíli se smějete, pak vás to zhrozí nějakým černočerným vtipem na hranici vkusu, za chvíli je akční scéna kde Mads čaruje s útočnou puškou, a než se vzpamatujete, co se to vlastně stalo, tak vás něco jiného dojme a potají si v kině utíráte oči kapesníčkem. Už dlouho jsem neviděl film, co by tak skvěle balancoval mezi žánry a perfektně mu to fungovalo.

plakát

Raubíř Ralf a internet (2018)

Jednička byl emotivní příběh s chytrými zvraty a trochou popkulturních odkazů, dvojka jsou hlavně popkulturní odkazy a všelijaké pomrkávání na diváka (ohohohoho, Ralph bojuje se špendlíkem z Pinterestu) propojené jednoduchou story. Ale celkově film neurazí, jestli chcete nějaké nenáročné pokoukání, tak určitě dobrý.

Richard Jewell (2019)

Tohle je film, kterému dáte 4*. Je to prima poctivý biják, budete se bavit celou dobu, ale na konci vás nepošle do kolen. Závěr tohohle příběhu podle skutečných událostí totiž není z principu moc filmový, a i když se Eastwood a Billy Ray snaží vyčarovat nějakou dramatičnost a osudovost kde můžou, pořád je ten konec prostě tak nějak meh.

plakát

Smolný pich aneb Pitomý porno (2021)

Má to zřejmě být intelektuální plivanec do tváře Rumunů, ale pro mě film nevydrží být tak ostře kritický a chytrý, aby táhnul celou dobu. Na úvod - jak asi víte - šokuje porno sekvencí, ale potom už jsem jenom pozvolna driftoval do spánku. První třetina filmu sleduje učitelku, jak asi 20 minut jde Bukureští, a kamera pochytává drobné detaily a kontrasty okolí. Někdy jsou vtipné - týpek co ostudně zaparkuje obří auto na přechodu - ale někdy významová rovina chybí nebo je jen velmi nezřetelná (dlouhý švenk, co propojí politické plakáty s nějakou komerční reklamou). Jakože asi ok, ale působilo to jak absolvák, kde se někdo snaží nesmlouvavě ukázat bolavé kontrasty dnešní doby, ale na ulici se zrovna žádné kontrasty až tak moc nedějí. Druhá část je abeceda 100+1 zajímavostí, kdy si v titulkách (!) přečtete fakta o historii a současnosti Rumunska, které vás utvrdí v tom, že je to marná a pokrytecká země. Opět to působilo jak edgy dokument z FAMU. Třetí část jsou Havelkovi Vlastníci, ale víc panoptikální. Tam ten film začíná být konečně film, ale vidíme jen to, co už jsme tušili. Karikatury Rumunů zjebou nebohou učitelku za sextapu a konec. Takže za mě spíš rozpačité krčení rameny.

plakát

Mare z Easttownu (2021) (TV seriál)

Půl na půl detektivka a sociální drama. Oproti podobným věcem jako Broen nebo Broadchurch je to zajímavé tím, že nesledujeme jen soukromý život hlavního detektiva, ale celé její rozvětvené rodiny a spousty lidí z městečka. Tyhle vedlejší linky většinou nemají příběhový vztah k pátrání a jen dokreslují charakter Kate Winslet nebo její minulost. Postav je tam jak na orloji a ani ke konci jsem si nebyl jistý nějakými příbuzenskými vztahy (pihovatá paní s ofinou je největší záhada - asi sestřenice?) Nicméně s touhle drobnou výhradou je to ale dobře postavená a napínavá detektivka, která má minimálně dva notně nečekané zvraty. Moc hezké mi taky přišlo, jak je tu silný leitmotiv rodinné ztráty a vyrovnávání se s ní, ale je škoda, že se tu s rozborem tohoto tématu nejde dál než k "dejte tomu čas a choďte na terapie". Celkově ale moc dobré pokoukání. 4-5*.

Rodina na baterky (2021)

Prostě dobrý. Svižná jízda plná vtípků, vizuální komiky a lehkého rodinného dojáčku. Je tu o něco víc postmoderního internetového humoru s pásovci a megusta obličeji, než bych čekal, ale zase ne tolik, aby to vadilo. Vedle Wreck it Ralpha je to další skvělý pixaří film, co neudělali pixaři.

Mortal Kombat (2021)

Výplachová oddechovka. Občas se mihne dobrý nápad, cool scéna nebo fan service pro znalce videoher, ale většinu filmu je to fakt spíš cheesy Bčko s necharismatickými postavami. Ale pustil jsem si to abych chvíli na nic nemyslel a odcestoval do bezproblémového roku 1994, takže si nestěžuju.

plakát

Dobru, pravdě, kráse (2017) (TV seriál)

Jo! Dobře postavený dokument, na kterém je vidět, že si autoři dali práci s rešeršemi i rozmyslem režijní koncepce. Různé mini-dramatizace (respondenty jsou i mluvící hlavy z minulosti, dramatická ztvárnění osobností z minulosti Vinohrad) tomu dávají šmrnc a oživují to, a celé to moc hezky vypadá. Po rozpačitých dokumentech o Krejčovi a Slánském je tohle konečně řemeslně poctivá věc.

plakát

Krejča za branou (2005) (TV film)

Nerozumím. Ani slovům (třetina stopáže má strašný zvuk: lidem není rozumět, je tu duté echo prázdných mísností nebo v hospodském hluku tu přes sebe cosi huhlají), ani smyslu (je to tříšť momentů, bez nějaké dramaturgické koncepce: tuhle Krejča přebírá cenu, támhle radí studentům, tuhle utrousí nějakou moudrou větu... ale vůbec nevím odkud kam jdu, jaký to má smysl). Jediné momenty, kdy je dokument koukatelný, jsou archivní záběry starých představení.