Náklad (festivalový název)

Náklad

(festivalový název)

Srbsko / Francie / Chorvatsko / Írán / Katar, 2018, 98 min

Ognjen Glavonic

Najma prva hodina sa mi velmi pacila, no potom to nevedelo kedy skoncit. Ale ma to velmi silny koncept, skveleho ustredneho predstavila a posobivu atmosferu. 7/10(13.9.2018)

Ognen Glavonic mal v tomto projekte rovnako obrovský potenciál ako obmedzenia, ktoré stáli za prípadnou voľnejšiou reflexiou srbsko-albánskeho konfliktu. Ako univerzum chaotických peripetií (zrejme jediné priechodné koprodukčné ako aj festivalové riešenie), ktoré opisuje hrôzy a nestabilitu vojnovej situácie je Vlada premostením utrpenia ľudu a zároveň voľným kolieskom osudu, ktoré visí na vlásku, ale zároveň si nepripúšťa, žeby nebol strojcom vlastných rozhodnutí v tejto zapeklitej situácii. Náklad (2018) plynie ako sychravé počasie, ktoré nedovidí slnečné lúče za ďalším rohom. Akoby ste nezainteresovane prenikli do Srbska roku 1999, ale po skončení sa opäť adaptovali tam, kde ste predtým boli [MFF Cinematik, 2018].(15.9.2018)