IIIIIIIIIIIII

(studentský film)
  • angličtina IIIIIIIIIIIII (festivalový název)
Krátkometrážní / Dokumentární
Česko, 2017, 27 min

Režie:

Petr Salaba

Scénář:

Petr Salaba

Název filmu lze vnímat jako anti-captcha, text, který je snadno strojově čitelný, ale těžko srozumitelný pro člověka. Film se dokumentárně esejistickou formou zamýšlí nad problémem autokracie strojů. Apokalyptické vize inspirované filmem Terminátor se zde promítají do reality destruktivních protestů proti summitu G20, jejichž katalyzátorem, prostředkem i výsledkem jsou statistické analýzy behaviorálních modelů uskutečňované skrze počítače a telefony v našich kapsách. Koláž původních záběrů, komentovaných grafů a internetového odpadu. Pro plnohodnotné sledování filmu si prosím připravte svůj smartphone. (MFDF Ji.hlava)

JitkaCardova

Nelidsky kultivovaně sžíravý - a v kontrastu o to vizuálně a smyslově krásnější - snímek o nadvládě technologií služebných konzumu a o dehumanizující (ko)modifikaci člověka skrze ně. A o komodifikaci člověka jakožto mikroprocesu ve větším rámci, orientovaném k cílům, s nimiž už lidé nebudou mít nic společného. *** Chápu to tak, že ten lhostejně zahlcující příliv lidským vědomím real-time nepobratelných děsivých informací, lhostejnost angličtiny vůči statisticky irelevantní češtině, neúčastně lhostejný tón overvoiceu umělé inteligence vůči absurdním faktům, jež sděluje (komu?) o lidech a procesech, a řada dalších nevstřícností mají v divákovi dotvářet pocit zcizenosti, odečtenosti, vědomí, že se s ním už tak jako tak v dalším rozvrhování světa nepočítá jako s rovnocenným partnerem, ale právě proto musím mít ze snímku jako ignorovaný adresát přinejmenším ambivalentní, a spíše hodně nepříjemný prožitek. Ale čím méně se mi líbí takový přístup, jelikož mě nechává zažít - už od samotného setkání s názvem - , že se se mnou, pouhým člověkem, nadále relevantně nepočítá (ani jako s plnohodnotným příjemcem sdělení o tom), tím větší poklonu si snímek zaslouží vyseknout... *** Ryzí smyslovou, a až nutkavě meditativní krásu některých záběrů jsem již zmínila. Oceňuji i zručné vnitřní mikrohrátky, např. postupné rozšiřování záběru od rukou horečně čímsi zaměstnaných na tabletu, až po celkový záběr situace v autě, přičemž se divákovi v hlavě několikrát přeuspořádá význam scény, aby bylo jasné, že na kontextu záleží, že ruce na tabletu mohou v danou chvíli hýbat jakýmkoli způsobem realitou skutečného (č)i herního světa, a že právě proto je dobré nespouštět ze zřetele hlavní poselství snímku: nová podoba autokracie může být inherentní a z našeho pohledu klidně i nezáměrnou součástí nových technologií. *~ ()