Amatéři

Amatéri

Komedie

Švédsko, 2018, 102 min

• Duotone28

[SCANDI_2019] Najprv som si hovoril ze mozno len v nespravny cas na nespravnom mieste, ako sa obcas povie, ked nieco nesadne. Preto som to nechal v hlave vychladnut a ohodnotil som to az na druhy den. Ale vysledok ostal rovnaky:). Nudne, nezazivne, a navyse s nesympatickymi hercami a hroznou piesnou na konci v titulkach Nazdar:)(20.1.2019)

Najviac tomuto filmu ublížil fakt, že je prezentovaný ako komédia. A aj keď tu bolo pár vtipných scén, skôr ide o sondu do dnešnej švédskej spoločnosti. Vidíme tu rôzne národnosti, množstvo predsudkov, komplikované vzťahy a neistú budúcnosť malého švédskeho zapadákova. Aida a Dana sú kamarátky, ktoré si povedia, že natočia lepšie propagačné video, ako najatý odborníci. Odkrývajú tak množstvo problémov malomesta, ktoré sú ale žiaľ len načaté a žiadna téma nie je rozobratá do väčších detailov. Aj napriek tomu ale ide o zaujímavú sondu s odhaleniami, ktoré nie sú na prvý pohľad viditeľné. Zaujímavá je aj téma filmárskej etiky pri tvorbe dokumentov a otázka, čo je a čo nie je už za hranou. Vcelku vtipné tiež bolo sledovať deformovanie reality pre potreby ukázania sa v tom najlepšom svetle, aj keď to nemalo s realitou nič spoločné. Amatéri ma teda trochu sklamali v komediálnej rovine, avšak problémy ktoré načali sú viac ako aktuálne a preto je tento film určite zaujímavý. 70% Scandi 2019 - Kino Lumiere(20.1.2019)