Spitfire: The Plane That Saved the World

Dokumentární

Velká Británie, 2018, 99 min

Chris Roe

Charles Dance (vyp.)

Rolls-Royce Merlin si párkrát zhluboka odkašle. Z nozder dvanáctiválce se vyvalí oblaka černého kouře, následuje pár ohnivých jazyků, než se Merlinovi plíce zahřejí na potřebnou teplotu a začnou dýchat s libozvučnou pravidelností. Jeho dech je unikátní, nenapodobitelný a nezapomenutelný. Vnáší do vaší duše klid, jistotu, svobodu a bezpečí, přestože je srdcem vražedného nástroje vznášejícího se vysoko v oblacích, připraveného nemilosrdně rozervat a zahubit jakéhokoliv létajícího vetřelce, který se neprávem ocitne v jeho království. Kdykoliv se vydávám proti proudu času a nahlížím do dějinných událostí, vážím si čím dál více času, období a místa vyměřeného mému bytí. Dokument Spitfire je úžasnou vzpomínkou a poctou opravdovým hrdinům, kteří v minulém století obětovali své životy za dosažení svobody, které si po více než 70 letech tak trestuhodně a zbaběle nevážíme. Jedním z nejvýznamnějších hrdinů, kteří se o naši dnešní svobodu zasloužili, byl legendární stíhací letoun Spitfire. Vzdávám hold a poklonu tvůrcům tohoto filmu a všem opravdovým hrdinům, kteří bojovali a bojují za svobodu kdekoliv na naší planetě.(26.12.2018)

Fakticky zde fanda pravděpodobně nenajde nic nového. Ale to zpracování! Překrásné novodobé záběry na zachovalé Spity ve stejném pořadí, v jakém nastupovaly do služby. To je skvělý nápad! Využití slow-mo záběrů přesně tam, kde se hodí. No a pak je tu závěr - Setkání pomocné pilotky se "svým" strojem. Úžasný konec dokumentu pro skutečné srdcaře.(21.2.2019)

Úžasný dokument, který leteckého fandu jako jsem já nemůže nechat klidným. I přes to, že mám blíže k liniím letadel, jež za války produkovalo Luftwaffe, je Spitfire bezpochyby nádherný stroj, který se významě podepsal na výsledku letecké bitvy o Británii. Snímek je plný nádherných záběrů a vřele ho doporučuji nejen leteckým nadšencům.(16.11.2019)

Určitě krásný dokument, i když ho nehodnotím pětihvězdičkovým hodnocením. Předem je třeba upozornit, že v tomto díle nenaleznete podrobnou charakteristiku stroje s jeho jednotlivými variantami a s nimi se pojící technické informace. Tento dokument je čistě o pocitech, dojmech a významu, který přinesla snad nejikoničtější stíhačka druhé světové války, ke které máme blízko i my, slovanskými jazyky mluvící obyvatelé střední Evropy. Zmíněnou impresi ve snímku vyjadřují především úchvatné záběry. Proti nim skutečně nelze nic namítat. Dále zde máme rozhovory s pamětníky i současnými nadšenci. Oceňuji i použité dobové záběry. Pokud se nemýlím, nespatřil jsem žádnou videosekvenci z Bitvy o Británii, což bývá pro dokumentární filmy, jež se zabývají zmiňovaným konfliktem, dosti příznačné. Rozhodně i potěšilo, že komentář četl Charles "Tywin" Dance. Za mě tedy silné 4 hvězdy.(12.10.2018)

Na podobné dokumenty sa ťažko pozerá, lebo na jednej strane je človeku ľúto všetkých tých statočných ľudí, ktorí museli bojovať za našu európsku slobodu, ale zároveň je to povznášajúce a obohacujúce v tom, že človek si uvedomí, čo má a aké obete museli byť vynaložené, aby to človek mal. Spitfire je síce dokument o konkrétnom bojovom prostriedku, ktorému ale tvorcovia dodali dušu v podobe toho množstva osudov, ktoré s ním boli spojené. Emočne drtivo, ale zároveň faktograficky presne zobrazené momenty hlavne druhej svetovej vojny, v ktorej hral Spitfire hlavný prím. Vážme si to, čo máme, lebo ako ukazujú aj udalosti posledných rokov, sloboda a mier sú krehké. 75 %(8.12.2020)