Passage de Venus

všechny plakáty
Dokumentární / Krátkometrážní / Experimentální
Francie, 1874, 0:06 min

I když se nejedná ve skutečnosti o film jako takový, ale sérii fotografií zachycujících přechod Venuše přes Slunce v roce 1874 nafocených v Japonsku, je to nejstarší snímek nejen této databáze, který můžeme sledovat jako film. (Snorlax)

Radko

Celý názov znie: Passage artificiel de Venus sur le Soleil (Prechod umelej Venuše ponad Slnko), Z hľadiska súčasných, najrôznejších definícií slova "film" nejde o film, ale o sériu fotografií, ktoré vytvárajú ilúziu pohybu. Francúzsky vynálezca Janssen vymyslel pri blížiacej sa príležitosti prechodu planéty Venuša ponad Slnko kamerový systém takzvanej revolverovej fotografie. Umožňoval zachytiť v regulovaných intervaloch sled záberov za sebou. Následne sa Janssen vybral s parťákmi do Japonska, kde boli najlepšie podmienky pozorovania tohto astrologicky nevšedného úkazu. V dobovej tlači sa na jeho fotenie a pozorovanie pripravovali tisíce ľudí. Fotografie skutočného pozorovania Venuše nad Slnkom sa nezachovali. Zachoval sa však kontrolovaný pokus umelo vytvorenej planéty Venuša nad skutočným Slnkom. Nakrútené/nasnímané v Japonsku. Technicky upravené vo Francúzsku, krajine vzniku prvého filmu. A tak vznikol prvý film. Inšpiroval neskoršie známe štúdie Étienna-Julesa Mareya trieštiacich sa vĺn o skalu, či behu psov a koňov zachytené tzv. chronofotografickou puškou. Tie som doteraz považoval za prvé filmy. No vznikli až 1890 a neskôr. Nuž, ale človek sa stále učí. Na IMDb, rovnako na ČSFD je tento francúzsky filmový pohyb nebeských telies zaradený medzi filmy. ()

Jenda

Vždyť co byl v minulém století film, než projekce mnoha za sebou poskládaných filmových políček - fotek. ()