Reklama

Reklama

Zabawa w chowanego

všechny plakáty
Dokumentární
Polsko, 2020, 87 min

Recenze (3)

NinonL 

všechny recenze uživatele

Další svědci - oběti sexuálního zneužívání kněžími v Polsku. Dokument se ale zaměřuje hlavně na nadřízené pedofilních kněžích, na biskupy, arcibiskupa a papeže. Na tu homosexuální pedofilní chobotnici, která začíná ve Vatikánu a končí v nejmenší vesnici, kde mají kostel. ()

Flego 

všechny recenze uživatele

Pokračovanie dokumentu o zneužívaných deťoch kňazmi, ktoré sa dejú v mnohých prípadoch za nepriamej asistencii rodičov, to znamená v ich obydliach. Ako už názov rozpráva, je to hra na skrývačku, dotyční duchovní sa vyhýbajú konfrontáciam. Oproti emotívnejšiemu prvému filmu ide skôr o vyšetrovanie a nahliadnutiu do byrokratického systému kanonického práva a spolupracujúcej prokuratúry, čo je otrasný fakt. Keďže o všetkých prípadoch vedeli aj nadriadení biskupi, svedčí to o vnútornom morálnom rozklade cirkvi. Druhý komentár. Tu je predchádzajúci dokument. ()

Reklama

Svatopluk.Vi 

všechny recenze uživatele

Je to druhý díl dokumentu o tom, jak polská katolická církev "chrání" své kněze, kteří se dopouštějí zneužívání dětí. V dokumentu se setkáváme se třemi dnes už muží, kteří si nesou trauma z dětství, kdy byla jejich důvěra v kněze zneužita. Nejhorší na celé věci je to, že nikdo již nepopírá, že se dané skutky staly, ale je zarážející, že s tím nikdo nic nedělá respektive všichni o tom mluví, ale reálné nikdo nic nedělá a zlehčuje (dokonce padají i argumenty o tom, že je to práce satana, který za to může). Ve filmu zazní mnoho faktů (např. že příslušné orgány o věci vědí a to jak trestní tak církevní) a i přesto se nic zvláštního zatím neděje. Dokonce i slibovaná parlamentní komise, která měla vzniknout již před rokem po uvedení prvního dílu, ještě nevznikla a nevypadá to, že by měla rychle vzniknout. Dokument je plný emocí, ale nejsou zde využívány, spíše jen dokreslují celou absurdní situaci obětí, se kterými nikdo nemluví a nechce mluvit v představě, že pokud nikdo muvit nebude, problém zmizí. Na druhou stranu je zajímavé vidět, že oběti neztratily víru a svou důvěru v církev, vidí za tím jen selhání jednotlivců. Velmi silná je také výpověď jedné z obětí, která popisuje, proč nikomu nic neřekla - jeden z důvodů byla obava o to, aby otec, toho času varhaník v kostele, nepřišel o práci, na které byla rodina existenčně závislá, protože měli dítě, které bylo smrtelně nemocné a péče o něj něco stála. ()

Zajímavosti (1)

  • Dle autora filmu měly být osudy obětí součástí již prvního dílu Tylko nie mów nikomu (2019), ale nakonec bylo materiálu tolik, že vznikl samostatný film. (Svatopluk.Vi)

Reklama

Reklama