Matsés

(festivalový název)

Dokumentární

Česko, 2018, 45 min

Miroslav Haluza

Klobouk dolů před osmnáctiletou žábou, která evidentně není žádná porcelánová městská panenka! Určitě je zvyklá, když ji táta s sebou bere na každou svou dovolenou. Líbí se mi myšlenka, vyjádřená na konci filmu, že příchodem dětí nemusí vaše svoboda skončit, ale naopak může začít. Slečna Natálka je tím úžasným příkladem, kdy se stala svému otci výborným parťákem, se kterým je radost cestovat a dělit se o zážitky. Každopádně i když ani já ani moje potomstvo nepatříme do stereotypního usedlého života a taky ledacos vydržíme, přece jen se při pohledu na tyto účastníky zájezdu cítím být z části z porcelánu. Fakt bych se asi jen tak nevrhla do absolutního neznáma, kde by mě opíchala kdejaká hovada různých druhů, lezli po mně jedovatí pavouci a kde by krom toho hrozilo i nebezpečí nabodnutí na kůl ze strany pralesních, civilizací nepolíbených, indiánů. Film je to opravdu moc fajn po všech stránkách. (Viděno na Mezinárodním festivalu outdoorových filmů)(1.11.2019)

Povedený dokument, který mi snad až moc rychle utekl. Výtečný výběr komentujícího průvodce, pěkný poutavý hudební doprovod.(27.1.2021)

Cenný dokument o málo probádaných místech, jakých se netočí mnoho. To je největší hodnotou tohoto filmu, protože sem se prostě nevydáte. Ve filmu se ale špatně orientuje, chybí jasná dějová linka, která by diváka vedla. Takto musíme hádat, jestli lidé, na které naši hrdinové v džungli narazili, jsou opravdu Matsés nebo někdo jiný. Popravdě to asi nevěděli ani oni. Lepší práce s natočeným materiálem a větší etnografická a geografická odborná průprava (viz Mnislav Zelený, Miloslav Stingl, Jan Dungel, Bohumír Janský) by dodala dokumentu na kvalitě.(28.1.2021)

Svým způsobem unikátní dokument, u něhož je až s podivem, že neskončil nějakým fiaskem. Miroslav Haluza a Simon Pelikán jsou již ostřílení cestovatelé, tak jim nejspíš vážnější nebezpečí nehrozí. Natálie Pelikánová bude zřejmě po tatínkovi, nenechá se ničím rozhodit. Osobně je mi líto smutného osudu domorodců, v tomto případě indiánů kmene Matsés, kteří kvůli rozpínavosti civilizace ztrácejí svou přirozenost a tradice.(27.1.2021)

Za dvacet let bylo v Brazílii zavražděno skoro dva tisíce ekologických aktivistů za záchranu amazonského pralesa. V pralese je neúrodná půda, ale nadnárodní korporace, akcionáři a brazilští senátoři, z nichž jsou někteří zároveň majiteli farem potřebují prales kácet na pastviny pro chov masného skotu na hamburgery. Jsou vražděni také místní indiáni. Proto je tento dokument přínosný. Zvuk pralesa nepřipomíná na co jsme zvyklí z lesů mírného pásu. Spíše hlučné město, houkání sanitky, siréna či zvuk zubní vrtačky.(20.11.2020)