Last Recipe: Kirin no šita no kioku

• Japonsko ラストレシピ 麒麟の舌の記憶 (více)

Sasaki Mitsuru (Kazunari Ninomija) je prvotřídním šéfkuchařem, ovšem ztratí svou vášeň pro vaření. Je schopen připravit jakékoli jídlo, které byť jen jednou ochutnal. Jeho restaurace však zbankrotuje, jelikož je přílišným perfekcionalistou. Aby splatil své dluhy, nabízí osobně udělat poslední jídlo tomu, kdo zaplatí 1 milion Jenů. Mitsuru dostává nabídku z Číny – je mu nabídnuto 50 milionů Jenů, pokud dokáže znovu uspořádat legendární hostinu šéfkuchaře Yamagaty Naotary, jež se konala v roce 1930. (Tyckin)

Tyckin

Hmm, neočekávaně působivé dílo jež kupodivu ohromí úplně v jiných směrech než jakým je příprava dokonalých pokrmů, ač kochat se jejich nádherou rozhodně má něco do sebe, zejména pro labužníky je film jako stvořený. Aby mohl hlavní hrdina splnit svůj úkol, musí se nejprve pustit do pátrání po samotných receptech čímž začíná odkrývat mnohé minulé příběhy a ty opravdu skýtají značná překvapení a zvraty. Velmi mne nadchlo zpracování historické dějové linky, přístup šéfkuchaře ke tvorbě pokrmů, jejich poselství a důvod tvorby, a jak v druhé časové linii hlavní hrdina postupně odkrývá emotivní příběhy z minulosti, začíná se měnit i jeho pohled na svět a lidi kolem sebe. Hudba k filmu velmi sedne a co se týče mé milované Aoi, tedy i hlavního důvodu zhlédnutí tohoto do děje velmi vtahujícího snímku, pak v rámci její vedlejší role nemám nač si stěžovat – dívka s nejkrásnějším úsměvem jakou kdy spatřil svět. P.S. Tento film by si rozhodně zasloužil české titulky. ()