Reklama

Reklama

Evropský architekt Bohuslav Fuchs

  • angličtina European Architect Bohuslav Fuchs (festivalový název)
Česko, 2015, 52 min (Alternativní 57 min)

Obsahy(1)

Brno je ve dvacátých letech minulého století bohatým evropským městem a návrhy Bohuslava Fuchse tvoří špičku evropské avantgardní architektury. Bohuslav Fuchs je v zahraničí jedním z nejznámějších českých architektů 20. století. Architekt, urbanista, teoretik, výtvarník a učitel, který je neodmyslitelně spjat s brněnským funkcionalismem, započal svoji kariéru studiem na Akademii výtvarných umění v Praze u Jana Kotěry, v jehož ateliéru později také pracoval. V roce 1922 se Fuchs trvale usadil v Brně, kde od roku 1923 působil jako pracovník městského stavebního úřadu. Roku 1929 mu také vychází první monografie ve švýcarské Basileji, vzápětí vystavuje své návrhy ve Stockholmu, Vídni a Berlíně. O tři roky později je architekt zastoupen na slavné výstavě newyorského Muzea moderního umění The International Style, která uvedla funkcionalismus na americkou scénu. Jeho stavby jsou vzápětí zařazeny do učebnice typologie absolventa Bauhausu E. N. Bauentwurfslehre, která se užívala po celá desetiletí na celém světě. Bohuslav Fuchs se za svůj život stal čestným předsedou světových architektonických obcí, jako jsou Royal Institute of British Architects, Congres International d'Architecture Moderne či Die Still. Už za Fuchsova života přijížděli od šedesátých let 20. století do Brna architekti i studenti oboru z celého světa, aby zhlédli jeho stavby doposud vzrušující svou moderností. Dokument představuje osobnost a dílo Bohuslava Fuchse v rámci výročí 120 let od narození brněnského architekta, který svými pracemi oslnil světové osobnosti architektury, jako byl Adolf Loos, Ernst Wiesner, Endre Steiner, Walter Gropius, Le Corbusier či Arne Jacobsen. (polson)

(více)

Recenze (5)

ABLABLABLA 

všechny recenze uživatele

Úchvatný odborně-popularizační dokument o českém architektonickém velikánovi a jeho stavbách v Brně. Dokument působil uceleným dojmem, ale přitom ani chvíli nenudil, právě díky kombinaci dobových fotografií, dobových záběrů, záběrů po roce 1990, současných záběrů, Fuchsových plánů i moderní 3D vizualizace. Taktéž, že každou stavbu komentoval jiný současný architekt, bylo velkým plusem, i když musím říci, že dva to trošičku kazili. Jiřičné se nikdo neptal na to, že byla od roku 68 v exilu v Anglii a co tam dělala, ale stejně to tam musela říct, aby upoutala pozornost na sebe. A architekt Grym popisující Tesařovu vilu zase neuměl normálně mluvit, měl hrozně divnou dikci projevu a divné odmlčování se. Hotel Avion je totální topka a je super, že po dokumentu začala v roce 2017 jeho rekonstrukce, která ale dodržuje a pouze přizpůsobuje současné době původní vzhled. V tomto dokumentu vypadal ještě v hrozném zpustošeném stavu. No a Tesařova vila je naprosto nádherná v nautickém stylu provedená stavba, kde bych klíďo píďo chtěla žít. ()

Reklama

Marze 

všechny recenze uživatele

Rád chodím na komentované prohlídky s architekty a tyhle Fuchsovy funkcionalistické budovy jsou zajímavé. Osobně mám rád moderní budovy jako jsou třeba v Rotterdamu. ()

Galerie (18)

Zajímavosti (1)

  • Tvůrci dokumentu spolupracovali s řadou institucí, například s Obcí architektů, památkáři, vysokými školami, muzei nebo Českými centry v několika evropských městech a New Yorku. Pořad podpořila Nadace české architektury, Národní památkový ústav, Jihomoravský kraj a Statutární město Brno. (polson)

Reklama

Reklama