Gauguin na Tahiti - ztracený ráj

• Itálie Gauguin a Tahiti. Il paradiso perduto (více)
Dokumentární / Životopisný
Itálie, 2019, 87 min

Claudio Poli

Remo Anzovino

Adriano Giannini (vypravěč)

Z ráje na Tahiti a Markézách až do nejslavnějších muzeí v amerických metropolích. Příběh geniálního malíře i životního rebela Paula Gauguina přibližuje snímek Gauguin na Tahiti – ztracený ráj. Nezkrotná touha po svobodě přivedla talentovaného umělce až na druhý konec světa, aby nakonec zemřel všemi opuštěný v odlehlé vesnici Hiva Oa. Jeho odkaz nyní uchovávají nejslavnější muzea světa – Metropolitní muzeum v New Yorku, Institut umění v Chicagu, Národní galerie ve Washingtonu a Muzeum výtvarného umění v Bostonu. (Aerofilms)

Trailer

Sayko

Ztracený ráj je bezpochyby jeden z nejvíce povedených dokumentů, které jsem kdy viděl. Možná to bude pocitem sledování snímku v kině, ale pokud bych tohle nebral v potaz, tak jde o výborný dokument. I když možná spíš naopak. Tu výbornou atmosféru snímku tvoří převážně skvělá hudba zapadající do prostředí Tahiti, které se dá cítit pouze kvalitní reprosoustavou kina, klišé záběry na magický ostrov a jeho krásy se dá vychutnat taktéž pouze v prostředí bijáku a jediné, co by se tedy dalo bezprostředně vyzdvihnout je styl a pojetí vyprávění, které dokáže i lajka, ztraceného v tomto odvětví umění, neskutečně zaujmout a překvapit "pouhým" životopisem. ()