Abeceda

Režie:

Scénář:

Kamera:

Peggy Lynch

Výstřední, pochmurné a surrealismem silně ovlivněné dílo, kterým na sebe Lynch upoutal velkou pozornost. Díky němu se mu podařilo získat stipendium na právě vznikajícím Americkém filmovém institutu. Krátký film údajně zachycuje sen jeho ženy Peggy (mimochodem hlavní aktérka). Vyprávení je kombinací animace a hraného filmu. (gruvacek)

bari68

David Lynch už vo svojej prvotine dokázal v 4 minútach za pomoci hraného a animovaného filmu ukázať ako má vypadať na plátne napätie, strach a depresia. ()

GeorgeHans

Po depresívnom Six Figures Getting Sick natočil Lynch toto. Narozdiel od predchodcu mi toto neprišlo depresívne vôbec. Nezmyselný sled rôznych písmen, tvarov a do toho trochu krvi. Ja som sa pri tom aj za tých pár minút stihol nudiť. Aktualizácia: Neviem čo sa zmenilo, ale asi po ďalšom zhliadnutí s odstupom pár mesiacov mi to prišlo ozaj temné a depresívne. ()

PfefferSalz

Jestli bych někdy v životě sestavoval seznam kinematografických počinů, které mě vyděsily, tak Abeceda na něm bude. // „Remember you are dealing with the human form.“ ()

kchaja

Vidím tyto 4 minuty jako surrealistický obraz, ze kterého si každý musí odnést něco jiného. Pro mě se abeceda stala vtělením základních "dogmat" které normální člověk za dogmata nepovažuje. Přece, proč bychom měli věřit v abecedu? Abeceda je základ veškeré komunikace ale pro blázna se toto může stát i smyslem jeho života. Celý tento pohybliví obraz jsem viděl jako život abecedy, která je nejprve sama formována a poté přípustná forma formuje lidskou mysl. Ale určitě je chybou v tomto podobenství hledat jenom jeden význam. ()

Scytale

Numenozni hruza promlouvajici k nam skrze abecedu. Opravdu jen pro otrle divaku, tento mikrosnimek se dostane hluboko pod kuzi. ()

reditelka

Opravdu originální pojetí abecedy, se kterou se nedá dělat nic jiného, než jen nevěřícně zírat. Prvňáčkům bych ale doporučila zůstat u slabikářů. ()

orkadimenza

Moc nechápu, proč je tahle Lynchova prvotina tak legendární a opěvovaná. Hlavně mi přijde podivné, že v dobách, kdy už se točily opravdu kvalitní filmy nové doby (Tenkrát na západě, Absolvent, Vesmírná odyssea), se najde někdo, kdo stále experimentuje a ještě k tomu hrozným amatérským způsobem. Na tyhle pokusy jsem asi krátkej, jméno-nejméno, a na Lynchovy filmy budu už raději nahlížet s odstupem. ()

Emzet

Klobouk dolů před Lynchem, že se mu do pěti minut podařilo vměstnat tak slušnou dávku deprese, surrealismu a poselství, že škola je jen mlýnek na maso. To je docela umění. ()

Perfo

Ej bý sí, ej bý sí...mě se tahle samoúčelná úchylárna prostě líbí a stojím si za tím, že část s prezentovaním písmenek tou slečnou v bílém na posteli je jedna z nejpodivnějíších a nejdepresivnějíších scén vůbec. A já rád depresivní podivnosti... ()

kailik

Jesus Christ! What the fuck ? Tohle si pustit v noci za uplneho ticha, tak se asi poseru. Skoukl jsem to ted za svetla, ale i tak mi nabehla husi kuze. David Lynch umi za 4minuty vyrobit takovou atmosferu, jako nikdo jiny. ()

Mr. Sandman

sen abeceda, frustrace, úzkost, potlačené nedostatky, cit proti racionalitě, nutnost zapamatování si doléhající na každého, nutnost gramotnosti, ač abeceda, přesto vyjádřena negramotně, působivé, svébytné a originální jako každý Lynch, čirý talent zde v mocných cákancích šplouchá na tvou sítnici milý diváku ()

foundation odpad!

uslo mi nieco? ked sa vystim do umyvadla tak je to lepsie umenie ako toto tu..Lyncha si vazim a uznavam ale co je moc to je moc. Som ochotny mu tuto hovadinu prepacit a rychlo na nu zabudnut. 4 minuty hovien moj pohlad na Mulholland a Highway nezmenia. ()