Richenza je historický film o životě české a polské královny Richenzy, v Čechách známější spíše pod jménem Eliška Rejčka. Jedná se o nekomerční, nízkorozpočtový filmový projekt vedený snahou o vyobrazení autenticity života za vlády posledních Přemyslovců. (ČSFD.cz)

Trailer

Arsenal83

Príliš veľa dobovej hudby (tá píšťalka mi bude znieť v uchu ešte tri dni), ktorá pôsobila až rušivo v spojitosti s tými biblickými spevmi. Herecky často topornejšie, repliky jednoduché a život Elišky znázornený veľmi skratkovite, v podstate sme sa len dozvedeli, že mala pár chlapov a pila pivo. Za to kostýmy a prostredie boli celkom ok na to, že ide o amatérsky počin. Už som videl aj horšie historické bludy s obrovskými rozpočtami. Tu treba uznať aspoň tú snahu. ()

cpt.Lynch

Těžko hodnotit. Jako projekt party nadšenců fajn. Určitě to stálo mnoho energie a všichni zúčastněni si to věřím parádně užili. Kostýmy, kulisy a částečně i výprava je na úrovni tuzemské televizní produkce a to není špatné… A to je z dobrého tak vše a asi bych měl přestat. Ale nedá mi to. Režie a scénář, to je velký špatný, ale není to to nejhorší. Film je z velké části němý, teda různé záběry, většinou plné postav, ale nemluví se tam. A když se mluvit začne, tak je to teprve síla. Dialogy jsou bezduché a „herecké“ přednes všech zúčastněných je natolik toporný, že mi dělalo problém to dokoukat. Herectví v tomhle díle zásadně chybí a to je u filmu celkem zásadní záležitost… Za tu snahu a energii dávám 2* a měl bych za to dostat přídomek Milosrdný. ()

Pepi74

Rád, strašně rád bych dal víc jak dvě. Ale fakt nemůžu. Jedna je za námět a druhá za kostýmy. I když i ty má i poslední pohůnek krásně čisté a nažehlené. Vím kolik ten špás stojí a stejně jako v bitvě u Slavkova pod Santonem se málokterý vojáček chce umazat. Nádvoří bez jakéhokoliv kobylince, pěkně umetené. Ale nejhorší je, že fakt hodina a půl filmu s neherci, to fakt nejde. Do toho ta uspávající hudba, která by měla být jen podkres a ne hlavním motivem, jak tady někdo psal, němého filmu. Moc mě to mrzí ale fakt víc jak dvě ne a to ještě s odřenýma ušima... ()

Morholt

Výprava úplně v pohodě a dovedl bych si jí klidně představit v televizním projektu typu Hlas pro římského krále. Nic nemám ani proti kostýmům a je fajn, že se všichni během natáčení dosyta najedli. Jenže tím výčet pozitiv končí. Že je to z hlediska historie nesmysl bych ještě dokázal přejít, ale scénáristická a režijní nemohoucnost se překousnout nedá a to i přesto, že se jedná o amatérský film. Když to zkrátím, tak je to především o tom, že všichni zúčastnění za zvuků dobové muziky blbě čumí a to jak na hradě, tak v lese nebo na trhu. Když nečumí, je to ještě horší, protože tu pravděpodobně není jediný alespoň trochu školený herec a podle toho to zní a vypadá. A chyba je i to, že na hodině a čtvrt se snaží tvůrci obsáhnout až příliš velkou část Richenzina života, což tomu také moc nepřidává. Obyčejně člověk filmařským nadšencům ledacos odpustí, ale tady to moc nejde. 10% ()

verbal odpad!

Neohrabaná a velmi neestetická swingrpárty zmateně pobíhající partičky patrně zanícených, avšak bolestivě nehezkých, ňoumovitých, dickčně malformovaných a totálně kožených LARPistů a koňošuků, kterou by nevytrhly ani detailní záběry na kozypleje a při níž někdo narval historické autenticitě i událostem nenagelovanou borovou šišku rovnou do prdele. Satanžel entusiasmus není koksovatelný, tudíž se domnívám, že to má na filmové HOMObázi co dělat asi tolik, jako ten slavný velkovýpravný, na mobil natočený bourač bloků „Vikinský námezdník Verbalenza z(s)téká hradby Carcassonne a cituje u toho Wykydpédii“. Malá ochutnávka, a až mi tu udělají profil tvůrce, naperu to sem v 8K i z plného frontálu. Soryjako, děcka, bylo vidět, že jste se snažily, až jste si pokousaly jazyky a poslintaly fiži, ale příště raději zůstaňte u toho vzájemného opíchávání se dřevěnými meči mezi genetickými malformacemi a u oslintávání šeredných princezen a drobného hospodářského zvířectva na té vaší louce v Horních Pičovicích, nebo plýtvejte seksuálně frustrovanou energií na nějakých těch mutantích conech. P.S.: Zvláštní cenu odporné poroty „Exemplární umlácení niňerou“ zaslouženě získává autorka zvukostopy za nejotravnější, nejvlezlejší a nejnecitlivější hudební doprovod amatérského porna všech dob. ()

• Na vzniku filmu se zásadním způsobem podíleli neherci a poradci z řad českých reenactorů věnujících se období počátku 14. století. (ČSFD.cz)