The Amusement Park

Starší gentleman se jednoho dne vydá do zábavního parku a zde se ocitne uprostřed pekelné noční můry. (JasonCZ)

silentname

Stratený film Georga A. Romera sa v roku 2018 opätovne našiel a Shudder nám ho vďaka tomu v júni 2021 mali možnosť predstaviť. Ako to teda dopadlo? "The Amusement Park" pre mňa osobne nie je veľmi hororom. Poviem to takto. Viem si predstaviť, že 70-tych rokoch to mohlo byť pre niektorých divákov celkom náročné pozerať, no na dnešnú dobu by som si predstavil asi niečo iné. Film je podľa mňa viac metaforickou drámou, kde máme nášho hlavného hrdinu, ktorý postupne uvidí, aký je svet vonku. V úvode dokonca dostaneme pokec, kde zistíme, že celý film má vlastne ukazovať akými prekážkami si ľudia prechádzajú vo vyššom veku. Veľkou dávkou ignorácie, podvádzania, okrádania a akéhosi vnútorného nepochopenia. Sú tu scénky, ktoré skutočne fungujú. Ako napríklad keď mladý pár ide k veštici a chcú vidieť aká ich čaká budúcnosť keď budú starí. Alebo keď si nášho hlavného hrdinu zavolá malé dievčatko a je dokopy jediná osoba, ktorá je k nemu v celom tomto svete milá. Je zaujímavé si rovnako uvedomiť paralelu medzi úvodom a záverom. Napriek tomu, že mi bolo od začiatku jasné kam to bude smerovať, tak je si treba uvedomiť, že nejako sa do toho bodu musíme dostať a niečím nadobudnúť to presvedčenie. Vo výsledku si myslím, že film je skvelým zrkadlom spoločnosti, ktoré aj dnes odráža realitu, ako ľudia jednajú so seniormi a som rád, že som mal možnosť film vidieť. Zanechá určitý nepokoj, ale z iných dôvodov, než by človek asi prvotne očakával. Hodnotenie: B ()

Marze

Surrealni fantazie a nocni mura o fyzickem rozkladu a dusevnim upadku. Takovy pohled na to, co znamena vek. Neni to horor v pravem slova smyslu, ale politicky horor. Liceni o zachazeni se starymi lidmi ve spolecnosti. Je to az teror a myslim, ze kult mladi od te doby jeste zesilil. Tento 52 minutovy film je vice ocenovan, nez trihodinove blockustery. ()

Goldbeater

Žánrové zařazení tohoto díla mezi horory, thrillery a klidně i dramata je hodně zavádějící, ono to totiž není ani jedno z toho. Jádrem celého filmu sice je noční můra zvaná stáří, George A. Romero však natočil na objednávku luteránů jen prakticky nedějový osvětový snímek o stařeckém strádání. Ten zároveň pojal tak depresivně a pesimisticky, že nebyl k osvětě použitelný a skončil na téměř půl století zavřený kdesi v archivu. Největším fenoménem tohoto filmu je herec Lincoln Maazel, jenž zde (r. 1973) velmi odevzdaně a věrohodně hraje starého člověka na sklonku života, sám však nakonec žil až do roku 2009, kdy odešel ve věku neuvěřitelných 106 let. ()

• Organizace Lutheran Society najala George A. Romera, aby vytvořil film o zneužívání starších lidí a o tom, jak je důležité projevovat starším lidem úctu. Když Romero představil společnosti své surrealistické a děsivé pojetí tohoto tématu, byli tak šokováni a zděšeni tím, co viděli, že film schovali a nikdy ho nikomu neukázali. Trvalo 45 let, než se film znovu objevil. (JasonCZ)
  • Film byl natočen na 16mm filmový pás v dnes již neexistujícím West View Parku ve West View v Pensylvánii. (JasonCZ)
  • Film byl natočen v roce 1973, v průběhu let byl promítán na několika festivalech a akcích, ale jinak film zůstal téměř neznámý. V roce 2017 byla znovu objevena kopie, která byla George A. Romerovi zaslána asi tři týdny před jeho smrtí. Dočkala se předělání v rozlišení 4K a hororová streamovací služba Shudder v únoru 2021 oznámila, že získala práva na uvedení filmu. (JasonCZ)