Mafiáni

• Slovensko Mafiáni na Slovensku (pracovní název)
Slovensko, (2015–2017), 12 h 55 min (Minutáž: 30–55 min)

Režie:

Tibor Szilvási

Marek Majeský (vypravěč), Milan Žitný, Jaroslav Ivor, Anton Heretik, Peter Majtán, Milan Lučanský, Peter Tóth, Daniel Vražda, Desana Dudášová (více)

Série(2) / Epizody(25)

Krt.Ek

Vlastně dost repetitivní (úvody a závěry působí spíš směšné; materiálu také nebylo mnoho, tvůrci si museli vypomoci "mluvicími hlavami", které občas jen zopakují, co řekl předřečník), občas trochu matoucí (Slovensko je přeci jenom trochu malý rybník; ti, kdo ve světě zločinu něco znamenali, se navzájem znali, občas se tedy "na scéně" mihne mafián, který ještě nebyl představen, a člověk se slovenským podsvětím neseznámen, to pak nestíhá sledovat - viz kupř. J. Svoboda nebo M. Černák, o kterých se nutně mluví dřív než v 9., respektive 11. a 12. epizodě), každopádně dost důležité (vivat nastavování zrcadel!), nadto ještě velice vtahující (protože prostě zločin je sexy, co si budeme povídat). Fascinující (ve smyslu: a to se fakt mohlo stát?!) pro mě byly obzvlášť osudy R. Holuba, M. Sýkory, Pápayovců a samozřejmě (informačně nejhutnější) příběh Mikuláše Černáka. 80% ()

Arkanoid

Odsúdenie zločinu, dýchajúca atmosféra deväťdesiatych rokov, pohľady svedkov a novinárov na vec a mapovanie činnosti jednotlivých mafiánov a ich skupín. Vraždy, ktoré sa nevyšetrili, páchateľ neznámy. Dozviete sa, ako sa žilo napr. po vyhlásení Havlových amnestií a v období mečiarizmu. Dokument, ktorý treba vidieť, o udalostiach, ktoré si treba pripomínať, nech ku nim a rozpínaniu a akejkoľvek činnosti mafie už nedôjde. ()

Shredo

Dokument robený formou rýchlokurzu, ako to po páde totalitného režimu u nás vyzeralo z odvrátenej stránky. Vzhľadom na to, že začiatky každého ganstra začali skoro v rovnakej dobe a rovnakým spôsobom vytráca sa mierne heterogenita dielov. Človek si tam ale nájde veľa zaujímavých detailov + výpovede utajených svedkov pridávajú na kvalite. ()

m.a.t.o.

„Čo sú to za chlpy?" – „Sú od psa." – „Ty máš psa Miki?" – „Nie, ale majiteľ tohto auta mal." Nebudem klamať. Dokument je to rozhodne zaujímavý, pretože ešte aj dnes je slovenská mafia 90. rokov vďačnou témou. Za nevýhodu však považujem, že jednotlivé časti, vďaka takmer totožnému osudu jednotlivých "poctivých podnikateľov" pôsobia až príliš podobne. Svedkovia, ktorí všade boli, všetko videli, počuli, ale oni nič neurobili (Reichel a zopár starých kuriev, pardón, novinárok) tiež nepridávajú na dôveryhodnosti. Kvázi morálne ponaučenie na začiatku a konci každej časti je len také bububu, pretože všetci vieme, že ak kedysi vláda ovládala mafiu, dnes je to práve naopak, akurát už v oveľa sofistikovanejšej forme. Ale o tom sa v nejakom dokumente dozvieme možno tak o 50 rokov. 80 % ()

MikO_NR_1909

Hodnotenie je zatiaľ dočasné (a v tomto prostredí vyzerá mierne kacírske). Nechcem sa dostať do polemík ohľadom vybrúsenosti sprievodu zápisníc a rozborov jednotlivých prípadov. To zázemie, svedecké výpovede a spôsob opisov zväčša prvej polovici deväťdesiatych rokov je vierohodné, správne pesimistické. Možno troška zazlievam za častú subjektivizáciu, niektorí svedkovia si taktiež zaslúžia "prezradiť" o svojej úlohe, ako dozerali na "parťákov", ktorí sú v base a tiež by na nich vedeli kadečo vytiahnuť. Možno som alergický aj na stav prítomnosti, ako sú politické špičky priamo zaangažované v oligarchii, ktorá používa podobné metódy ako hrdlorezi, ktorým prial spomínaný čas minulý a verejnoprávna RTVS by nemusela spať na vavrínoch a vo všetkom pritakávať. A možno sa aj dozviem, prečo je nutné mať taký obrovský odstup od hnusných ľudí, keď stále väčšina z nich sa bez okolkov pohybuje medzi nami (drahí právnici - ktorých si slušný človek nemôže dovoliť, podvolná polícia, nefunkčné súdy) a v base je len provizórne minimum. S Gustávom Murínom sme prehodili zopár slov v našom rozhovore aj o Mafiánoch (2015) tu: http://www.9em.sk/rozhovor-s-gustavom-murinom-o-jeho-novej-knihe-v-tieni-cernobyla-tv-seriali-mafiani-a-globalnych-temach/ ()

