Hluboké řeky

(festivalový název)
  • Rusko Glubokie reki (více)

V zapadlém koutě kavkazských hor odchází den co den rodina dřevorubce těžit dřevo do neschůdné krajiny, aby dostála smlouvě s pilou. Když otce těžce zraní padající strom, musí na jeho místo nastoupit nejmladší z bratrů, který živořící venkov dávno opustil. Jeho příjezd otevírá staré rány a zostřuje konflikty v rodině i v nepřátelsky naladěné vesnici. Dusivé emoce a tíživě atmosférický obraz rozklížené společnosti otevírají téma komunikační nezpůsobilosti a lidské xenofobie. Houstnoucí nevraživost se vizuálně i emočně prolíná i s hrozbou zkázy vinou samotné přírody, hrozící v libovolný moment podemlít rodinný dům. (MFF Karlovy Vary)

Daddko

Najlepšiu historicko-zemepisnú knihu o Kaukaze som čítal od Emanuela Faita „Kaukaz“ z roku 1894, vydala Matica Česká. Odvtedy sa veľa zmenilo. Dej sa odohráva v oblasti dnešnej Ruskej federácie Kabardino- Balkaria (75% Islam) pod Elbrusom, susedia sú Čerkesi, Osetínci, Gruzínci trochu ďalej Čečenci. Netreba viacej, mlelo sa to tam stáročia. Drsná príroda, drsné povahy otrlé v nekonečných bojoch, ani 21 storočie to nezmenilo. A tento film to potvrdzuje, v rodine nepoznáš ani brata, so susedmi na život a na smrť. A drevorubači -horali to volaním polície alebo sanitky neriešia. Veľmi dobrý, nekomerčný film asi pre málo priaznivcov takýchto Ruských in natura filmov. ()

=woody=

Zdar chlapáctví! Zjednodušeně by se dalo říct, že je to film o chlapáctví. Jak se během filmu dozvíme, život v kavkazských lesích není pro slečinky. Film působí velice realisticky. Nebyl bych překvapený, kdyby kopíroval skutečný případ, nebo vlastní režisérovu zkušenost. Je to první a tedy jediný film natočený v tomto unikátním velmi starém ruském dialektu, kterým už se jinde nemluví. Je to živelný, syrový a svým způsobem krásný film. Měl jsem se vskutku filmově. Woo. ()

Biopler

Film presvedčí, že na Kaukaze žiť nie je med lízať. Je to pekná reklama na panenskosť prírody, no i ukážka drsných, pravých chlapov, ktorí žijú v zapadákove a zarábajú si na chlebík ako drevorubači a drevní magnáti :) no to je trošku silný pojem. Snímka je aj humorná hlavne vďaka príchodu mladého brata z mesta, ktorý skrátka nemá grif do namáhavej roboty. Sledovať jeho prácu so sekerou a podpichovačky s bratmi bol príjemný kontrast s ináč ťaživým životom, ktorý snímka predstavuje. Scenár nie je žiadna výhra a naplno sa o tom dá presvedčiť pri dialógu bratov, ktorí si vyjdú na kopček porečniť o čom je vlastne život v priestore, v ktorom sa nachádzajú. Režisér sa rozhodol ukončiť svoje dielo tak, že hlavní hrdinovia zahynú a mladý brat utečie, čiže Kaukaz nám neodporúča, lebo je to druhý Balkán. ()