Lidové milice (TV film)

(festivalový název)

Dokumentární

Česko, 2018, 52 min

Jan Rousek

Za své jednání se nestydí, nedělali nic špatného, nikomu neubližovali, jen dohlíželi na pořádek. Z 50 oslovených bývalých milicionářů souhlasili s natáčením jen čtyři. To hovoří samo o sobě. Tenhle dokument je horror podle skutečných událostí. Člověku se ježí i chlupy v nose a ne jen kvůli historii, ale i dnes je spousta mladých vymytých mozků, hlásící se k tyranii komunistického režimu. Letošek je ve znamení mystických osmiček. Sedmdesát let od nástupu komunistů k moci a sto let od vzniku samostatného Československého státu.(27.2.2018)

Přehledná historie lidových milicí ozbrojené dělnické složky strany - výpovědi historiků, pamětníků a dokonce čtyř milicionářů ( 44 jich odmítlo ) plus jejich velitel Milouš Jakeš proloženo archivními záběry i ukázkami propagandistických filmů. Člověk asi zpětně nedokáže odhadnout jak moc byly lidové milice reálnou oporou režimu, která drží režim na nohou, nebo do jaké míry byly v rychlém sledu událostí roku 1989 nebezpečné, nicméně statistika odevzdaných zbraní, když se jednotky těchto hovad ( 85.000 členů v roce 1989) rozpouštěly je jasná - bylo odevzdáno 70.000 samopalů, 7.000 kulometů, 20.000 pistolí, 85 milionů kusů munice... to už je solidní síla, stačil jeden vymaštěnej rozkaz a sametová revoluce mohla mít jiné přízvisko. PS: Oceňuji, že vystoupili ti čtyři i se svými názory, z kterých teda se mi zvedá žaludek, protože si myslím, že kdo byl milicionář tak už musel mít v hlavě nasráno, jestli se dokázal někdy kouknout kolem sebe a být jím, nicméně jedna výpověď mne pobavila: Když se rozpouštěli lidové milice, tak ten jeden borec poslal svou mil. uniformu a uniformu pohraničníka někam v rámci humanitární pomoci do postižené střední Asie. Tak aspoň něco pozitivního z existence LM.(28.2.2018)

Nebylo tam tolik vtípků, co bych ocenil a i ty, co byly mne tolik nepobavili. Pořád ale dobrá podívaná, která za to stojí. 75%(23.3.2018)

Nech odpadne, čo je kolísavé, nech odpadne, čo je oportunistické, ale nech v tej strane zostane, čo je pevné, čo je charakterné, čo chce za tento národ zápasiť...(26.3.2018)