Mirka a Antonín (E05) (epizoda)

Dokumentární

Česko, 2018, 53 min

(další profese)
 • Autogram
  *****

  Tak nie, naozaj neexistujú rodiny úplne bez problémov. Ale fotenie pod orlojom opäť po 30 rokoch, tým sa nemohol pochváliť žiadny iný pár z manželských etúd a dokonca prišlo prekvapenie - let balónom ako zo Svěrákových Vratných lahví. Škoda len, že sa nezúčastnila celá rodina. Zase som vďaka Třeštíkovej o ďalších 35 rokov starší a je to celkom nevšedný zážitok prežiť takú dobu za jeden večer. Určite je to celkom iný pocit oproti hranému filmu, a to množstvo práce a trpezlivosti musím vysoko oceniť. Stretnutie všetkých rodín na premiére filmu, dokonca aj s Marcelou, muselo byť silné. –––– Tak miláčku, bereš si mě na dalších třicet let?(22.1.2018)

 • BigBang
  *****

  Třetí díl i v případě tohoto páru nezklamal; nečekal bych, že i zde se až v pokročilejším středním věku věci dávají do pohybu. Jednak vidíme úspěšnou investici do nového velkého rodinného domu na pražské periferii. Za tím sice stojí určitá míra stálé nervozity a boj. P. Antonín si však zachovává svůj celoživotní pozitivní pohled a vyrovnanost. Neviděl jsem ještě Strnadovy, ale z ostatních pěti párů je p. Antonín jediný, kdo rozšafně do kamery reflektuje svou účast v dokumentu pí Třeštíkové, děkuje jí a přeje si pokračovat. I přes různé nálady pí Mirka nikdy natáčení definitivně nevylučuje; i když nerada, přesto se nakonec nechává natáčet i po letech a při prohrách. Třetí pokračování rozvíjí podněty k různým sociologickým a psychologickým úvahám; proč některá rodina i ze skromných poměrů vybuduje majetek a jiná ne? Jak se má materiální blahobyt k pocitu štěstí? Lze vychovat dítě při plném nasazení ve vlastní kariéře? Uvědomujeme si širší souvislosti našeho současného relativního blahobytu? Jedinou výtkou k etudám by z mého pohledu bylo, že si autorka na počátku možná neuvědomila plně, jak fantastické dílo začíná vytvářet. Byť se snažila o sociální rozvrstvení svých protagonistů, díky motivu svatby na staroměstské radnici vytvořila spíše sociální moderní historii Prahy, než celé země. Když se budeme dívat zpět s výhodou znalosti toho, co pí Třeštíková ve svých časosběrných dokumentech dokázala, tak přeci jen zmeškala příležitost ukázat syrověji i realitu menšího města či vesnice někde mimo dohled hlavního města.(24.1.2018)

 • hous.enka
  ****

  Jak že je to s těma šťastnýma a nešťastnýma rodinama v Anně Karenině? Mirce a Antonínovi jsem celou tu dobu držela palce - působí jako takový ten normální pár odvedle. Opět je škoda, že jejich dcera Lucka odmítla pokračovat v natáčení, protože její příběh by mě zajímal. Setkání s ostatními páry v kině Světozor muselo být hodně zvláštní a silné. Pokračuje natáčení?(23.1.2018)

 • Helmutek

  Stejně jako píše Tron, jediný překvapení je, že se nerozvedli zrovna tihle dva. To nic ale pro mě nemění na tom, jak už jsem o nich psal u minulejch dílů, že o fungující nebo příkladnej vztah teda fakt nejde: Materiálnost, orientace na viditelný, sobeckost obou a (minimálně předkamerová) neochota k jakýkoli empatii k sobě navzájem při konfliktních situacích... Same old song . Jako v prvních dvou částech. Zůstali spolu, ale navzdory materiální (víc než) zajištěnosti maj problémy mezi sebou i s dětma, a o šťastný lidi očividně nejde (to neni soud - jak sám řiká Antonín: "Vnuci, děti, život dobrý, ale nejkrásnější pocit mám z tohodle baráku, kterej jsme vybudovali." nebo jinde "Nejsem nešťastnej, a nejsem ani extra šťastnej"). Takže i pro mě je překvapení, že nakonec i Mirka s Antonínem se spolu očividně nějak naučili žít, spíš ale z mýho pohledu jde o pár, kde se jeden druhýho naučil trpět - a to, aspoň pro mě, neni ani trochu následováníhodnej model.(14.2.2018)

 • tron
  **

  Najnesympatickejší, po prachoch večne túžiaci pár z Manželských etud (najviac sa mi páčilo, keď sa žena bála, či nebude vyzerať ako po prachoch bažiaca ženská – nijééééé, vóbec!) sa prekvapivo nerozviedol. To je ale asi jediné prekvapenie. Inak sa dočkáme len vecí, ktoré sme čakali – stále im ide iba o luxus, majú parádny bazén, ale syn sa dal na drogy a skončil v base. Dcéra sa neprekvapivo s namakaným potetovaným týpkom rozviedla a našťastie odmietla ďalšie nakrúcanie. Práve vďaka absencii tých dvoch sa na návrat po 35. rokoch dá (na rozdiel od „dvojky“) pozerať. Nakoniec ma najviac zaujal práve syn. Dúfam, že to zvládne.(24.1.2018)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace