Freiheit

(festivalový název)

Německo / Slovensko, 2017, 103 min

Jan Speckenbach

Tilo Hauke

Skoda, lebo napriek tazkej artovine to nebol zly film. Trosku menej nezavislosti a viac sustredenosti na jadro problemu a mohlo to byt aj za 5*. Nora je totiz typicka Nemka/moderna zena, t.j. silna emancipovana krava, ktora sa v krize stredneho veku zdohada, ze rodinu vlastne nikdy nechcela lebo to je obmedzujuce. Co potom, ze ma starostliveho manzela a dve male deti! Stastie najde az ked sa znova zacne spravat ako pomatena 15-rocna pubertacka... Pretoze to je sloboda! Bolo by zaujimavejsie namiesto prosteho (priam chapaveho) dokumentovania tohto pomerne rozsireneho "fenomenu" skusit nacrtnut, cim to je, ze prave v dnesnej dobe dochadza u zien k tomuto degenerativnemu ochoreniu mozgu coraz castejsie. Ale to by uz nebol Art, to by sa trebalo aj trosku zamysliet a nielen sa rozplyvat... Ja sam pre seba som aspon na zaver dozicil slobodnej a stastnej Nore utopenie v Dunaji. Thumbs up za tuto moznost!(10.2.2019)

Psychologický film, ktorý trochu zráža na kolená cesta Nory na Slovensko. Nič proti našim hercom, iba tie dialógy z ich úst nevyznievajú príliš presvedčivo, najmä v angličtine s úbohým prízvukom. Inak je to film vynikajúcej Johanny Wokalek. Jej motivácie sa dozvedáme až spätne v záverečnej dlhej retrospektívnej sekvencii, ktorá tomu dáva zmysel. V deji sa od začiatku ocitáme in medias res, čo je možno trochu škoda, pretože keďže nepoznáme Norine motivácie, tak sa jej cesta do Bratislavy a jej pobyt v nej zdá príliš zdĺhavý. Jedinou skutočne výraznou vadou je teda tempo, pocitová dĺžka je určite cez dve hodiny.(16.3.2018)