Rytíři

(TV seriál)
  • Německo Welt der Ritter (více)

Ve středověké Evropě žily družiny neohrožených rytířů. Poznejte příběhy, které se o nich vyprávějí... Před asi 1000 lety se v Evropě objevil divoký řád bojovníků: rytíři. Žili brutálním způsobem, ale zároveň se stali hlavními hrdiny oslavných písní a příběhů o kavalírství a dvorné lásce, naše představa o době rytířů tedy zůstává značně pokřivená. Ve skutečnosti to byl věk mrazivě chladných hradů a krvavých bitev, ve kterém se nejnovější módou staly spravedlivé souboje, ctnostné panny a křížová tažení. Dobré způsoby a galantnost znamenaly vše a jejich porušení mohlo vést až k smrtícímu duelu. Dobu neohrožených středověkých bojovníků přibližuje elegantní a napínavá dokumentární mini série Rytíři. (TV Prima)

Arsenal83

Symbolom udatnosti sú dodnes aj rytieri. A sčasti oprávnene, ak by dodržiavali zásady mravného kódexu, ku ktorým sa zaviazali. Bola to statočnosť, vernosť, štedrosť, zdvorilosť a česť. V skutočnosti len máloktorý z nich spĺňal všetky tieto hodnoty. Obraz muža na koni v krásnej zbroji pripravený obraňovať spravodlivosť, nevinných a hlavne chrániť bezbranné dámy, to je nielen romantická predstava, ale skôr fantázia na úrovni sci-fi. Pravdou skôr je, že to boli chlapi s vyššou hladinou testosterónu, ktorý sa väčšinou zo zištných účelov nechávali najímať kadejakému lordovi, aby za peniaze zabíjali tých, ktorým im ich sponzor odporučil. V čase, keď nebola vojna, sa hojne podieľali na systematickom obmedzovaní rastu populácie. Pri obsadzovaní pozemkov v prospech svojho pána vypaľovali a vyhladzovali mnoho dedín, ktorých obyvatelia sa mohli brániť akurát tak kosou. Týchto úctyhodných bojovníkov využívala aj cirkev a hneď pri prvej križiackej výprave sa vyznamenali na Blízkom východe. V roku 1099 dobyli Jeruzalem, kde sa správali podľa kresťanského kronikára takto rytiersky: „Ak by ste boli na tom mieste, brodili by ste sa po členky v krvi zavraždených... Ani jeden nezostal na žive. Neušetrili ani ženy a deti... Videli by ste aj niečo úžasné, keď naši panoši a chudobní pešiaci prekukli chytrosť Saracénov a mŕtvych ich rozpárali, aby im z vnútorností vybrali peniaze, byzantínmi, ktoré ešte živí prehltli svojimi ohavnými hrtanmi. Z tohto dôvodu po niekoľkých dňoch zniesli mŕtvoly na veľkú hromadu a spálili ich na popol a takto v popole našli zlato...“ Takže statoční rytieri? Skôr profesionálni zlodeji a nájomní vrahovia. ()

anatheman

Slabší 4*. Jedná se o docela dobrý dokument o nesmrtelném fenoménu středověkého světa. I když je sestaven ze tří třičtvrtěhodinových částí, je pochopitelné, že není možné říci vše a že dochází k nezbytným redukcím. Toto "ztenčení" je ale provedeno celkem dobře. Není směřováno ke zmatečným dezinterpretacím. Jisté výtky směřují k nerealističnosti zbroje a k dobové neadekvátnosti zobrazovaných prostředí v hraných částech dokumentu. Tento nedostatek je ale možné oželet, neboť řada z natáčecích lokací se vyskytuje na našich majestátních hradech. Je možno navštívit např. Točník, Švihov a Lipnici. Srdce vlastence tedy může jistě zaplesat. Na této sérii oceňuji, že dobře představila zásadní momenty v historii středověkého rytířstva a také seznámila se všemi nuancemi, které se s tímto fenoménem pojí. Je možno se setkat se zrodem rytířů v 10.-11. století. Dále jsou zde vysvětleny feudální vztahy středověké společnosti. Dojde i na přiblížení rytířů-trubadúrů, rytířů-králů, miles Christi atd. Návštěva směřuje též na turnaje a hrady. Poslední díl se věnuje změnám v pozdně středověkém válečnictví, které vedly k úpadku rytířstva. Je tedy dodržena chronologická koncepce. Abych to shrnul - medievalistu tento dokument nenadchne, ale zároveň neurazí. Spíše mile potěší. ()

berg.12

Kdo s oblibou brouzdá po HEMA kanálech, najde tu a tam pár nesrovnalostí. V zásadě je to ale velmi povedený dokument, který (na rozdíl od zdejší galerie) začíná poctivě u rytířů s drátěnou košilí a demýtizuje spoustu vžitých omylů o středověkém rytířství. ()