Fotograf z Mauthausenu

• Španělsko El fotógrafo de Mauthausen (více)

Katalánský vězeň v nacistickém koncentračním táboře využije své práce v kanceláři, aby ukradl negativy fotek zdejších hrůz. Podle skutečných událostí. (Netflix)

zapalik

Kritici tohoto filmu si vůbec při své nedostatečné inteligenci neuvědomují, že tábor měl sekce. A i když vězni byli pokládáni za póvl všichni, Španěl většinou neměl stejné peklo jako polský Žid ()

stone

Tak 2 a půl hvězdy. Pokud jste četli nějakou knihu o tom, jak to v tomto lágru skutečně vypadalo, uznáte, že jsou některé scény zcela nereálné. ()

marek29

Hodně silná káva z druhoválečnýho Netflixu. Ode dneška doporučuji mezi top filmy z války. "Příjemně" strávený 2h španělštiny s českýma titulkama.. Jak říkám - silný kafe z koncentráku. "Příjemnou" zábavu. ()

Marťa711

Na filmu mi strašně vadila jedna věc, a to ta, že Mauthausen vypadal jako pohodová destinace. V realitě šlo o jeden z nejkrutějších koncentračních táborů vůbec, takže tohle mi na tom nesedělo. Možná se najde ještě věc druhá - film má skoro dvě hodiny a za tu dobu se tam toho stalo fakt málo. Myslím, že by se do toho dalo zakomponovat daleko víc věcí. ()

JohnCoffe

Snadno zapomenutelný film z prostředí koncentračního tábora. Jeden z nejslabších filmů s touto tématikou, co jsem zatím viděl. ()

pafka

Vzdy, kdyz koukam na film z KL, vzdy ho porovnam s knizkama, vypovedma skutecnych prezivsich. Je to tak, ze nikdo z filmaru nechce ty hruzy natocit tak, aby byly tim hlavnim tematem ve filmu. Nejspis by to dopadlo tak, ze by se na to nechtel skro nikdo divat. Takze i tady byl dej - vzit negativy fotografii tech vsech hajzlu, co tam delali peklo jako dukazni material, az bude po vsem. Obdivuju ty skutecne hrdiny, co tohle dokazali - dokazat odhadnout, ze to jednou skonci v jejich prospech, bylo asi hodne tezke a myslim, ze se to pojilo i s urcitym druhem blaznovstvi, naivity a neskutecneho optimismu. Pribeh ale skutecne je zajimavy, neznamy a tim i poutavy. ()

wowylgu313

Nebylo to zlé. Jak už to u téhle skupiny filmů bývá tak tady už hodnocení jde nahoru za tu skutečnou událost. Že něco takového vůbec je možné prožít. Tenhle snímek byl velmi dobře natočený ale místy hluchý. Což byla asi jediná větší chyba tohoto filmu. Byl to zase pohled z trochu jiného úhlu na to jak to tam asi vypadalo a probíhalo. Stejně jako jsme viděli pohled z očí boxera, vězně, ošetřovatele, hlídače, tak teď vidíme fotografa a jeho prožitý příběh. Oceňuji asi stejně jako film Lidice. A to 65-70% ()

Saxos

Jeden z nejslabším filmů v kterém se nepodařilo ani náznakem naplnit strašnou atmosféru koncentračních táborů. Vše kulisové a umělé. Závěr: nedoporučuji ()

Ace.A.T.L.

Je pravda, že španělskej film z období 2.sv. války z koncentračního tábora jsem viděl poprvý. A musím uznat, že to je dost povedený. Je strašný, jak se museli lidi přizpůsobovat, aby přežili. A pokud to bylo cestou fotografa a asistenta fotografa, tak proč by ne. Jsou tady ukázaný hrůzy o dost mírnějším stylem, než u jiných filmů z tábora, ale je to tu tak akorát. Přece jenom je to příběh o fotografovi a ne přímo o tom táboře. Za mě slušný 3* a DOPORUČUJU ()

Jablickar

Krásně zpracovaný thriller/drama, které nás zavede do víru WW2, koncentračních a pracovních táborů a příběhu španělských židů či válečných vězňů. Vzhledem k malému počtu filmů točených na toto téma hodnotím film velice kladně. Herecké výkony super, výprava super - za mě spokojenost. ()

