Proces (festivalový název)

Dokumentární

Nizozemsko, 2018, 128 min

Sergej Loznica

Sergej Loznica

Námet, scenár, réžia a kasting: Josif Vissarionovič Stalin. Navonok to vyzerá ako zreštaurovaný záznam z procesu s diverzantmi v ZSSR na začiatku 30. rokov minulého storočia. Až záverečné titulky prezradia, že všetko bol fejk na oblbnutie ľudu. Žiadni diverzanti, žiadne sprisahanie, ešte aj vynesené tresty smrti vzápätí potichu zmenili... na "len" desaťročné žaláre. Na všetko ochotní sudcovia neskôr spravili v Rusku veľkú kariéru. Propaganda v najsurovejšej podobe. A zároveň Kafka ako vyšitý.(9.10.2018)

Měl jsem tu čest poznat Sergeje Loznicu v rámci bratislavského VFF a musím bezesporu konstatovat, že jeho myšlenkové pochody i nakažlivý smích mi budou ještě dlouho znít v hlavě. Každopádně závěrečné vyznění dokumentu je maximálně silné, kvalita archivních záběrů je dech beroucí a z celkové atmosféry procesu je cítit všudypřítomná pulzující přítomnost velkého bratra. Nicméně zvolená forma, kterou se až k samotnému verdiktu postupně bolestně prokousáváme celým zdlouhavým procesem, může přivodit nejednomu nezasvěcenému divákovi kvalitní kinospánek. Ani rázné odstřihy ze soudní síně na sekvence pochodujících dělníků oslavujících brzkou smrt obžalovaných po chvíli sledování ztrácí na intenzitě. Z obludného stalinistického mechanismu jde občas hrůza, občas byly předem připravené výpovědi mučedníků k smíchu. Ve výsledku relativně úmorná stand up comedy s překvapivou pointou.(25.3.2019)