To je opera (TV seriál)

Dokumentární / Hudební

Španělsko, 2015, 30x45 min

Ramon Gener

Ramon Gener

Začalo to děsivě. Postavit úvodní díl o zrození opery na paralele s manželským párem režisérových známých, kteří očekávají narození potomka, to opravdu chce zmobilizovat všechny infantilní prvky tvůrčího myšlení. Naštěstí jsem se nenechal hned na začátku odradit a nelitoval jsem. Podobně křečovité nápady se sice občas vyskytly i později, ale v mizivé míře. Snahu o atraktivitu měly podpořit odbočky do nejrůznějších souvislostí, někdy více, jindy méně zajímavé, stejně jako bujaré skotačení protagonisty s náhodnými (?) respondenty při anketních scénkách. Ale věřím, že tahle forma popularizace opery může být pro začátečníky, popř. mírně nebo spíš hodně mírně pokročilé zájemce účinná. -------- Česká televize premiérově odvysílala zatím jen 23 dílů (dočkáme se časem i zbývajících?) v pořadí, které nevycházelo z roku výroby toho kterého dílu, ale snažilo se o dodržení historické chronologie. Díly (v závorce rok výroby): 1) Zrození opery (2015), 2) Král opery v Londýně. Georg Friedrich Händel (2015), 3) Don Giovanni (2014), 4) Così fan tutte (2015), 5) Kouzelná flétna (2015), 6) Lazebník sevillský (2014), 7) Čarostřelec (2014), 8) Bel canto (2014), 9) Nabucco (2015), 10) Rigoletto (2014), 11) La traviata (2014), 12) Tristan a Isolda (2014), 13) Carmen (2014), 14) Prsten Nibelungův (2014), 15) Evžen Oněgin (2015), 16) Komedianti (2015), 17) Bohéma (2014), 18) Tosca (2014), 19) Rusalka (2015), 20) Růžový kavalír (2015), 21) Turandot (2014), 22) Lulu (2015), 23) Opera je život (2014). -------- V titulcích (jednotlivých dílů) seriálu uvedeno: rok výroby 2014 (13 dílů), 2015 (10 dílů).(13.7.2019)

• tulen

Podle prvního dílu je brzo hodnotit, ale zatím je to hodně vaty a keců a velmi málo opery a hudby.(4.4.2019)

Viděn náhodou díl o Wágnerovi a jeho tetralogii,Prsten Nibelungů a i když to nebylo špatné,ba přímo neotřelé,musím souhlasiti s tuleněm...plno keců a málo hudby. Jak nám asi tak chce (prý přední odborník na WRW,kterého jeho otec vzal ve 13l.na Siegrieda,což byl pěkný nesmysl,páč jde o 3.díl ze 4 a kdo nezná předchozí díly,je mimo. Ne hudebně,ale dějově a děj je v této dohr.15h opeře dosti důl.to jsem si sakra jist) zprostředkovati neskutečný zážitek z Wagnerovy hudby,když jen tak brnká na klavír několika sekundové úryvky???? Jak chcete proboha,nahraditi masivní symfonický orchestr,jedním klavírem??? A ještě u takového rozsáhlého megadíla jako jest tetralogie o Prstenu??? Ale i tak,jsem se něco malinko dověděl,co jsem ještě neznal. Leč,mnoho toho nebylo. Zajímavé,moderní,ale zřejmě ve svém výsledku,nepodstatné a rychle se z mysli,vytrácející.(10.4.2019)

Neuvěřitelné. Genialním neotřelým způsobem přináší Ramon Gener pohled na operu, její tvůrce a společnost.(9.3.2019)