Accuphose

Tenhle kousek bude trošku oříšek, co se mého hodnocení týče. Dalo by se to hodnotit ve dvou rovinách, a ačkoliv to nemám ve zvyku a nesnáším, když někdo v komentářích odvypráví celý film, zmíním pár střípků. Takže na úvod ty střípky. Život v koncentráku byl o mnoho tvrdší a zatím se k tomu nikdo nedokázal (úplně) přiblížit, naštěstí si filmaři pomáhají filmovými prostředky, ale o tom se rozepíšu později. Auta s plynem se testovali na začátku a v druhé polovině už jejich užívání nemělo smysl, protože byly neefektivní. Jediná věc, která mě do jisté míry mrzí, že se dramaturgie uchýlila k tomu, že nacisté hledali negativy, jejichž přítomnost nikdo neprozradil. Tedy tak nám to bylo řečeno. Tím končím se střípky a přejdu k celku. Film svým pojetím v mnoha momentech působí komicky a absurdně, jen tak ovšem v tomto melodramatu vyniknou určité brutální scény, které divákům připodobní celou hrůzu Mauthausenu stravitelným způsobem. Ten celý kontrast mezi poklidným životem a smrtí, táhne celý film nahoru, a vykresluje osobitě i momenty na konci války. I když ten samotný znamenal pro spoustu lidí ještě větší utrpení, ale to sem nechci tahat. Moc hezký je závěr a pokud to chci ohodnotit i nějak hvězdičkově, musím to porovnávat se Schindlerovým seznamem. Určitě to není horší. Vlastně s tím mám jedno zásadní dilema, a to je přístup k tématu od filmařů obecně. Na jednu stranu je to snaha, aby to většinový divák vůbec dal ten film. Na druhou stranu to prostředí v těch snímcích působí moc pohodově na to, aby si člověk dokázal uvědomit, jak otřesné to přežívání bylo, a že většina lidí umřela na vyčerpání organismu. Tak si může spousta lidí říct, no tohle bych dal, byli v čistým, vypadali zdravě, akorát ty nástupy noo... Ale realita byla opačná. A nikdo zatím nenašel odvahu, aby se do toho pustil bez zábran. A snaží se odvyprávět nějaký příběh. Je to sice o chlup lepší než Schindlerův seznam, kde spousta událostí nebyla tak černobílá, jak nám prezentuje pan Spielberg (tedy spíše bílá), nicméně pořád to jsou lepší tři hvězdičky. Docela se těším na zprávu, jak se s tím popasujou tam. Virtuálně si k tomu klidně jednu hvězdu přidejte, protože točit tyhle filmy je nesmírně záslužné, ale pokouším se v hodnocení držet stejný metr pro všechny. ()

goauld

Vysoké hodnocení udávám už jen z toho důvodu, že to byl "pohled do kulturoj KL" přecejen realistější než by v dnešní době předvedli amíci. A to i přes důrazné výtky (dobře živení vězni, téměř čistě upravení, mírné až přívětivé podnebí - fakt!! za celou dobu tam ani nekáplo!!, pouze JEDEN zlý kápo a... co se týče toho Paula Rickena ... ano - byl to takový "fotografový bohém", ale nemyslím si, že by byl JEN uzavřen do té své "fotobubliny") to bylo zajímavé podívání na (možnou) skutečnost, že tihle "neŠpanělé" mohli mít přecejen -volnější život- než třeba židi (všeobecně), kteří třeba opravdu byly (bez vyjímky) posíláni do toho lomu Gusen (na ony nechvalně známé schody smrti). Jinak co se týče těch negativů - buhví jak to bylo... Moc se mi nezdá, že by byly takto "jednoduše" poschovávané... Zkrátka je tam dost velkých ALE. Nicméně se zde musí brát v potaz celek (jako to bere fotograf při sestavování kompozice) a to (včetně hudebního podkresu) si udělené hodnocení zaslouží - a to včetně zachování "autenticity" SSmanů hovořící německy (nikoliv jen jedním jazykem jako to bývá běžné právě u US snímcích). ()

megacik

Trochu pomalšie tempo, ale celkovo to bol realistický pohľad do Mauthausenu, aj keď tie nacistické ohavnosti boli bohužiaľ dané akoby do pozadia. Celkovo film obsahuje len malú časť zverstiev, čo tam nacisti napáchali. ()

TheFoxXRX

Jak to tak vidím dle komentářů, většina lidí tady by potřebovala spíš vidět nějaký pěkný BDSM porno, aby ukojilo své nároky na pořádný koncentrák. Myslím, že když budu počítat klíčové momenty, které jsou podle skutečné události, a které chci do příběhu vložit, aby fungoval jako celek, nevidím důvod to nadbytečně okořeňovat krutostmi, které se děje netýkají (a stojí samozřejmě další peníze navíc). Samozřejmě když budu chtít hledat dokumentární chyby, najdu je např. i u Schindlerova seznamu (který má výhodu, že už se stal klasikou, a nikdo na něm hledat chyby nebude). Za mě prostě dobře zfilmovanej příběh. ()