poster

Evropský architekt Bohuslav Fuchs

 • angličtina

  European Architect Bohuslav Fuchs

  (festivalový název)

Dokumentární / Životopisný

Česko, 2015, 52 min (Alternativní: 57 min)

Režie:

Pavel Jirásek

Kamera:

Petr Vejslík

Producenti:

Kamila Zlatušková
(další profese)
 • Marze
  ***

  Rád chodím na komentované prohlídky s architekty a tyhle Fuchsovy funkcionalistické budovy jsou zajímavé. Osobně mám rád moderní budovy jako jsou třeba v Rotterdamu.(8.1.2019)

 • bohemia_regent
  ***

  V titulcích filmu uvedeno: rok výroby 2016.(4.10.2017)

 • ABLABLABLA
  *****

  Úchvatný odborně-popularizační dokument o českém architektonickém velikánovi a jeho stavbách v Brně. Dokument působil uceleným dojmem, ale přitom ani chvíli nenudil, právě díky kombinaci dobových fotografií, dobových záběrů, záběrů po roce 1990, současných záběrů, Fuchsových plánů i moderní 3D vizualizace. Taktéž, že každou stavbu komentoval jiný současný architekt, bylo velkým plusem, i když musím říci, že dva to trošičku kazili. Jiřičné se nikdo neptal na to, že byla od roku 68 v exilu v Anglii a co tam dělala, ale stejně to tam musela říct, aby upoutala pozornost na sebe. A architekt Grym popisující Tesařovu vilu zase neuměl normálně mluvit, měl hrozně divnou dikci projevu a divné odmlčování se. Hotel Avion je totální topka a je super, že po dokumentu začala v roce 2017 jeho rekonstrukce, která ale dodržuje a pouze přizpůsobuje současné době původní vzhled. V tomto dokumentu vypadal ještě v hrozném zpustošeném stavu. No a Tesařova vila je naprosto nádherná v nautickém stylu provedená stavba, kde bych klíďo píďo chtěla žít.(12.2.2021)

 • mandlova
  *****

  Brno = Fuchs. Měli jsme fakt štěstí, teď to jen nepokazit. (Jo a protože Kódl, tak ještě * navrch :))(7.10.2017)

 • - Tvůrci dokumentu spolupracovali s řadou institucí, například s Obcí architektů, památkáři, vysokými školami, muzei nebo Českými centry v několika evropských městech a New Yorku. Pořad podpořila Nadace české architektury, Národní památkový ústav, Jihomoravský kraj a Statutární město Brno. (polson)