Tomiris

• angličtina The Legend of Tomiris (více)

Príbeh o živote veľkej kráľovnej stepí - legendárnej Tomiris. Bolo jej súdené stať sa mocnou bojovníčkou, prežiť smrť svojej rodiny, prekonať stratu blízkych ľudí, zvíťaziť nad nepriateľom - perzským kráľom Kýrom Veľkým, a zjednotiť kmene Skýtov a Sakov pod svojou mocou... Kráľ Spargapeithes zasiahne do vojny medzi klanmi Sakov a Massagetov. Svojou výrečnosťou aj mečom sa ich snaží zjednotiť, ale bezvýsledne. Vplyvní vodcovia Kavaz a Kurtun nechcú podporiť zjednotenie stepných kmeňov, pretože by nemohli presadzovať svoje vlastné záujmy. Kráľovi Spargapeitheovi sa narodí dcéra Tomiris. Jej matka Bopay zomiera pri pôrode a tak sa kráľ o svoju dcéru osobne stará, učí ju používať meč, jazdiť na koni a ovládať ďalšie nomádske zručnosti. Tomiris spoznáva útrapy kočovného a táborového života. Ľstiví vodcovia Kavaz a Kurtun uzavrú tajnú dohodu s nepriateľskými Chválazmi a zavraždia kráľa Spargapeithesa a jeho rodinu, pričom masaker prežije len mladá Tomiris. Uchýli sa do lesa a prisahá, že pomstí smrť svojho otca. Po niekoľkých rokoch pomstu vykoná, vráti sa do svojej vlasti, kde ju vyhlásia za kráľovnú a vydá sa za svojho spojenca, syna náčelníka susedného kmeňa. O niekoľko rokov neskôr perzský kráľ Kýros Veľký vyláka Tomirisinho manžela a jedného z jej synov do svojho domu, aby prediskutovali politické problémy medzi Achaimenovskou ríšou a Massagetmi. Kýros si chce v skutočnosti Massagetov podmaniť a urobiť z nich svojich vazalov. V svojom paláci Kýros zabije manžela Tomiris a jej syna. Peržania ponúknu Massagetom mierovú zmluvu v podobe sobáša Kýra s Tomiris. Kráľovná ponuku odmietne a varuje Kýra pred akýmkoľvek zasahovaním do vnútorných záležitostí jej krajiny. Kýros so svojím vojskom vyráža k rieke Syrdarja a v roku 530 pred n. l. vypukne legendárna vojna Peržanov a Massagetov, ktorým velí ich kráľovná, skvelá bojovníčka Tomiris. (TV JOJ)

Fajolo

Film z kategórie národotvorných, ktoré oslavujú legendy definujúce národnú identitu. Skôr či neskôr si každý národ niečo také vytvorí a je skoro jedno, či to zodpovedá historickej pravde. Ale spracované to bolo pekne. ()

PTuranyi

Prekvapivo dobre natočený priamočiary príbeh o legendárnej vodkyni a bojovníčke stepného národa Massagetov. Kazašská produkcia dej nekomplikuje, ale v schéme zrada-pomsta-zrada-víťazstvo sa nájde miesto aj pre emócie a charakter hrdinov je dostatočne vykreslený. V technickej rovine sa Kazaši pochlapili a hoci nejde o technicky náročné digitálne triky, súboje sú efektné aj keď nie veľmi nápadité. 70% ()

Pompeius

Takový "hollywoodský" standard - moderní myšlenky a postoje u starověkých postav, historické nedostatky atd. Naproti tomu použití statistů v davových scénách je velmi osvěžující oproti neživotným a směšným CGI postavičkám, které jsou dnes filmových standardem, navzdory modernizujícímu pojetí místy dobře zobrazená krutost doby, pěkně udělané kostýmy a další drobnosti, které na misce vah převažují. Rozhodně to stojí za zhlédnutí. PS: Skythové, Sakové, Massagetové, Dahae a další byli indoevropského původu, takže s Kýrovými Peršany byli příbuzní (z prapůvodní domoviny mezi Černým a Kaspickým mořem se část Indoevropanů v době bronzové začala šířit na západ až do Evropy a část do Anatolie, Íránu a na východ až do Indie). Ale vzhledem k tomu, že se jedná o kazašskou produkci, je tahle záměna pro účely filmu pochopitelná. A železo už samozřejmě v té době znali i kočovníci, děj filmu se odehrává v 6. st. př. n. l. Ony se všechny inovace a moderní technologie šířily už v minulosti mnohem rychleji, než si představujeme, ti lidé byli stejně chytří jako my. ()

mullerad

Veľmi pekne vyrozprávaný príbeh o kráľovnej stepných národov. Réžia výborná, herci výborní, aj napriek dlhšej stopáži neprestal dej nudiť, alebo odvádzať inými smermi. Zaslúžených 5*****. ()

von.netvor

Klasický historický film, bez nervy drásajících přepálených akčních scén. Natočený pěkně a dobře postaru. Film o historické osobnosti královny Tomiris (Tomyris, Tahmirih, Thomyris, Tomris, Tomiride nebo královna Tomiri.) z šestého století před naším letopočtem. Triky s okřídleným lvem, gryfem, mi dlouho něco připomínali a pak jsem si uvědomil, že jsou podobně laskavé jako triky v původním Souboji Titánů z roku 1981, což považuji za veliký klad. Doporučuji, takové filmy se dnes již moc netočí.Mohu říci, že jsem objevil novou hrdinku. Dávám tomuto filmu čtyři a půl hvězdičky. ()

Zaks

Epochálny historický príbeh z rozľahlých stepí strednej Ázie. Prísť o všetko, znovu zdvihnúť hlavu a skúsiť žiť ďalej, je ústrednou myšlienkou filmu o bojovníčke Tomiris. Neustále balansovanie na hranici medzi silou a srdcom, krutosťou a láskou bolo jednou z pamätihodných čŕt filmu a na pytačky uprostred bojového poľa budem tiež ešte dlho spomínať. ()

onevoice

Žiadny hollywood, ale kazachovia natočili parádny veľkofilm o slávnej bojovníčke a vládkyni stepi. Bojové scény. Nádherné kostýmy a zvyky terajšej doby. Scenérie nekonečnej stepi.To všetko ako milovník historických filmov som si maximálne užil. Aizhan Lighg je úchvatná Tomiris. ()

sagana

A ví někdo, co bylo v těch svitcích, které jedni chránili i za cenu svých životů a po kterých druzí šli jak pes po flusu? Já je za celý film viděla možná 2x nebo 3x, a vždycky byly jen v bedně nebo v tašce, ale nikoho nenapadlo do nich aspoň mrknout. Podle mého je to zbytečně dlouhé a podruhé už bych to vidět nechtěla, zase tak moc to zajímavé nebylo. Nicméně jedna novinka se tam přece jen objeví pro toho, kdo váhá, jaké národnosti byly Amazonky: byly to Kazašky!!! :)) ()