Spitfire: The Plane That Saved the World

Dokumentární

Velká Británie, 2018, 99 min

Chris Roe

Charles Dance (vyp.)

Rolls-Royce Merlin si párkrát zhluboka odkašle. Z nozder dvanáctiválce se vyvalí oblaka černého kouře, následuje pár ohnivých jazyků, než se Merlinovi plíce zahřejí na potřebnou teplotu a začnou dýchat s libozvučnou pravidelností. Jeho dech je unikátní, nenapodobitelný a nezapomenutelný. Vnáší do vaší duše klid, jistotu, svobodu a bezpečí, přestože je srdcem vražedného nástroje vznášejícího se vysoko v oblacích, připraveného nemilosrdně rozervat a zahubit jakéhokoliv létajícího vetřelce, který se neprávem ocitne v jeho království. Kdykoliv se vydávám proti proudu času a nahlížím do dějinných událostí, vážím si čím dál více času, období a místa vyměřeného mému bytí. Dokument Spitfire je úžasnou vzpomínkou a poctou opravdovým hrdinům, kteří v minulém století obětovali své životy za dosažení svobody, které si po více než 70 letech tak trestuhodně a zbaběle nevážíme. Jedním z nejvýznamnějších hrdinů, kteří se o naši dnešní svobodu zasloužili, byl legendární stíhací letoun Spitfire. Vzdávám hold a poklonu tvůrcům tohoto filmu a všem opravdovým hrdinům, kteří bojovali a bojují za svobodu kdekoliv na naší planetě.(26.12.2018)

Som obrovský letecký fanúšik a Spitfire XXIV je možno najkrajšie lietadlo všetkých čias. Tento dokument je 99 minút krásnych záberov na krásne lietadlo. Ale asi v polovici som sa sám seba pýtal, o čom tento dokument vlastne je? Je o vojne? O pilotoch? O komkoľvek kto sa zúčastnil vojny? Dlho sa hovorilo o Hurikánoch. Mnoho minút priestoru dostali ľudia, čo s lietadlom ani neprišli do styku. Po pravde som bol dosť sklamaný. Posledná polhodina ale dojem vylepšila. Ak by celý dokument bol ako záver, mohla to byť tutovka. Takto je to iba nostalgické rozjímanie nad kadečím a kadekým. S, v dnešnej dobe určite nutnou, spoločenskou korektnosťou v zastúpení pohlaví.(12.1.2019)

Supermarine Spitfire - jedno z nejelegantnějších letadel Druhé světové války, které si podmanilo nebe nad kanálem La Manche v Bitvě o Británii a později i nebe nad nacisty zmítanou Evropou. Spitfire je úžasně nasnímaným a skvěle podaným dokumentem, který mapuje vývoj této legendy s motorem Rolls-Royce Merlin 66. A jako pomyslnou třešničkou na dortu se pak jeví autentické záběry či rozhovory s piloty a pilotkami. Skvělá práce!(10.10.2018)

Fakticky zde fanda pravděpodobně nenajde nic nového. Ale to zpracování! Překrásné novodobé záběry na zachovalé Spity ve stejném pořadí, v jakém nastupovaly do služby. To je skvělý nápad! Využití slow-mo záběrů přesně tam, kde se hodí. No a pak je tu závěr - Setkání pomocné pilotky se "svým" strojem. Úžasný konec dokumentu pro skutečné srdcaře.(21.2.2019)

Z nespočtu dokumentárních filmů o druhé světové válce, Royal Air Force a Spitfiru se tento nejnovější britský počin vymyká především úchvatně natočenými letovými záběry na Spitfiry různých verzí. Potěší, že určitý prostor je zde poskytnut i konkurenční stíhačce od konstruktéra Sydneyho Camma Hawker Hurricane. Tento typ s plátnem potaženým trupem a bachratou siluetou sice nedosahoval výkonů Spitfiru a chyběla mu jeho subtilní elegance, nicméně byly to právě Hurricany, které v bitvě o Británii zachránily Albion před Luftwaffe, protože jich bylo v té době mnohem víc než Spitfirů. Potěšitelná je i technická kvalita dobových záběrů, mezi nimiž nechybí ani roll out prvního prototypu Spitfiru, ještě s dvoulistou vrtulí.(20.9.2018)