Lipstick Waale Sapne

Lipstick Under My Burkha

Indie, 2016, 117 min

• Tuax

Film u kterého bych se vůbec nedivil, kdyby byl v Indii cenzurou zcela zakázaný a dle všeho byl tedy asi i silně prostříhaný a stejně je nesmírně provokativní a nepříjemný. Jenže možná ten stříh ublížil tomu dění, protože chyběly nějaké ty návaznosti, propojení a po většinu filmu to nebylo moc záživné, poutavé a i přes tu výstřednost, na Indii neslýchanou, mě to prostě dosti nudilo a měl jsem problém to dokoukat, finále ale je oživené a už mě i chytlo, takže můžu jít na vyšší hodnocení dvou hvězd. Postavy jsou hodně odlišné, jsou z různých generací, žijící v jiných podmínkách a přesto žijí všechny na jednom místě a vzájemně se znají. Ta nejmladší (Plabita Borthakur) jako čorkařka, zlodějka, mě bavila nejvíce. Za to, co dělala a jak se chovala mohli dozajista z velké části její rodiče, ať si kdo chce říká, co chce. A protože je to v Indii, vůbec bych se nedivil, kdyby ji za to otec zabil (beztrestně), za zneuctění rodiny. Tohle si, ale ve filmu odpustili. Druhá postava v podání Konkony Sen Sharmy byla hlavně na vzbuzování lítosti, za osud který ji byl přisouzen v podobě všiváka manžela a útrap, se kterými se statěčně vyrovnávala a snažila se vše řešit, aby rodina byla šťatsná, ale právě kvůli jejímu manželovi to nešlo. Třetí postava (Aahana Kumra) mě jen štvala. Prostě coura a nic víc nic míň, která si chce užívat, chce vypadnout ze zažitých poměrů a řeší to přes sex a ještě je charakterově ta postava prostě pro mě špatná. No a čtvrtá nejstarší postava (Ratna Pathak) je i přes všechny šílenosti prvních třech asi ta, která narazí nejvíce a která sní ze všech nejvíce. A taky je skrze ní vedena ta největší kritika indické společnosti. Protože od starší osoby už nikdo nečeká, že bude tak tzv. zkažený jako ostatní mladší postavy z tohoto filmu. Celkově tím posláním, by se mi to líbilo, ale muselo by to mít formu, která by pro mě byla normálně koukatelná. Tady to formou hroně drhne a právě kvůli tomu jsem na špatné známce, přestože film je mnohem lepší svou obsahovou stránkou, která ale není dobře podaná.(7.10.2017)

Dobrý snímek o tom, jaké je postavení ženy. I když se jedná o trochu jinou kulturu, než je ta evropská, jsou zde spojující body, které jsou patrné. Postavení ženy není jednoduché a někde je ještě těžší. Hledají pak různé cesty, jak uniknout tlaku, předsudkům, ale i osudu, který si přichystaly a který není tak krásný, jak by chtěly.(26.1.2018)

Waw, tak toto bolo na Indiu naozaj odvážne! Ani sa nečudujem, že tento film vyvolal také kontroverzie a pôvodne ani neprešiel cez CBFC (ústredná rada filmovej certifikácie) - až po vyhodení 16 neprípustných scén (hmmm, aká to škoda!). Film ma bavil, aj tie príbehy štyroch túžiacich žien, ktoré sa chceli vymaniť z "väzenia" vlastných osudov. Každá z nich je iná, každá má svoje vlastné "väzenie", ale túžba po oslobodení bola spoločná. Bolo to veru zaujímavé, a treba uznať, že na Indiu nesmierne originálne. Len škoda, že to nebolo ešte viac dramatické a v niektorých ohľadoch aj obšírnejšie (možno akurát tie vystrihnuté scény tomu chýbali). P.S. Plabita Borthakur (Rehana) bola v tomto filme taká milučká femme fatale.(9.9.2017)

Neviem či je tento film na Indické pomery odvážny, mne skôr príde ako poplatný západnému vkusu chcejúci sa zapáčiť a vzbudiť pozornosť, čo sa mu určite podarilo. Osobne ma veľmi neočaril aj keď Konkona bola ako vždy dobrá, ale to vyplýva z jej osobnosti a nie z filmu. Takže žiadna sláva zopár rýchloviek a jeden sex po telefóne do tohto sa scvrkáva celý dej filmu a hlbšia myšlienka, ktorú snáď mal tento film evokovať sa v tom celom stráca....(3.9.2017)