• Opakovane sa tu objavuje tvrdenie, že dvanásty príbeh o Mariánovi Kočnerovi nebol odvysielaný preto, že sám Kočner po zhliadnutí pracovnej verzie vraj odskočil od projektu, alebo že to "niekto zhora" stopol. Nie je to pravda. Pravdou je to, že Kočner mal skutočne byť dvanástym dielom, a keď som ho oslovil, aj s nakrúcaním súhlasil, aj sme sa kvôli tomu stretli, a aj preto bol tento diel pôvodne na pracovnom zozname v RTVS, podobne ako iné plánované, ale napokon neuskutočnené príbehy. Stalo sa však čosi nečakané. Ktosi z RTVS vyniesol náš pracovný, ešte nie definitívny zoznam do strategie.sk a tam bol bez nášho vedomia a súhlasu zverejnený. Vzápätí nato sa mi esemeskou ozval Kočner: "A ja som ti ku...a aký boss?!" On totiž nepoznal názov seriálu, nepoznal scenár, ktorý ešte ani neexistoval, a keď som mu chcel povedať zopár detailov k projektu, odbil na slovami "netreba vysvetľovať, veď viem, čo robíš," čo som chápal ako narážku na prvú sériu tohto druhu – Mafiáni. Zrejme sa naľakal predčasnej publicity. Nepoznám jeho dôvody, už sme sa potom nestretli. Čiže nedošlo ani len k začatiu nakrúcania, ešte som vtedy nemal ani scenár hotový, takže nikto nevidel a nevedel, čo v tom dieli plánujeme. Treba poznamenať, že pri dokumentárnom filme je scenár len východzím vodítkom, skutočný obsah naplnia až respondenti a tvorcovia dopredu nevedia na sto percent, čo budú aktéri hovoriť, čo prinesú atď. Niečo sa dá, niečo je vždy prekvapením, niekedy je treba scenár výrazne zmeniť, lebo z výpovedí vyplynuli nové informácie, ktoré posunuli pôvodný zámer inde, a to má vplyv na definitívny výsledok. Najväčším problémom pri takomto type dokumentov je nájsť hodnoverných svedkov, znalcov problematiky, prípadne priamych účastníkov udalostí. Najmenej zábran mali novinári, ktorí sa téme organizovaného zločinu a kriminality vôbec venovali. Tí, keďže niesli svoju kožu na trh už v čase, keď o prípadoch písali a podpisovali sa vlastným menom, prípadne tvárou na obrazovke, nemali s účinkovaním problém. Problém mali často bývalí policajti, ktorí nechceli ukazovať svoju tvár, prípadne boli v spore s kolegami, ktorí boli ochotní vystúpiť pred kamerou a podať svedectvo. V niektorých prípadoch poskytli expolicajti užitočné informácie, ale odmietli účinkovať s poukazom na to, že kedysi pôsobili v prostredí s inou identitou, aj keď to vtedajšie zákony neumožňovali a mali by teraz nemalý problém. A najčastejšie odmietali účinkovať bývalí členovia podsvetia, ktorá tiež mnohí poskytli informácie, ale odmietli to povedať pred kamerou s poukazom na fakt, že dnes sú ich deti už veľké a keby videli, čo ich otec kedysi v 90. rokoch robil a kde sa pohyboval, poškodilo by to ich vzájomné vzťahy. Alebo že majú nové partnerky, ktoré o ich minulosti nič nevedia, alebo už podnikajú či pohybujú sa v prostredí, ktoré by ich odmietlo po zverejnení ich minulosti. To všetko bolo treba rešpektovať, aj keď nám to komplikovalo prácu. Niet nad výpoveď priameho aktéra alebo svedka udalostí, ktorý nemusí nič sprostredkovávať, ale dáva to z prvej ruky. To je autentická výpoveď a tá má vysokú hodnotu. V prvej sérii Mafiáni sa mi podarilo dostať pred kameru len jedného takého aktéra/svedka, v druhej sérii tiež len jedného, a ukázalo sa, že to nemali robiť, lebo ich zasiahla pomsta v rôznych formách za účinkovanie a tá trvá prakticky neustále. (Zdroj: Milan Žitný)