Spoločne chránime orla krikľavého

všechny plakáty
Dokumentární / Krátkometrážní
Slovensko, 2015, 28 min

whack

Som rád, že z našich daní sú vedenia vysokého napätia zabezpečované tak, aby neubližovali vtákom, a som rád, že z našich daní sú orlom stavané náhradné hniezda. Na tomto dokumente od organizácie Ochrana dravcov na Slovensku sa mi páčila aj kritika lesného hospodárstva a podpora Projektu LIFE NATURE, ale nepáčila sa mi myšlienka rozvoja chovu hospodárskych zvierat, napriek tomu, že tieto zvieratá majú určite lepšie podmienky na paši ako vo veľkochove. ()

Radko

Zábery na orla krikľavého pri lete, striehnutí na korisť (prevažne hraboše poľné) a hniezdení sú sprevádzané zasväteným výkladom. Upozorňuje na hlavné hrozby kynožiace dravca, vyskytujúceho sa prevažne na východe a strede Slovenska: poľovníci strieľajú protizákonne škodcu v "ICH REVÍRE" (hoci v skutočnosti im nepatrí, nepatril a nikdy patriť nebude), pytliaci vyberajú hniezda, smrteľným nebezpečenstvom sú neodizolované stĺpy vysokého napätia, poľnohospodárka a priemyselná premena krajiny, rúbanie stromov. Poukazuje na niekoľko spôsobov reálnej ochrany orlov v teréne. Komentár v uvedených smeroch mohol byť o dosť radikálnejší. Pretože predstavy o pojme "trvalo udržateľný rozvoj" vychádzajú z príručiek euro-úradov, ktoré na papieri presne vedia ako skĺbiť budovanie a výstavbu s ochranou prírody. V realite je to samozrejme všetko inak a príroda ťahá vždy za kratší koniec. Chvályhodné je, že sprievodné slovo dokumentu je i v mäkších pasážach bez vyslovenej demagógie. Pomýlený je však samotný základ. A hoci to s dokumentom súvisí len nepriamo, nedá mi tento odrbávací a falošný základ nespomenúť. Pretože pojem "trvalo udržateľný rozvoj" je vo svojej podstate logický nezmysel a je trvalo neudržateľný. Pritom je na ňom postavená celá koncepcia ochrany prírody v Európe. Podstatou je, že rozvoj ako taký nemôže byť nikdy trvalo udržateľný. Slovo rozvoj je definované ako postupné narastanie, zmohutňovanie, pribúdanie intenzity a množstva, obyčajne zdokonaľovaním niečoho. Ide teda najmä o zásahy ľudí. Konečným dôsledkom tohto rozmachu alias rozvoja môže byť len likvidácia pôvodného prostredia alebo jeho nahradenie rozvojom generovanou krajinou. Tá pôvodná krajina sa nestane trvale udržateľnou, ale zničenou. Ostáva rozvoj zničenej krajiny, prípadne pretvorenej v dôsledku rozvoja. A následne pád. Alebo prerod človeka na rozvojového robota (ktorým je do značnej miery už dnes). Skôr by sa malo teda uvažovať o trvalo udržateľnom poklese rozvoja. Ale to som odbočil. Orol krikľavý je nádherný dravec. Väčšinou sa z vajíčok vykľujú dvaja súrodenci. Starší neustále atakuje mladšieho, až ho buď uďobe k smrti alebo vyhodí z hniezda. Tento rys správania všetkých orlov sa nazýva kainizmus. ()