Hitlerův poslední rok (TV film)

• Francie

1945, la chute du reich

Hitler's Last Year

Dokumentární / Historický

Francie, 2015, 2x52 min

Film, ktorý vo svojich dvoch dieloch, si zobral veľké sústo. Vylodenie spojencov, oslobodenie Paríža, bitka v Ardenach, masívne bombardovanie Nemecka, obrovský útok Červenej armády z východu, oslobodzovanie koncentračných táborov, sebadestrukčná činnosť ustupujúceho Wehrmachtu, bitka o Berlín a finálna kapitulácia. Tento rad významných udalosti letom svetom sú pripomenuté v tomto dokumente. Množstvo materiálov je nových, získaných po otvorení archívov(11.11.2015)

Tak co nám přinesl další historický dokument z dnes asi nejkvalitnější líhně na světě - Francie? Nu, několik zajímavých postřehů, nečekaně nekompromisní pohled na často podceňovaná sovětská zvěrstva (oproti ideologicky kovaným britským dokumentům je to stále svěží vítr), plno neznámých a kolorovaných záběrů...a to je tak všechno. Hlavní problém je, že do dvou dílů chce dokument nacpat všechno důležité a ještě něco navíc...výsledek tak působí jako obecný, i když dobrý průlet letem světem, okořeněný "veselými historkami z natáčení". Z mého hlediska je to málo a spíš na tři hvězdy, ale pro začátečníky to vlastně není vůbec k zahození. Takže sázím hodně slabou čtverku.(1.7.2017)

Výborný dokument, kde je ukázaná realita. Nielen tá strašná nacistická, ale aj barbarský vpád boľševického vojska, ktoré všade, kde vstúpilo len lúpilo, ale čo je horšie, všetky ženy znásilňovali, vrátane dôchodkyň. Celkový počet sa vyšplhal na asi 2 milióny. Kto nechcel znásilňovať, nie že by sa našlo takých veľa, takého vojaka ruskí dôstojníci donútili, aby tak urobil. Niektorí dnes stále snívajú s akou pompou nás oslobodila Červená Armáda. Poznám všal niekoľko starých ľudí, ktorí zažili vojnu a všetci do jedného dosvedčili, že rádový vojak Nemec bol kultúrne o desať tried nad ruskými hovädami. Summa summarum nacizmus a komunizmus boli jedna tvár obrovského zla, ale tá boľševická nemala v sebe ani štipku ľudskosti. Ani k svojím vlastným.(30.3.2020)

Toto by se mělo dávat častěji aby lidi viděli čeho jsou "lidi" anebo "nadlidi" jak si němci říkali schopni.Rusové páchali na německých civilistech taky strašné zvěrstva ale poupravím pořekadlo "jak se do Ruska volá,tak se z Ruska ozývá".Je neuvěřitelné kolik obětí má na svědomí jediný,(nechce se mi ani napsat člověk)parchant.Doufám že jestli existuje nějaké peklo tak se smaží na tom největším rožni co tam mají.(10.6.2017)

• WolfIssen

Lehce podprůměrný dokument, který neustále dokola omílá i neověřená a nepodložená fakta. Počínaje například událostmi okolo tzv. malmedského masakru, přes strategicky nesmyslná spojenecká bombardování, popravy německých záškodnických komand, sovětské válečné zločiny, které nikdo nesoudil a málo se o nich mluví, až po diskutabilní Hitlerovu smrt. Jakoby jste si koupili starší, velice průměrnou knihu o shrnutí 2. světové války jen proto, abyste ji jedenkrát přečetli a měli v knihovně, ale nestáli o pravdivé, byť méně známé a nepropagandistické informace servírované světu po celých 70 let a nechtěli nahlížet za oponu.(7.1.2017)