Americká fabrika

• USA American Factory

Dokument popisuje obrovské naděje spojované se znovuotevřením zchátralé továrny v Ohiu čínskou společností. Americký sen ale možná čeká pád kvůli kulturním odlišnostem. (Netflix)

Tomas_PO

Napriek silným odporúčaniam to nie je dokument, ktorý by u mňa zarezonoval. A to je pri dokumentoch jedna z najdôležitejších vecí. Zaujímavé však je, že sa vôbec natočil, pretože nevrhá dobré svetlo ani na jednu zo strán. A to si zrejme ani jedna zo strán neuvedomuje, keďže dokument je ukážkovým príkladom stretu dvoch vyspelých, no totálne odlišných kultúr. Činania nechápu, ako môže mať američan tak hrubé prsty, že potom pracuje pomaly a američan len nechápavo krúti hlavou nad 7 dňovým pracovným týždňom a deťmi zborovo spievajúcimi socialistické piesne na telke v kantýne. Ďalšie témy sú odbory a bezpečnosť pri práci, ktorá u nás, odchovancoch post-socialistickej poslušnosti a improvizácii, vyvolá úsmev, no na strane druhej upokojí, že aspoň v tomto prípade žijeme akýsi zlatý pracovný stred. ()

r007

Vzhledem k tomu, že dokumenty moc nesleduju, se mi do toho  nechtělo. Ale nakonec  jsem  byla v šoku. Jestli je to tím, že nesleduju zprávy nebo jsem prostě naivní, to nevím. ale jisté je, že jsem neměla ani potuchy o tom, že se něco takového děje. Nejsilnější moment byla návštěva v Číně. ()

em_zet

jo, není nad to, když vám komunista od dětství tlačí do hlavy, že musíte makat 12 hodin denně od pondělka do soboty. pak vám přijde normální i pravidelné zdravení vlajky a zpívání songů o fabrice. čínský pseudokapitalismus je hnus, žádný pracovní pravá nebo svobody, snad poprvý sem fandil odborům a ještě americkejm. no a když před dvaceti lety začínal v pardubicích foxconn, tak podobnejch historek bylo. životnost zaměstnance tři měsíce. ()

kotrlak

Celkem nudná záležitost, jak to už u Netflixu bejvá. Číňani jsou zkurvysyni, o tom není pochyb, ale uniová Amerika je taky jeden velkej mafiánskej podvod. To k Obamovi sedí jak prdel na hrnci. Největší paradox vidím v tom že na Kubu, která nemá co do huby, je 40 nebo víc let nasazený embargo, ale komunistickou Čínu Amerika a Evropa finančně vykrmila jak Budulínka. A situace kterou dokument ukazuje je zpětná vazba. ()

hotanka

Skvěle natočený dokument o setkání tří světů. Tím prvním je starý, krutý svět počátků průmyslové revoluce a masové výroby, ve kterém dělník je jen číslo (Čína), tím druhým je náš západní postindustriální svět, založený na soucitu a právech jednotlivce (USA), a třetím je svět plné automatizace, průmyslu 4.0. To je možná nejdůležitější sdělení celého výtečně zpracovaného dokumentu - lidé na planetě si budou muset hledat nové zaměstnání (v širším slova smyslu), neboť všechnu mechanickou práci za ně za pár desítek let převezmou stroje. ()

NikiVai

Velmi zajímavý dokument ukazující rozdílnost dvou naprosto odlišných mentalit. Ocenila jsem, že tvůrci nikomu nestranili a dali stejný prostor jak americké, tak čínské straně. ()

maxs

V době, kdy se náš přední představitel jezdí do Číny "učit stabilizovat společnost" a svobodní lidé města Hong Kongu jsou po cestě na metro mláceni v civilu oděnými příslušníky (už se tam i střílelo ostrými...) je tohle výtečná sonda do myslí čínského lidu, národa, říše draka.. Chvílemi se jeví až neskutečné, kam všude byly vpuštěny kamery. Každopádně příběh jedné obyčejné fabriky není zdaleka jen příběhem jedné obyčejné fabriky. Mezi řádky jsou ukryty poklady, které Vám zarytý komunista Čínské lidové republiky nepoví ani na smrtelné posteli. Za mě vynikající! 4*+ ()

patient333

Zaujímavý stret 2 kultúr, ktorý majú na prácu a jej zmysel odlišný pohľad. Evidentné je pôsobenie emočného faktoru tvorcov dokumentu, kedy Číňanov vykresľujú ako bezcitné zvery, ktorým ide len o čísla a Američanov ako niekoho, kto ledva prežíva a berie čo sa dá len, aby uživil rodiny. Samozrejme okolo toho ešte pekné "American dream" príbehy o nezávislosti obsluhy vozíka, či rekvalifikačného pracovníka. Troška na hlavu pôsobí to behanie kamier štábu a prekladanie Čínskych manažérov na niektorých firemno-chúlostivých meetingoch. Ale musím uznať, že sa mi to páčilo, dajú sa pochopiť obe strany. Ja osobne by som do kontextu ešte chcel vidieť pôsobenie amerických spoločností v Číne a urobiť to ako porovnanie 2 podobných firiem v rozličných kultúrnych prostrediach (a možno by sa prišlo na to, že vykorisťovanie funguje úplne rovnako na oboch stranách). Čo ma však sklamalo alebo mi príde ako bizár je koniec. Dokument polemizuje o kultúrno sociálnych aspektoch pri strete 2 pracovne a ideologicky odlišných kultúr, no ukončí sa to v zmysle automatizácia je tá hrozba. Nie žeby, to nebolo tak, ale dokument sa 90% času zaoberá niečim iným. Každopádne pre tých, čo zaujíma filozofia alebo ekonómia dobrý dokument. ()

Kaucukovnik

Po celou dobu sledování jsem byl na vážkách. "Ne, to by je s kamerou nepustili jen tak do konferenčky, to musí bejt inscenovaný....ale takhle autenticky zpruzele a prkenně by to herci nezahráli, to fakt bude dokument..." Našince tu z čínské mentality mrazí, a evidentně ji dokument reprezentuje natolik dobře, že čínská korporace dala natáčení zelenou. Sympatické je, že koroporace tu není jen amorfní hrozivá entita bez tváře, a i tlustého žabáka v jejím čele jsem nakonec tak nějak chápal. Vynikající nahlédnutí do střetu odlišných kultur a žebříčků hodnot. Mohli trochu ubrat na patosu, protože nejpůsobivější tu jsou momenty strohé a věcné, a ne záběry na poraněného dělníka kulhajícího za smutné hudby deštěm. ()

Zaks

Zaujímavý námet ako Číňania začínajú postupne dobývať Ameriku, len forma bola dosť nezáživná a príšerne sa to vlieklo. Zábavné bolo sledovať priepastné rozdiely u oboch národov. Štíhli, šikovní a pracovití aziati proti pretučnelým, pomalým a hlúpym amíkom :-) Pár dobrých momentov a aj celý príbeh by sa isto dal zhrnúť do maximálne 3/4 hodiny, takto skoro 2 hodiny sú o ničom. ()