Amundsen versus Scott (TV film)

• Francie

Duel au pôle Sud - Scott-Amundsen

Duel at the South Pole - Scott-Amundsen

Duel na južnom póle: Scott verzus Amundsen

Dokumentární

Francie, 2014, 52 min

Jó byl by to dobrý dokument, být tam víc faktů a míň dohadů. Můžeme se už jen dohadovat, jestli byl Amundsen bezohledný a arogantní a Scott hrdina, jak ho tehdy Britové potřebovali a desítky let obdivovali nebo jestli byl Amundsen "jen" tvrdý chlapík, co se vyzná a Scott naivní ignorantský džentlmen, který se nevyzná a kterého navíc provází "pekelná smůla". Čest oběma(18.3.2017)

Pri hodnotení oboch výprav si treba v prvom rade položiť otázku: s kým by som šiel ja? Každý normálne uvažujúci človek by si určite zvolil Amundsena, aj popri tom, ako nekompromisne, politicky, genderovo, rasovo a neviem ešte ako vytvoril a viedol svoju výpravu, južný pol dosiahol, ako je teraz zaužívané, "alpským štýlom". Pre mňa bolo novým zistením, že vo výprave bol pôvodne aj Johansen, áno ten Nansenov Johansen a ako nešťastne chudák dopadol (potom čo prežil v Arktíde, by ho Amundsenovo vylúčenie tak zlomilo?).(1.1.2018)

Výsledok tohto duelu každý pozná a nikto nikdy nespochybňoval, ale film chce povedať aj niečo viac. Prvá polovica filmu sa venuje dobytiu pólu, prípravám, popisom chýb a problémov až po víťazné vztýčenie vlajky. To prebieha v kreslenej podobe, žiadny záznam ani fotky, samozrejme, z toho okamihu neexistujú. Paradoxne ale najviac filmového materiálu a perfektných fotiek je z anglickej výpravy, ktorá so sebou mala výborného fotografa. Druhá časť filmu rozpitváva kult osobnosti Scotta a jeho zrušenie po nástupe Thatcherovej, keď sa dlhé roky Scott považoval za hrdinu južného pólu a Amundsen iba za víťaza. To sú veci, ktoré som nevedel a som za to vďačný tomuto dokumentu. –––– Keby sa Scott vrátil z južného pólu živý ako druhý, určite by nezožal takú slávu.(22.12.2016)

Vynikajúci dokument, veľmi brilantná záležitosť, vhodné pre fajnšmekerov, ktorí taktiež radi zdolávajú všelijaké možné, i nemožné MÉTY, len podotýkam, že táto disciplína, je extrémne náročná, pozostáva zo zdolania Južného pólu, a ka Antarktída, mám tu dve húževnaté mužstva = Nóri versus Briti. V prvom tíme je kapitánom Roald Amundsen, a v druhom tíme je kapitánom Robert Falcon Scott. Zápas môže začať. Teplota je niečo pod mínus 30 °C. Podmienky na prejdenie tisíce a tisíce kilometrov, sú priam nadštandardné. Bohužiaľ, niekto z nich, príde ako prvý, so svojou sebavedomosťou, privedie toho druhého na tzv. psí tridsiatok, keď s nadšením dorazí do cieľa. Po ceste späť mu v myšlienkach kolujú samovražedné sklony, a tak premýšľa, že totálne rezignuje na akýkoľvek návrat, ktorý by už teraz nemal absolútne žiadny zmysel ? V časovom intervale som na začiatku 20. storočia, keď sa rozšíril vizionársky nemý film, TITANIC, zatiaľ nenarazil na ľadovec, a ani nezačal prvý svetový konflikt, čiže všetci sa na Matke Zemi mohli spoločne sústrediť na prelomový ľudský čin, zapísaný v „Guinnessovej knihe rekordov” ! Jedná sa o pútavý výtvor francúzskych tvorcov, ktorý obsahuje i šikovne vloženú animáciu, výpovede rodinných príslušníkov ( potomkov ), ako na jednej, tak aj na druhej strane, pričom všetko po kompletizácii, vytvára fascinujúci zážitok, obohatený o autentické zábery z dobových, škatuľových kamier, či parádne fotografie ! Unikát - unikátnosti !(19.6.2017)

Atmosferický dokument vyprávějící o tom, že když jste před sto lety chtěli být velkým objevitelem v době, kdy už skoro vše bylo objeveno, museli jste být tak trochu nelítostný a záludný bastard, což se do jisté míry týkalo Amundsena i Scotta. V první polovině je divákovi sympatičtější spíš Scott, nicméně sympatie se vcelku rychle vytratí po odhalení faktu, že ve snaze zůstat mučedníkem nejspíš obětoval své muže. Taky se pěkně ukazuje, jací povýšenci byli Britové v edvardiánské éře počátku dvacátého století, během níž ještě v podstatě stále kralovali světu, nebo si to aspoň stále mysleli, zatímco se na jejich vůdčí pozici už postupně tlačili Němci a Američané. I při expedici v extrémních podmínkách se tihle suší a distingovaní parchanti řídili vojenskou hierarchií a bezmezně věřili technice, která v jejich době byla přinejmenším nespolehlivá. Norové mi byli trochu sympatičtější svou důvěrou v osvědčené metody které znali dříve například Eskymáci a Amundsen svou aroganci v budoucnu alespoň trochu odčinil při pokusu o záchranu posádky vzducholodi Italia.(31.10.2018)