Reklama

Reklama

To je opera

(seriál)
  • Španělsko This is Opera
Dokumentární / Hudební
Španělsko, 2015, 30x45 min

Obsahy(1)

S průvodcem, komentátorem a režisérem několikadílného cyklu poputujeme do Florencie, abychom společně odhalili, proč se právě tady zrodil před 400 lety nezdolný a stále mladý hudebně dramatický žánr. Zrození opery je svázáno s renesančním toskánským městem Florencií. Zde vznikla v Corsiho paláci společnost zvaná Florentská camerata, která stála u začátku opery a produkovala první zpěvoherní představení. Zde zazněla v roce1598 Dafné z dílny Jacopa Periho a básníka Ottavia Rinucciniho. Tato nymfa, kterou se pokusil znásilnit antický bůh světla a umění Apollón, se však v notopisu nezachovala. První doloženou operou je tedy Eurydika, která se o dva roky později provozovala u příležitosti svatby francouzského krále Jindřicha IV. a Marie Medicejské. Z této společnosti vycházel též Giulio Caccini, který úspěch Periho žárlivě střežil a zkomponoval zpěvohru na obdobný námět. Tento hudební žánr vznikl vlastně jako teoretický omyl, protože příslušníci zmiňované cameraty chtěli rekonstruovat antické drama. Skutečnou operou, kterou lze dnes zařadit do běžného divadelního provozu je L’Orfeo Claudia Monteverdiho z roku 1607, a to je i datum, kam řadíme počátky operních dějin. Vaším průvodcem bude Ramon Gener, který s vámi prostřednictvím televizní kamery zavítá do míst, kde se první pokusy o vytvoření nového žánru odehrávaly, a budete si s ním moci zazpívat na piazzetě před proslulým florentským dómem. (Česká televize)

(více)

Recenze (6)

bohemia_regent 

všechny recenze uživatele

Začalo to děsivě. Postavit úvodní díl o zrození opery na paralele s manželským párem režisérových známých, kteří očekávají narození potomka, to opravdu chce zmobilizovat všechny infantilní prvky tvůrčího myšlení. Naštěstí jsem se nenechal hned na začátku odradit a nelitoval jsem. Podobně křečovité nápady se sice občas vyskytly i později, ale v mizivé míře. Snahu o atraktivitu měly podpořit odbočky do nejrůznějších souvislostí, někdy více, jindy méně zajímavé, stejně jako bujaré skotačení protagonisty s náhodnými (?) respondenty při anketních scénkách. Ale věřím, že tahle forma popularizace opery může být pro začátečníky, popř. mírně nebo spíš hodně mírně pokročilé zájemce účinná. -------- Česká televize premiérově odvysílala zatím jen 23 dílů (dočkáme se časem i zbývajících?) v pořadí, které nevycházelo z roku výroby toho kterého dílu, ale snažilo se o dodržení historické chronologie. Díly (v závorce rok výroby): 1) Zrození opery (2015), 2) Král opery v Londýně. Georg Friedrich Händel (2015), 3) Don Giovanni (2014), 4) Così fan tutte (2015), 5) Kouzelná flétna (2015), 6) Lazebník sevillský (2014), 7) Čarostřelec (2014), 8) Bel canto (2014), 9) Nabucco (2015), 10) Rigoletto (2014), 11) La traviata (2014), 12) Tristan a Isolda (2014), 13) Carmen (2014), 14) Prsten Nibelungův (2014), 15) Evžen Oněgin (2015), 16) Komedianti (2015), 17) Bohéma (2014), 18) Tosca (2014), 19) Rusalka (2015), 20) Růžový kavalír (2015), 21) Turandot (2014), 22) Lulu (2015), 23) Opera je život (2014). -------- V titulcích (jednotlivých dílů) seriálu uvedeno: rok výroby 2014 (13 dílů), 2015 (10 dílů). ()

tulen

všechny recenze uživatele

Podle prvního dílu je brzo hodnotit, ale zatím je to hodně vaty a keců a velmi málo opery a hudby. ()

Reklama

PKD 

všechny recenze uživatele

Viděn náhodou díl o Wágnerovi a jeho tetralogii,Prsten Nibelungů a i když to nebylo špatné,ba přímo neotřelé,musím souhlasiti s tuleněm...plno keců a málo hudby. Jak nám asi tak chce (prý přední odborník na WRW,kterého jeho otec vzal ve 13l.na Siegrieda,což byl pěkný nesmysl,páč jde o 3.díl ze 4 a kdo nezná předchozí díly,je mimo. Ne hudebně,ale dějově a děj je v této dohr.15h opeře dosti důl.to jsem si sakra jist) zprostředkovati neskutečný zážitek z Wagnerovy hudby,když jen tak brnká na klavír několika sekundové úryvky???? Jak chcete proboha,nahraditi masivní symfonický orchestr,jedním klavírem??? A ještě u takového rozsáhlého megadíla jako jest tetralogie o Prstenu??? Ale i tak,jsem se něco malinko dověděl,co jsem ještě neznal. Leč,mnoho toho nebylo. Zajímavé,moderní,ale zřejmě ve svém výsledku,nepodstatné a rychle se z mysli,vytrácející. ()

ladanda 

všechny recenze uživatele

Neuvěřitelné. Genialním neotřelým způsobem přináší Ramon Gener pohled na operu, její tvůrce a společnost. ()

prezdivaka 

všechny recenze uživatele

Značně rozkolísané, ale za některé krásné díly a spousty odkazů i myšlenek, které se nádherně propojují, musím celou sérii hodnotit tak vysoko. ()

Galerie (328)

Reklama

Reklama